Platforma nadal zagraża kopalniom. Ustawa przepchnięta przez Senat

Filip Błażejowski

  

Wczoraj przez Senat przepchnięta została ustawa o likwidacji kopalń. Nie uwzględniono poprawek PiS‑u, który chciał, by znalazły się w niej zapisy dotyczące dialogu społecznego, zmniejszenia wynagrodzenia członków zarządu i regularnych audytów finansowych kopalń, które miałyby być przedstawiane parlamentowi.

Wczorajsza debata w Senacie była bardzo szybka. Na posiedzeniu pojawił się pełnomocnik ds. górnictwa minister Wojciech Kowalczyk. Jak ocenia senator PiS‑u Marek Martynowski, nie był on jednak przygotowany do merytorycznej debaty. „»Nie wiem. Odpowiedź prześlę na piśmie« – tak w większości odpowiadał minister Kowalczyk na pytania senatorów, dotyczące zmiany ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Lista oczekujących senatorów na odpowiedź – 12. Przygotowanie pełnomocnika tragiczne” – relacjonował senator PiS‑u. Mimo to ustawa została w Senacie przegłosowana.

Zdaniem wiceprezes PiS‑u Beaty Szydło rząd działa doraźnie, bez szerszego planu. Ustawa ws. kopalń i porozumienie z górnikami ma na celu uspokojenie sytuacji przed wyborami. – Chcielibyśmy poznać plan rządu ws. kopalń i przemysłu energetycznego – mówiła wczoraj Beata Szydło.

Związkowcy nie mają zamiaru odpuszczać rządowi. Tadeusz Chwałka (Federacja Związków Zawodowych), Piotr Duda (NSZZ „Solidarność”) i Jan Guz (OPZZ) wystosowali list do premier Kopacz. Liczą, że uda się im spotkać z szefową rządu jeszcze w tym miesiącu. „Nasza propozycja podyktowana jest przekonaniem, że tylko skuteczny dialog związków zawodowych z rządem pozwoli na rozwiązanie pilnych problemów, inaczej niż stało się to w przypadku ostatnich protestów na Śląsku” – napisali liderzy związkowi w liście do Kopacz. Związkowcy chcą wrócić do swoich postulatów. Ich zdaniem rząd powinien pochylić się nad problemem umów śmieciowych, emerytur pomostowych, elastycznego czasu pracy i patologii w agencjach pracy tymczasowej. Niezmiennie żądają również powrotu do starych regulacji dotyczących wieku emerytalnego.

Solidarność nie zawiesiła pogotowia strajkowego, które nadal obowiązuje na terenie całego kraju. – Po dostarczeniu pisma do pani premier i po jej odpowiedzi ocenimy po pierwszym spotkaniu plenarnym, czy zawiesić to pogotowie – stwierdził Piotr Duda z Solidarności. Nie wykluczył również, że może dojść do zaostrzenia protestu i strajku w całej Polsce. Ponadto powołane zostały grupy robocze, które mają koordynować przebieg ewentualnego protestu.

Rząd jednak nie ma zamiaru ustępować i rozmawiać na warunkach związkowców. Iwona Sulik, rzecznik rządu, podkreśliła jedynie, że miejscem rozmów rządu ze związkami jest komisja trójstronna. – Należy podjąć dialog, ale w ramach określonych przez prawo. Taki dialog społeczny toczy się w ramach komisji trójstronnej – powiedziała rzeczniczka rządu. Zapowiedziała, że ze związkowcami spotka się minister Władysław Kosiniak-Kamysz.

Związkowcy błyskawicznie zareagowali na wypowiedź Sulik. „Oświadczenie rzecznika rządu odbieramy jako odmowę spotkania ze związkami zawodowymi i dlatego jeszcze raz wzywamy panią premier do rozmów. W przeciwnym razie, o problemach kolejarzy, energetyków, pracowników poczty, ochrony zdrowia, oświaty i innych branż przyjdzie nam rozmawiać w obliczu protestów i strajków, jak miało to miejsce w stosunku do górnictwa– stwierdził wczoraj Piotr Duda w specjalnym oświadczeniu.

Tekst ukazał się we czwartkowej "Gazecie Polskiej Codziennie"

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Kiedy usuną awarie po wichurze?

/ ColiN00B

  

- Usuwanie większości awarii na liniach energetycznych, spowodowanych wichurami, powinno się zakończyć do wieczora - powiedział prezes PGE Dystrybucja Wojciech Lutek. Uszkodzenia są w województwach lubelskim, łódzkim, podkarpackim i świętokrzyskim.

PGE Dystrybucja dostarcza prąd na terenie województw wschodniej i środkowej Polski, swoim zasięgiem obejmuje ok. 38 proc. powierzchni kraju.

O godz. 10 rano bez prądu na tym terenie było ok. 80 tys. odbiorców. "Sytuacja cały czas się zmienia. Nasze służby pracują cały czas nad tym, aby zniwelować skutki wiatru, który dochodził do prędkości 115 km/h" – powiedział w Lublinie dziennikarzom prezes PGE Dystrybucja Wojciech Lutek.

Na pytanie, jak długo potrwa usuwanie awarii, Lutek powiedział, że trudno to precyzyjnie określić, ale zapewnił, że "jest to proces bardzo szybki" i wskazał, że jeszcze o godz. 6 bez prądu było 180 tys. odbiorców. "Myślę, że do godzin wieczornych powinniśmy się uporać już w większości z tymi awariami" – powiedział prezes.

Główną przyczyną awarii i zakłóceń w dostawie energii elektrycznej były uszkodzone lub zerwane linie energetyczne przez kładące się na nie drzewa i połamane konary. Niekiedy, na liniach nieizolowanych, dochodziło do zwarcia.

Najwięcej uszkodzeń jest na teranie województwa lubelskiego, gdzie ok. godz. 10 bez prądu było 34 tys. odbiorców, a o godz. 4 ok. 70 tys.

Strażacy w Lubelskiem odebrali w poniedziałek ok. 640 próśb o interwencje w związku z wichurą. Jak powiedział oficer dyżurny komendy wojewódzkiej straży pożarnej zdecydowana większość z nich – ok. 550 – dotyczyła usuwania z dróg połamanych drzew i konarów, a w 45 przypadkach - pomocy przy uszkodzonych dachach na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. 40 razy strażacy pomagali w zabezpieczeniu zerwanych linii energetycznych.

W miejscowości Tomaszówka między Lublinem a Kraśnikiem samochód osobowy zatrzymał się przed powalonym drzewem, a z tyłu najechała na niego ciężarówka. Dwie osoby zostały ranne i odwieziono je do szpitala. Powalone drzewa blokowały też drogę krajową nr 82 w miejscowości Suchawa między Łęczną a Włodawą. W Lublinie konar spadł na samochód firmy oczyszczającej miasto, ludziom nic się nie stało.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl