Ponaddźwiękowe i najcięższe na świecie. Rosja chce mieć więcej superbombowców

mil.ru

  

Tu-160 są najcięższymi bombowcami świata. Mają przy tym zasięg 12 tys. km i mogą się rozpędzić do ponad 2000 km/h. Obecnie Rosja ma tylko kilkanaście tych superbombowców, ale właśnie pojawił się pomysł, aby wrócić do ich produkcji. Domaga się tego minister obrony Federacji Rosyjskiej.

Siergiej Szojgu, który gościł w środę w zakładach Tupolewa w Kazaniu, oznajmił, że firma powinna odkurzyć plany konstrukcyjne Tu-160 – podało TVN24 za agencją TASS.

Według szefa resortu obrony Rosji, nikt nigdy nie stworzył lepszego samolotu ponaddźwiękowego tej kategorii i dodał, że bombowce dalekiego zasięgu są dziś rosyjskiej armii potrzebne. – To niezwykły samolot, który od momentu powstania kilka dekad temu, aż do teraz, nigdy nie wykorzystał w pełni swoich możliwości – stwierdził Szojgu.

Rosja ma obecnie tylko 15 bombowców Tu-160 i są to samoloty wyprodukowane jeszcze w latach 80. bok Jednak obok Tu-95, to właśnie Tu-160 stanowią nadal podstawę rosyjskich sił lotnictwa strategicznego.

Tu-160 to turboodrzutowy ponaddźwiękowy bombowiec strategiczny o zmiennej geometrii skrzydeł, zbudowany w biurze konstrukcyjnym Tupolewa, w kodzie NATO oznaczany jako „Blackjack”. Rosja używa go od 1987 roku.

Jest to najcięższy samolot bojowy świata. Ma zasięg 12 tys. km i może się rozpędzić do ponad 2 tys. km/h. W latach 1989-1990 ustanowił 44 światowe rekordy prędkości i wysokości lotu w swojej klasie wagowej.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVN24,niezalezna.pl,wikipedia.org

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Strażacy interweniowali w związku z wichurami

/ Twitter.com

  

Prędkość do 130 km na godzinę osiągał w porywach wiatr w nocy z niedzieli na poniedziałek w Tatrach – odnotowało Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Kasprowym Wierchu. Strażacy w Małopolsce strażacy interweniowali 263 razy - głównie usuwali powalone drzewa.

Dyżurny małopolskiej PSP powiedział, że w wyniku wichur nikt nie został ranny. Zgłoszenia dotyczyły najczęściej usuwania powalonych drzew i połamanych gałęzi. Wiatr uszkodził też cztery dachy.

Najwięcej pracy strażacy mieli w powiatach: krakowskim, tarnowskim, wadowickimi i oświęcimskim.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl