​Demonstracja nauczycieli przed Kancelarią Premiera. Minister edukacji niedopuszczona do głosu

Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

„Nie jesteśmy podmiotem, a przedmiotem”, „Polscy nauczyciele zarabiają najmniej w Europie” – to niektóre z haseł, jakie pojawiły się dziś przed KPRM. - Przykro nam, że nie możemy dziś obchodzić swojego święta – mówili demonstrujący. Głos chciała zabrać minister Kluzik-Rostkowska, lecz nie dopuszczono jej do mikrofonu.
 
Około 15 tys. nauczycieli przyjechało na protest przed Kancelarię Premiera. Organizatorzy zapowiadali nawet 20 tys. osób.
Demonstrację zorganizowała Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność" oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego

Protestujemy przeciw wszelkim próbom związanym z likwidacją uprawnień nauczycielskich. Dla nas pani minister jest niekompetentna i nie poważna. Chcemy zamanifestować naszą niezgodę na wszelkie niekorzystne zmiany

- powiedział Jacek Leśny ze Związku Nauczycielstwa Polskiego.


(Fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska) 

Nauczyciele żądają podwyżek płac dla pracowników oświaty, przeciwdziałania prywatyzacji edukacji, zwiększenia nakładów na edukację.

Przykre jest to, że jedziemy nie świętować, a manifestować. Gdybyśmy nie mieli nadziei, to zostalibyśmy w domu. Od wielu lat mówimy i przykre jest to, że nie jesteśmy podmiotem a przedmiotem

- powiedziała nauczycielka z Gdańska.
 
Związkowcy twierdzą, że wskaźnik relacji wynagrodzeń nauczycieli w 2015 r. w odniesieniu do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej powrócił do poziomu z 2007 roku – pisze tvnwarszawa.tvn24.pl.
 
Płace zasadnicze nauczycieli wzrosły ostatni raz we wrześniu 2012 roku – od 83 zł do 114 zł. I tak wynagrodzenie brutto wynosi: 2265 zł – dla stażysty, 2331 zł – dla nauczyciela kontraktowego, 2647 zł - dla nauczyciela mianowanego i 3109 zł – dla nauczyciela dyplomowanego.
 
Nauczyciele chcą spotkać się z Ewą Kopacz. Od tego tylko zależy czy protestujący przejdą przed Sejm.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,tvnwarszawa.tvn24.pl


Wczytuję komentarze...

Ambasada w USA uczciła 100 lat niepodległości

/ twitter.com/PolishEmbassyUS

  

Przyjęcie wydane w Waszyngtonie przez ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych Piotra Wilczka uświetniło we wtorek (dzisiaj czasu polskiego) obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przyjęcie zgromadziło przedstawicieli władz federalnych, korpusu dyplomatycznego i oficerskiego oraz Polonii.

Ponieważ zaproszonych gości było zbyt wielu jak na możliwości zarówno polskiej ambasady, zakupionej w 1920 roku przez Kazimierza Lubomirskiego, pierwszego polskiego ambasadora (wtedy „posła” ) w Waszyngtonie, jak i rezydencji ambasadora RP, przyjęcie odbyło się w przestronnych salach modernistycznej siedziby Instytutu Pokoju Stanów Zjednoczonych (USIP). Instytut, którego siedziba oddalona jest o zaledwie kilka kroków od Departamentu Stanu, powstał w 1984 roku w celu wypracowywania i promowania pokojowych metod rozwiązywania konfliktów.

Tablice informacyjne wywieszone podczas przyjęcia w USIP przedstawiały historię zmagań Polaków o odrodzenie ich ojczyzny i rolę, jaką w tych wysiłkach odegrał plan pokojowy prezydenta USA Woodrowa Wilsona i uwielbiany przez Amerykanów wirtuoz, kompozytor i mąż stanu Ignacy Jan Paderewski.

Podczas uroczystości, poprowadzonej przez mającą polskie korzenie Luizę Chwialkowską Savage - szefową działu komentarzy portalu informacyjnego Politico, obok ambasadora RP Piotra Wilczka wystąpili m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który przebywa w Waszyngtonie z oficjalną wizytą na zaproszenie szefa Pentagonu Jamesa Mattisa, a także pełnomocniczka prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego, senator Anna Maria Anders oraz ze strony władz amerykańskich Wess Mitchell - asystent sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji, odpowiedzialny za kształtowanie polityki zagranicznej USA wobec Polski i innych państw regionu.

Przyjęcie w Instytucie Pokoju wzbogacił koncert fortepianowy w wykonaniu specjalizującego się w interpretacji kompozycji Fryderyka Chopina Briana Gentza, występy wokalistki Magdaleny Wór oraz jazzowe interpretacje starych polskich szlagierów w wykonaniu mieszkającego w Nowym Jorku Kuby Cichockiego. Specjały kuchni polskiej, na czele z pierogami, cieszącymi się niezmiennie popularnością wśród Amerykanów, przygotował kuchmistrz ambasady RP w Waszyngtonie Jan Górszczyk-Kęcik.

W środę (czwartek czasu polskiego) po Waszyngtonie rocznicowe obchody odbędą się w Nowym Jorku, gdzie w renomowanej sali koncertowej Carnegie Hall odbędzie się koncert Teatru Wielkiego – Opery Narodowej „Głosy gór”, przedstawiający wpływy muzyki i folkloru góralskiego na polskich kompozytorów takich jak Karol Szymanowski, Henryk Mikołaj Górecki, Mieczysław Karłowicz czy Wojciech Kilar.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl