niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
27 lipca 2017

Prezydent Duda rozpoczyna wizytę w Chinach. „Olbrzymie znaczenie dla polskiego handlu”

Dodano: 23.11.2015 [11:49]
Prezydent Duda rozpoczyna wizytę w Chinach. „Olbrzymie znaczenie dla polskiego handlu” - niezalezna.pl
foto: @AleksanderReiff
Prezydent Andrzej Duda rozpoczął kilkudniową wizytę w Chinach. Podczas pierwsze wystąpienia podkreślił rolę stosunków gospodarczych pomiędzy Polską a azjatyckim krajem. Chwalił Chińczyków za ich zaangażowanie i ambicję.

Wizyta prezydent Dudy potrwa do piątku, a dzisiaj na konferencji w Szanghaju, powiedział (za serwisem 300polityka.pl):

„To moja pierwsza wizyta w Chinach jako prezydenta, ale nie tylko jako prezydenta, bo w ogóle po raz pierwszy jestem w Chinach i muszę powiedzieć, że jestem pod ogromnym wrażeniem. Ogromnie cieszę się, że mogę zobaczyć kraj, który jest potęgą gospodarczą, ale przede wszystkim napawa optymizmem, ponieważ w sposób niezwykle dynamiczny od szeregu lat się rozwija. Mogę śmiało powiedzieć, że może być przykładem, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy dla wielu innych krajów świata, także krajów Europy”


„Przede wszystkim przykładem dlatego, że to właśnie społeczeństwo chińskie, które tworzy tą wielką gospodarkę, może być wzorcem ludzi ambitnych, zdeterminowanych i niezwykle przedsiębiorczych. I to powód, dla którego z całą pewnością społeczeństwu chińskiemu i państwu chińskiemu trzeba złożyć gratulacje” - dodał prezydent Andrzej Duda.

Program wizyty prezydenta Dudy w Chinach CZYTAJ WIĘCEJ

Z kolei szef polskiej dyplomacji tłumaczył na łamach "Gazety Polskiej Codziennie" dlaczego ta wizyta jest tak ważna.

"Rozpoczynająca się właśnie wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach ma dwojaki charakter. To po pierwsze, spotkanie między Pekinem a grupą państw naszego regionu w tak zwanej formule „16 + 1”, czyli 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. To Pekin wybrał Polskę jako przedstawiciela i te spotkania odbywają się cyklicznie, okresowo. Druga część tego spotkania będzie miała charakter bilateralny, państwowy. Będzie to oficjalna wizyta polskiego prezydenta na zaproszenie władz w Pekinie" - napisał minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.


"To spotkanie ma olbrzymie znaczenie dla polskiego handlu. Wymiana handlowa pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Chińską Republiką Ludową przekracza ponad dwadzieścia kilka miliardów dolarów. Ta skala pokazuje, jak ważny to dla nas partner gospodarczy. Trzeba jednak pamiętać, że ta wymiana jest niezrównoważona, ponieważ to po stronie chińskiej jest olbrzymi eksport do Polski. Wizyta ma pomóc temu, by zmienić te proporcje" - podkreślił na łamach "Gazety Polskiej Codziennie".
Autor: Źródło: ,
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl