niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
30 czerwca 2016

KGHM grozi wrogie przejęcie. Tanie akcje i opieszałość rządu niebezpieczne dla koncernu

Dodano: 18.08.2015 [07:16]
KGHM grozi wrogie przejęcie. Tanie akcje i opieszałość rządu niebezpieczne dla koncernu - niezalezna.pl
foto: kghm.com
Prezes KGHM‑u Herbert Wirth otwarcie mówi o groźbie wrogiego przejęcia spółki. Akcje koncernu są coraz tańsze, a to najlepszy moment do ataku. Przed taką możliwością miała chronić przyjęta w lipcu ustawa o kontroli niektórych inwestycji, ale rząd nie wydał dotąd odpowiedniego rozporządzenia, bez którego nie da się obronić spółki przed wrogim przejęciem.

Groźba przejęcia kontroli nad KGHM‑em wbrew woli zarządu i wiodącego akcjonariusza, czyli skarbu państwa, posiadającego 31,7 proc. udziałów, jest realna. Mówią o tym w mediach członkowie zarządu spółki.

– Jesteśmy mocno niedoszacowani. Wycena KGHM‑u na giełdzie jest o 30–40 proc. niższa niż porównywalnych spółek zagranicznych – powiedział tygodnikowi „Wprost” prezes Herbert Wirth i dodał, że koncern może stać się obiektem wrogiego przejęcia. – Od dłuższego czasu nasza wartość rynkowa jest znacznie poniżej naszej wartości księgowej. Czas dekoniunktury jest rzeczywiście okresem, kiedy inni szukają możliwości przejęcia, a dzisiaj jesteśmy relatywnie tani i takie ryzyko potencjalnie istnieje – przyznał na portalu Money.pl wiceprezes KGHM‑u ds. korporacyjnych Marcin Chmielewski.

Polskiemu koncernowi szkodzą coraz mocniejszy dolar – ceny miedzi w tej walucie spadły w porównaniu do ub.r. o 14 proc. – oraz spowalniająca gospodarka Chin, która do tej pory była największym odbiorcą miedzi na świecie. Wynikom KGHM‑u nie pomaga też wprowadzony w 2012 r. przez rząd PO-PSL podatek od kopalin. Z tego tytułu koncern co roku odprowadza do budżetu 1,5 mld zł.

– Formuła tego podatku odbiega od standardów światowych. To pogarsza naszą pozycję wobec konkurentów – mówią władze spółki.

Na poprawę sytuacji nie ma co liczyć, ponieważ premier Ewa Kopacz, mimo apeli PiS‑u, aby podatek ten znieść, nie chce o tym słyszeć. Efekt jest taki, że inwestorzy wciąż pozbywają się papierów miedziowej spółki. Od początku tego roku akcje KGHM‑u potaniały o 15 proc., a w ostatni piątek spadły do poziomu 91 zł. To oczywiście przybliża groźbę wrogiego przejęcia spółki.

– Potężną część udziałów, około jedną czwartą kapitału, posiadają amerykańskie spółki i fundusze, z których każdy ma mniej niż 5 proc., by nie musieć się z nimi ujawniać na giełdzie – wyjaśnia poseł Ryszard Zbrzyzny, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego. – Jeśli za tymi spółkami i funduszami kryje się jeden właściciel zainteresowany wrogim przejęciem, to korzystając z niskiej ceny KGHM‑u, skupuje akcje, a kiedy ma ich więcej niż 31,79 proc., pojawia się na walnym zgromadzeniu, odkrywa karty i przejmuje kontrolę – dodaje Zbrzyzny. Jego zdaniem, przy obecnej wycenie KGHM‑u, nowy właściciel może mieć cały koncern za mniej niż 10 mld zł. – Tyle wystarczy, by przejąć nie tylko polskie kopalnie i huty, ale też zagraniczne projekty koncernu – podkreśla poseł.

Do tej niebezpiecznej sytuacji doprowadził rząd Donalda Tuska. W 2010 r. sprzedał 10 proc. akcji miedziowego koncernu, będących w posiadaniu skarbu państwa, ryzykownie zmniejszając w ten sposób próg udziałów, który wystarczy do przejęcia kontroli nad spółką. Pod presją opozycji rządząca koalicja uchwaliła w Sejmie ustawę, która ma chronić strategiczne przedsiębiorstwa przed wrogim przejęciem. Zgodnie z nowymi przepisami minister skarbu mógłby zablokować taką transakcję. Dotąd jednak rząd nie wydał rozporządzenia z listą firm, które mają być objęte taką ochroną, a to oznacza, że w wypadku próby wrogiego przejęcia KGHM byłby właściwie bezbronny.
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Już kilofy i pały mamy naszykowane na mafie kopaczki,

W akcjonariacie KGHM Skarb Państwa + polskie fundusze inwestycyjne + polscy inwestorzy stanowią ponad 50% akcjonariatu!

Wg badania akcjonariatu przeprowadzonego przez spółkę w rękach znienawidzonych Amerykańskich inwestorów jest ok. 13% akcji.

Nie siejmy paniki!

#polskawruinie

Przecież ten rząd,
Już się wyprowadza,
Przetargi robi,
Wszystko wysprzedaje,
Bronek im pomaga,
Wszystkie brudy czyszczą,
Notatki chowają,
Ratój się kto może,
Sprawiedliwość nadchodzi,
Drżą wszyscy złodzieje,
Róbcie miejsce w celi,
Dość już tego szabrowania,
Idzie moralne powstanie!

Co to za brednie o wrogim przejęciu?
Że niby ktoś miałby skupować akcje by potem działać na niekorzyść spółki?
Totalny bezsens.

Gorszego akcjonariusza jak skarb państwa, który zarzyna spółkę podatkiem nie mogę sobie wyobrazić.

To efekt świadomego niszczenia firmy KGHM przez rząd Tuska i wymysł tego rządu w postaci podatku od kopalin.
Ten podatek miał własnie to na celu - umożliwić wrogie przejęcie KGHM.
Podobnie miało być z Lasami Państwowymi - obarczyli 800 milionowym podatkiem rocznym i czekali aż padnie.

Ręce opadają do tych PO-wskich zdrajców. Może dozyjemy chwili, gdy za Tuskiem zostanie wydany list gończy "poszukiwany zywy lum martwy"!

Komu służysz POkemonie ? Amerykańskim akcjonariuszom z funduszy ? Chcesz byśmy podarowali wam podatek od kopalin (1 - 1,5 mld zł) z którego korzysta polskie społeczeństwo byście mogli sobie go wliczyć w zysk i wypłacić w formie wyższej dywidendy ? Czy 4zł z zysku za rok 2014 (800mln)to mało ? Masz nas POkemonie za głupków ?

"Do tej niebezpiecznej sytuacji doprowadził rząd Donalda Tuska." - jeśli naród jest tak durny, że wybiera partię, której przywódca jawnie głosi, że polskość to nienormalność, a rady politycznej zasięga w Berlinie to niech się taki naród nie dziwi, że jego państwo zostanie najzwyczajniej rękami takich Tusków ZLIKWIDOWANE!

wiadomo kto to chce przejąć ciekawa jestem który z rządu zaś wziął łapówkę może Zbysio Stonoga to wie i wywiał z kraju

Przecież KGHM w 70% jest sprzedana obcemu kapitałowi. Skarb Państwa ma tylko około 30% akcji. Dziwię się nam Polakom jak można sprzedać zakład, który produkuje 1200 ton srebra jako odpadu poprodukcyjnego przy wydobywaniu miedzi. Naród idiotów - tak tylko można nas Polaków nazwać.

marzenie ściętej głowy, każdy marzy o przejęciach jak papiery są tanie . a dlaczego są tanie ano dlatego, że to nie taka perełka jakby się mogło wydawać, inaczej już dawno byłoby przejęcie nie tylko KGHM.
SKORO AKCJE LECĄ NA ŁEB TO ZNACZY ZE COŚ JEST NIE TAK A CO JEST:
1. CENA MIEDZI,
2. SYTUACJA W CHINACH
3. UZWIĄZKOWIENIE - NIKT NORMALNY NIE CHCE TEGO JAKO WŁAŚCICIEL

PODSUMOWUJĄC: ZAPOMNIJCIE O PRZEJĘCIU KGHM. GŁÓWNĄ PRZESZKODĄ JEST WYSOKA POZYCJA ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH

Bo co za debil wstawia spółkę strategiczną na giełdę i pozostawia sobie tylko ~32 % akcji. Podpowiadam nieRząd polski.

USTAWIAJA SONDAZE TAK ZEBY PIS NIE MIAL WIEKSZOSCI KONSTYTUCYJNEJ I BEDZIE PRZEKRENT WYBORCZY .TYLKO PREZYDENT DUDA MORZE ICH ZNISZCZYC BO DRUGIEJ TAKIEJ OKAZI JUZ NIE BEDZIE .

Mendia GÓWNEGO-ŚCIEKU i GÓWNO-WYMIOTNA milczą bo to ta sama bolszewicko-pudlowata hołota,której celem jest zniszczenie Polski,Polaków i wszystko co Polskie!!!Trzeba głośno mówić,że Pomyje,PSL,SLD,palikocarnia to żydowska opcja faszystowska do niszczenia wszystkiego co Polskie!!!!ISS,alkaidę finansuje masoneria ,jej celem jest zniszczenie europy!!!

a co mają mówić, naiwniaku ? > Kazdy zainteresowany giełda i KGHMem wie już od 5 lat że skarb państwa ma tylko 32%...buahhaha
Pamiętam jak po krachu w USA w 208r, KGHm kosztował na naszej GPW 25zł czyli był wyceniany na tyle ile zarobił rok wczesniej :) Wtedy Trzeba było go "wrogo" czy też "przyjaźnie" przejmować :) Gdzie wtedy byliście ? W gimnazjum czy? :)

Powiem ci nawet więcej, ten ostatni pakiet który sprzedał rząd kupił fundusz emerytalny pracowników KGHM...ale o tym już nie wspomnieli na tym portalu, bo po co :)

Autorowi Markowi Michałowskiemu zadam pytanie:
czy przez zniesienie podatku od kopalin, KGHM stanie się bardziej atrakcyjny dla chcącego go przejąć czy nie?
Jak się coś pisze to proszę przy tym myśleć.
Inną sprawą jest doprowadzenie przez PO do braku rzeczywistej kontroli nad spółką i za to powinni siedzieć (ciekawe czy potrafi ktoś znaleźć winnego?), a inną podatek.

No cóż tacy zdziwieni, był czas przywyknąć przecie. Nie trzeba być znawcą rynku by wiedzieć co zostało do sprzeniewierzenia. Na odchodne chcą przytulić trochę judaszowych srebrników. Robota dla dziennikarzy śledczych. Jak ujawnią spisek dać im nagrodę.
Ps.
Na służby nie ma co liczyć bo te szumowiny od lat z tego żyją.

Mają sondaże w których PIS nie będzie mógł zmienić konstytucji czyli sądów nikt nie ruszy więc mogą robić co chcą.

nie wydali rozporządzenia bo o 15.10 pierdolino odchodzi do Yumy. Na ośmiorniczki

to robota jeb... POżydków
Pod sąd z naszym obecnym rządem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Przecież to celowe działanie POstsowieckiej mafii.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl