niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
24 lipca 2017

Jak armia na mieszkaniach traci

Dodano: 02.03.2011 [07:44]
Zamiast budować mieszkania, wojskowe instytucje zarabiały na handlu nieruchomościami i lokatach - czytamy w "Rzeczpospolitej". Pod lupą NIK znalazły się Wojskowa Agencja Mieszkaniowa i podległe jej spółki. Badano okres od 2007 r. do pierwszego kwartału 2009 r. W tym czasie MON udzielił agencji wsparcia w wysokości 75 mln zł. Otrzymuje ona także bezpłatnie od resortu działki po likwidowanych jednostkach wojskowych.

NIK ustaliła, że WAM, zamiast budować mieszkania, sprzedawała należące do niej grunty. Uzyskane w ten sposób pieniądze oraz środki z dotacji lokowano w bankach. W badanym okresie nie rozpoczęto żadnej inwestycji. Kontynuowano jedynie te zaczęte jeszcze w 2005 roku. Plan zakładał oddanie do użytku w badanym okresie 6,5 tys. Mieszkań. Raport jednak ujawnia, że zaledwie 1880 wojskowych otrzymało klucze do swoich mieszkań. Część z nich została kupiona przez WAM na wolnym rynku. Średnia cena metra kwadratowego przekraczała w takich transakcjach w 2008 r. 6 tys. zł. Tymczasem średni koszt budowy metra kwadratowego wynosił wówczas niespełna 4,8 tys. zł.

MON, które powinno sprawować nadzór nad podległymi instytucjami, nie dostrzegało w ogóle niegospodarności WAM - to fragment raport NIK, do którego dotarła "Rzeczpospolita".

Autor: 
Łw
Źródło: 
"Rzeczpospolita"
Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl