Kaczyński o naciskach Komorowskiego na sądy. W odpowiedzi zaatakowali go... sędziowie

screen TVN24, twitter.com

  

Kilka dni po pojawieniu się nowych dowodów ws. korupcji w Sądzie Najwyższym doszło do kolejnego skandalu z udziałem sędziów. Prezesi polskich sądów stanęli w obronie Platformy Obywatelskiej i Bronisława Komorowskiego i w niewybrednych słowach zaatakowali Jarosława Kaczyńskiego. Powód? Stanął w obronie niezawisłości i niezależności polskich sądów od władzy. Szefowie SN, NSA i TK są tym "głęboko oburzeni".

W swoim wystąpieniu na Marszu w obronie demokracji i wolności słowa, Jarosław Kaczyński zaprotestował przeciwko naciskom Platformy Obywatelskiej i prezydenta Bronisława Komorowskiego na sędziów. Zarzucił głowie państwa, że nazywając tych co krytykują nieprawidłowości wyborcze "szaleńcami" wpływa na decyzje sądów, które orzekają ws. protestów wyborczych.

Fałszerstwem jest sytuacja, w której władza, gdy okazuje się, że wybory kończą się katastrofą, że ich wynik jest w gruncie rzeczy nieznany, natychmiast rozpoczyna kampanię ukrywania tego faktu, wpływa na sądy, można powiedzieć, wręcz terroryzuje sądy i to z udziałem prezydenta RP i z udziałem prezesów sądów, tych najważniejszych w Polsce, i wreszcie rozpoczyna kampanię medialną przeciwko tym wszystkim, którzy mówią, że doszło do fałszerstwa - mówił 13 grudnia w Warszawie prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Na te słowa nie odpowiedział jednak ani prezydent, ani Platforma Obywatelska, tylko prezesi sądów. Prezesi Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego w specjalnym oświadczeniu wyrazili "głębokie oburzenie", a słowa Kaczyńskiego określili, jako "pełen pogardy atak" na... sędziów.

"Jest to bezprzykładny w Europie atak polityka pretendującego do sprawowania władzy wykonawczej w Polsce, na władzę sądowniczą. Jest to pełen pogardy atak wymierzony w każdego z tysięcy sędziów wszystkich sądów w Polsce" - napisali w oświadczeniu Pierwsza prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf, prezes TK prof. Andrzej Rzepliński i prezes NSA prof. Roman Hauser, który kieruje również Krajową Radą Sądownictwa. Jak stwierdzili prezesi sądów "takie znieważające, wiecowe zdanie nawiązuje do najgorszych zwyczajów walki politycznej sprzed 1989 r." O jakie "zwyczaje walki politycznej sprzed 1989 r." chodzi - nie doprecyzowali.
Smaczku całej sprawie dodają bliskie koneksje sygnatariuszy oświadczenia z obozem rządzącym. Małgorzata Gersdorf (obecnie I Prezes SN) swoją karierę zaczynała jako przedstawiciel TVN w sądzie, a Andrzej Rzepliński (aktualnie prezes TK), został prezesem Trybunału Konstytucyjnego... z rekomendacji Platformy Obywatelskiej. Wcześniej PO chciała zrobić go Rzecznikiem Praw Obywatelskich, a jeszcze wcześniej (w 1998 r.) Rzepliński był kandydatem Unii Wolności na generalnego inspektora ochrony dóbr osobowych. Jeden z internautów wspomina jego "zasługi" dla walki z korupcją, wolności słowa i praw obywateli:Skandaliczne oświadczenie skomentował również na Twitterze dziennikarz śledczy "Do Rzeczy", Telewizji Republika Cezary Gmyz, który wraz z publicystką "Gazety Polskiej", zastępczynią redaktora naczelnego Telewizji Republika Anitą Gargas ujawnił korupcję w Sądzie Najwyższym.

"To chore. Najważniejsi sędziowie są oburzeni, że ktoś śmiał się dopominać o ich niezawisłość i apolityczność" - napisał Gmyz. 
 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Dziś noc świątyń mniejszości wyznaniowych

/ facebook.com/d

  

14 świątyń mniejszości wyznaniowych będzie można zwiedzić w dzisiejszy wieczór w Krakowie w ramach drugiej edycji Nocy Świątyń. Wydarzenie ma promować Kraków jako miasto wielokulturowe i otwarte.

Zwiedzający zobaczą nie tylko jak różnorodni są Polacy, ale i będą mogli podziwiać piękne, ciekawe wnętrza świątyń

– powiedziała koordynatorka Nocy Świątyń w Krakowie Joanna Balsamska.

Wśród obiektów, do których każdy będzie mógł wejść bezpłatnie, nie ma świątyń katolickich. Zainteresowani wejdą m.in. do synagog, kościoła metodystycznego, kościoła adwentystów dnia siódmego, świątyni ewangelicko-augsburskiej.

Przedstawiciele poszczególnych wyznań zapraszają także na dyskusje, koncerty, warsztaty. W Domu Polonii wspólnota bahai będzie prezentować założenia swojej wiary, a w Centrum Muzułmańskim zainteresowani poznają historię islamu, będzie okazja do rozmów indywidualnych o wierze.

Noc Świątyń w Krakowie organizuje Fundacja na Rzecz Różnorodności Polistrefa w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pokoju i Dnia Modlitwy o Pokój, które przypadają 21 września.

W poprzedniej edycji w Krakowie uczestniczyło pięć świątyń, odwiedziło je ok. 350 osób.

Oprócz Krakowa Noc Świątyń w sobotę będzie obchodzona także w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i Warszawie.

Nad Nocą Świątyń w 2018 r. patronat honorowy objęli: Rzecznik Praw Obywatelskich, Polska Rada Ekumeniczna, Polska Rada Chrześcijan i Żydów, Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl