niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
1 lipca 2016

Niemcy szykują się do wojny! Sprawdzają stan schronów, alarmów i obrony cywilnej

Dodano: 23.02.2015 [18:36]
Niemcy szykują się do wojny! Sprawdzają stan schronów, alarmów i obrony cywilnej - niezalezna.pl
foto: Photographer's Mate 2nd Class George Sisting, U.S. Navy
Szef Federalnego Urzędu d/s Obrony Cywilnej i Pomocy Ofiarom Katastrof – Christoph Unger - poinformował, że podobnie jak Bundeswehra, także niemiecka Obrona Cywilna (OC) musi dostosować się do nowych zagrożeń, w tym także militarnych. Przedstawiciele federalnych i krajowych władz zaczynają systematycznie sprawdzać stan wyszkolenia i przygotowania placówek OC w poszczególnych landach w przypadku zagrożenia wojennego. 

Niemiecki rząd po raz pierwszy przyznał otwarcie, że w obecnej sytuacji międzynarodowej nie można wykluczyć ataku militarnego na Niemcy. Jako zagrożenie wymienia się terrorystów z Bliskiego Wschodu oraz Rosję. Media niemieckie informują, że po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat władza oraz społeczeństwo zaczynają otwarcie mówić o możliwości przeniesienia konfliktu zbrojnego na terytorium Niemiec.

Po zakończeniu zimnej wojny między Wschodem a Zachodem już wszyscy byli pewni w całej Europie, że żadna wojna nam nie grozi – czytamy na stronach internetowych N-TV – ale sytuacja na Bliskim Wschodzie i na Ukrainie pokazała, że tak nie jest. Od nowa musimy odsypać wejścia do starych bunkrów na podwórkach czy pod naszymi domami, ponownie musimy pozakładać systemy alarmowe i pouzupełniać zapasy żywności.

Ludzie się boją wojny

To nie są żarty. Podczas rozmów z mieszkańcami Hamburga w ich głosie wyraźnie dominuje strach o własne życie i o życie rodziny. Wielu z nich naprawdę zamierza „odnowić” zapomniane przydomowe schrony i bunkry, które w Niemczech w latach 60. 70. i 80. stawiano w wielu miejscach. Niektórzy zapowiadają budowę nowych.

Rząd, wyczuwając strach obywateli, próbuje uspokajać nastroje, twierdząc, że na razie nie ma potrzeby budować nowych schronów ani szybko otwierać te starych, tym bardziej że na raz i tak zmieści się w nich jedynie ok. 2.5 proc. obywateli. Ale tego typu zapewnienia wcale nie uspakajają ludzi, a jedynie potęgują strach. Wielu pamięta, że jeszcze w latach 80. federalny program budownictwa przewidywał wybudowanie takiej liczby schronów, aby mogły ukryć one 30 proc. obywateli RFN zamieszkałych w gęsto zaludnionych obszarach, a docelowo nawet 70 proc. ludności.

Nowe wyzwania dla Obrony Cywilnej

Szef Federalnego Urzędu d/s OC i Pomocy Ofiarom Katastrof Christoph Unger zapewnia, że sprawa jest wyjątkowo poważna i zagrożenie należy traktować serio, dlatego - podobnie jak czyni to Bundeswehra - także Obronna Cywilna musi dostosować się do nowych wyzwań. Unger jako potencjalne zagrożenie dla Niemiec uznał rakiety balistyczne wystrzelone z terenu Bliskiego Wschodu oraz coraz groźniejsze i agresywne zachowanie Rosji na Ukrainie. „W przypadku wewnętrznych katastrof w ciągu ostatnich lat zrobiliśmy bardzo wiele – stwierdził Unger – ale w przypadku nowego zagrożenia z zewnątrz, np. ataku na Niemcy, nie wygląda to najlepiej – dodał. Obecnie niemiecka Obrona Cywilna działa na wysokim poziomie, ale jest nastawiona jedynie na wewnętrzne katastrofy i tego typu kataklizmy. Teraz specjaliści Urzędów d/s Obrony Cywilnej i Pomocy Ofiarom Katastrof będą w całym kraju prowadzić szkolenia nie tylko z pracownikami lokalnych struktur OC, ale także będą rozmawiać z obywatelami i tłumaczyć im, jak mają postępować w przypadku także innych zagrożeń, np. ataku rakietowego.

Nowe systemy alarmowe

Podstawowym wyzwaniem – co przyznają eksperci od OC - jest stworzenie na terenie Niemiec lepszego i szybkiego systemu alarmowego w przypadku zagrożenia. „Hamburger Abendblatt” przypomina, że jeszcze w 1991 r. w związku z zimną wojną istniał na terenie całego kraju specjalny system alarmowych syren, który niestety został zdemontowany i przekazany lokalnym gminom oraz powiatom na cele szkoleniowe. Obecnie - twierdzą specjaliści - należy wszystkich mieszkańców nauczyć i przyzwyczaić do tego, że także o wojennych zagrożeniach będzie informował przez radio i telewizję system satelitarny. Ponadto zostanie rozbudowany tzw. system ostrzegawczy na telefony komórkowe (Warn-App fuer Handys), przez który każdy właściciel telefonu zostanie ostrzeżony SMS-em wysłanym ze sztabu Obrony Cywilnej i Pomocy Ofiarom Katastrof.

Już w tej chwili taki system testowany jest w miejscowościach Guetersloch i Duesseldorf. Podobny system ostrzegawczy od kilku lat skutecznie funkcjonuje w Hamburgu, na razie ostrzegając mieszkańców przed zagrożeniem powodziowym. Przed powodzią ostrzeżenia pojawiają się w radiu lokalnym, w Internecie, a do mieszkańców zagrożonych dzielnic rozsyłane są odpowiedniej treści SMS-y. Jak się dowiedzieliśmy, koszt zbudowania od podstaw nowego systemu ostrzegawczych syren w jednomilionowym mieście wynosi ok. 1 mln euro.

Niemcy to potęga w OC

Niemcy już od lat mają opinię kraju z najlepiej zorganizowaną obroną cywilną w Europie, albowiem mają najbardziej rozbudowane siły i przeznaczają duże środki na realizację zadań z tego zakresu. Zasady Obrony Cywilnej opierają się na ustawie z 1957 r., która była wielokrotnie modernizowana. Najwyższym dowódcą we wszystkich kwestiach obronnych jest Kanclerz Federalna (obecnie Angela Merkel), która jednoczenie jest naczelnym dowódcą sił zbrojnych oraz zwierzchnikiem wszystkich sił paramilitarnych i obrony cywilnej. Organami wykonawczymi w trakcie ewentualnego zagrożenia jest Urząd Kanclerski, Federalna Rada Bezpieczeństwa i Federalny Sztab Kryzysowy. 
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Schrony , alarmy to stanowczo za mało , trzeba miec nowoczesną broń a Niemcy przespali i maja duzo ale staroci, Przestarzałe działa , czolgi , armaty ich nie uratuja , ruski ma nowoczesna broń .
Merkel ufała putinowi i jak widac nareszcie zrozumiała , że sie przeliczyła.
A w armii nadrobić zaleglości to spory orzech do zgryzienia

Czy Komorowski,Niesiołowski ,Pitera,Michnik,źakowski,kraśko ,lis Olejnik,iwielu mędrców satrapów trzymających stołki władzy,będzie wylewało wiadra popłuczyn na angele merkel ,że pływa w odmętach szaleństwa!

Strach jest podstawowym narzedziem wspolczesnej wladzy. Co za tym stoi okarze sie wkrotce.

Tylko czy aby z obawy przed ruskami. Nie ufam tym chamom.

Polacy nie dostaną broni bo władza nie da. tyle w temacie.

W Polsce obecnie nie ma żadnej legalnej władzy, jest mafia, i dlatego Polacy powinni sami zaopatrywać się w broń we własnym zakresie. Niektórzy już to robią, nie czekają aż "właadza" będzie do nich strzelać. Ta banda pokazała już na górnikach co potrafi.

W ciągu kilku miesięcy, potencjał przemysłowy Niemiec, może uzbroić całą niemiecką ludność po zęby. Wyobraźmy sobie, że Angela postanowi zabezpieczyć się przed Rosją i przesunie swe wojska na wschodnią granicę Polski. A co, ktoś jej nie pozwoli? Tusk? Kopaczka? I już. Była Polska i nie ma Polski. My mamy tylko kije i siekiery. Broń mają bandyci ubrani na zielono, niebiesko i jak kto chce, ale nie obywatele.

Czyli lepiej, gdy Rosja postawi swoje wojska na naszej zachodniej granicy?
Skoro za naszą zachodnią granicą są same demony, to dlaczego nikt nie stawia wniosku o wyrzucenie Niemiec z NATO? Zaraz by nam się polepszyło.
A tak swoją drogą, gdyby Angela tak postanowiła, to w tym samym momencie przestała by być kanclerzem. Coś się panu pomyliły epoki - Niemcy są dalej od absolutyzmu niż jakikolwiek inny kraj.

To sie tobie tylko TAK WYDAJE ….. a prawda moze okazac sie dla wszystkich ZASKAKUJACO zupelnie INNA !!!!

Niemcy wiedza i doskonale szybko potrafia ZJEDNOCZYC sie wokol swoich przywodczych szalencow …. historia to dostatecznie nie raz juz odwowodnila !!!!

Z reszta Rosjanie ….. rowniez !!!!

ENDE

co jak co ale Niemcy mysla o swoim "domu". Przyjazn przyjaznia ale schrony musza byc gotowe w razie czego... Zreszta Niemiaszki dobrze wiedza co w trawie piszczy. Teraz moze tak przypatrzmy sie z wieksza uwaga jak zachowuje sie prawdziwe "spoleczenstwo" w normalnym kraju. Troche powatpienia, troche pytan ale to wszystko. Beda robic razem to co nakazuje rzad. Bo oni "politycy" to najlepiej wiedza. Cytuje bo tak wlasnie znajomi Niemcy okreslili mi kiedys swoj poglad na sprawy polityczne swojego rzadu. U nas?.... nawet nie ma sensu przeciwstawiac tych dwoch spoleczenstw ze soba. Historia ksztaltuje spoleczenstwo, moralnosc formuje jego egzystencje. Wbrew wszystkim wadom ktore mozemy przypisac temu narodowi trzeba jednak przyznac ze sa narodem bardzo zdyscyplinowanym i stanowia unity. U nas narzucone nam, "zaczadzenie" i bierna postawa rozwalania nas od zewnatrz czy wewnatrz nie trafia na zaden opor. Maly przyklad, minister podrozujacy po landach oferuje kraj nasz na wysprzedaz - kto da wiecej ... no....wezcie nas... my nie chcemy byc wolni....Zreszta zachodzi pytanie; jak to sie robi i co to jest bycie wolnym? Bez odrobiny zazenowania - facet ten dalej sprawuje swoja funkcje. Wyobrazcie sobie taka akcje polityka niemieckiego? Czy nawet francuskiego, wloskiego? Bo ja nie. Do cyrku dochodzi "wesolutka" pani premier, premierek dla ktorego polskosc to nienormalnosc (no ten akurat dal juz dyla), zabezpieczony finansowo na kilka pokolen. Calosc poraza. Szkoda juz pisac. Specyficzny kraj a ludzie ktorzy go reprezentuja??? Wstyd i zhanbienie o powaznym juz zasiegu i konsekwencjach.

A ny nie musimy, bo mamy Gajowego, KŁAPACZ-babę no i Unię-Matoła, który nam obiecał,że przyjmie wszystko na swoją klatę! !

Jedyne co teraz powinniśmy zrobić to tworzyć obywatelski ruch oporu i obrony! Niestety, ale od antypolskiego rządu możemy spodziewać się tylko najgorszego. Nie wiem czy te głąby tego nie widzą, ale wojną czuć i to nie na odległość, a z bliska. Mam nadzieję, że nie tylko ja to widzę, bo chciałbym się mylić.
Moim zdanie ruch taki powinien wyglądać w następujący sposób. Powinniśmy zbierać się w małe grupy, najlepiej przyjaciół z którymi znamy się bardzo długo. Powinniśmy uczestniczyć w szkoleniach z obrony i znajomości broni. Niestety te ostatnie to już uzależnione od instytucji na które pośrednio trzeba wywrzeć nacisk.
Nie walczmy pomiędzy sobą bo jest już za późno, walczmy z systemem, i zbrodniarzami z wiejskiej, stawmy im czoła!

Czas już chyba na budowę własnego schronu!
Broń się sam!

Ależ oni się szykują do zajęcia naszych Piastowskich terenów Zachodnich (już sa drobne narzekania niemców przy granicy na polaków) od wschodu przyjdzie rus. Już jest pakt powtórki Ribentrop-Mołotow, teraz jest Makrela i Putin oczywiscie pomoże im Tyfusek rozebrac Kraj. Kraj w niewoli, Kraj sprzedany,powstań Polsko,skrusz PZPR=PO kajdany.

Mam taki dylemat _ jak wyłączą gaz i prąd bo rozumiem, że Rosja odetnie gaz a elektrownie nam zbombardują ( nie mamy rakiet do strącania samolotów ) to na czym zagrzeję sobie wodę na kawę ?

U mnie na osiedlu wlasnie od paru dni koparka odgrzebuje stare bunkry w ziemi!!!

Dzieki za inforacje!!!!

Juz teraz wiem dlaczego bunkry odbrzebuja!!!!

Nie żartuję, naprawdę, a u nas proponują w telefonie wysłuchanie 7-mio minutowego szkolenia w zakresie obrony cywilnej. Kto to robi?

Pamiętam że jakieś nie całe pół roku temu mówili że nie mogli by bronić Polski bo nie mają armii hehehe prawie 200tyś wojska SUPER NOWOCZESNY SPRZĘT i jeszcze trochę rezerwistów ...

Po komentarzach widać,że dyżurne burki Michnika na delegacji nie próżnują...
Przypomnę Państwu,że w czasie wydarzeń na Majdanie w Kijowie mówiono o grożbie interwencji Putina na Ukrainie.
Niejaki Koziej,sowiecki generał, doradca wnuka sowieckiego siepacza udającego prezydenta śmiał sie do rozpuku w TVN na żywo na takie prognozy.Przed paru dniami strażnik żyrandola w Belwederze,marionetka WSI,zdrajca i zaprzaniec uroczyście oświadczył,że Polsce nie zagraża niebezpieczeństwo ze strony Rosji.
Na jakich przesłankach pytam...
Dlaczego milczą media niezależne...?
Europa gdyby nawet chciała nie ma czym się bronić,to efekt wpływów kremlowskiego psychopaty.
Putin przyrzekł Frau Merkel,że w razie inwazji zatrzyma się na linii Wisły co już dziś wydaje się utopią...szaleńca nic nie zatrzyma.
Osobna sprawa to pakt Rosja/Niemcy z 2005 roku...ale to temat na osobną dyskusję...

plaftforma chce wprowadzic nowa ustawe ktora zabrania biednym ludziom
w starych samochodach wjazdu do centrum miasta. Centrum odtad bedzie
miejscem gdzie wolno wjezdzac tylko pieknym mlodym i bogatym w drogich autach.
Biedota ma zakaz wstepu. Jak ma sie odbyc taki apartheid? Biednym
beda najklejane specjalne oznaczenia: nalepki na auta. Od tej pory nie wolno
im bedzie wjezdzac w miejsca gdzie nie są proszeni

Nareszcie Bronisław nie będzie miał wstępu do centrum Warszawy :-)

Jeśli szykują się do wojny, to według mnie patrzą w kierunku Ameryki!. Dziś, sojusz Niemiec i Francji z Rosją, wydaje się przypominać drugą Jałtę!. Z tego grona wypadła Ameryka, która nie akceptuje już sojuszy z Rosją!. Natomiast my i reszta demoludów jesteśmy na swoim miejscu!. Jako ofiary!...

...a Wy już czujecie przez to dyskomfort. Wojna będzie lub nie ale wasze prowojenne straszenie itp performanse mogą co najwyzej doprowadzić kilka wrażliwych osób do załamania... nad monotonią tego.

To Polska nie bedzie germanow atakowac tylko ruskie i muzulmany.To jakas pomylka przeciez historia najnowsz pisze ze polacy sa najwiekszymi agresorami od czasow drugiej wojny Swiatowej.

I jeszcze wcześniej - od WOJNY PUNICKIEJ kolego!

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl