Kilka faktów:
- W 2013 roku do Polski trafiło blisko 11 milionów ton importowanego węgla.
- Tylko przez przejścia z Obwodem Kaliningradzkim przejechało w 2014 roku 1,7 mln ton rosyjskiego węgla (październik - 116 tysięcy ton, listopad - 160 tysięcy ton, grudzień - 164 tysiące ton).
- Węgiel z Rosji trafia do Polski także przez przejścia z Białorusią i Ukrainą.
- Polski węgiel zalega na składach – ponad 5 mln ton.
A Premier Ewa Kopacz mówi, że „bezpieczeństwo energetyczne będziemy opierać na polskim węglu”?

Związkowcy w połowie 2014 roku rozmawiali z rządem o ograniczeniu importu rosyjskiego węgla. Po pierwsze jest on gorszej jakości, po drugie nasz, polski kruszec zalega na składach. Była blokada transportu rosyjskiego węgla, były obietnice. CZYTAJ WIĘCEJ
A Polska nadal ciągnie węgiel z Rosji. CZYTAJ WIĘCEJ
Czy zwrot zamkniemy kopalnie jest zabroniony w Platformie Obywatelskiej? Na to wygląda...

- Dlaczego mówimy o "zamknięciu kopalń"? Czy w naszym dokumencie przewija się słowo "zamknięcie"? – pytała Ewa Kopacz. - To restrukturyzacja – tłumaczyła Durczokowi. W podobnym tonie mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska w rozmowie z naszą reporterką. Zamykanie – nie, wygaszanie – tak. „Kopalnie zostaną włączone do spółki, która zajmuje się restrukturyzacją górnictwa i stopniowo będą wygaszane” – mówiła Kidawa-Błońska z PO. ZOBACZ ROZMOWĘ
Dziś protestowano w Bytomiu. „Dość takich rządów”, „Nie możemy liczyć na rząd” skandowali protestujący przed kopalnią w Brzeszczu. CZYTAJ WIĘCEJ