niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
28 czerwca 2017

Polska bez krzyży w spocie MSZ. Tak resort Schetyny promuje nas za granicą

Dodano: 01.11.2014 [20:51]
Polska bez krzyży w spocie MSZ. Tak resort Schetyny promuje nas za granicą - niezalezna.pl
foto: vimeo.com/print screen
Ministerstwo Spraw Zagranicznych, na którego czele od niedawna stoi Grzegorz Schetyna, zamówiło nowy spot promujący Polskę. Jest na nim palma z ronda de Gaulle'a, smok wawelski i stadion PGE Arena. Jednak ze wszystkich scen, w których powinno być widać krzyże, autorzy spotu pousuwali je.

Na trwającym 60 sekund nagraniu, chłopiec relacjonuje koledze ze szkolnej ławki swój pobyt w Polsce. W scenach opisujących Gdańsk pokazano stadion PGE Arenę ciągnięty przez mężczyzn linami. Z kolei opowieść o Warszawie rozpoczyna się sceną z palmą na rondzie de Gaulle'a, a następnie na stołecznej ulicy widzimy sceny z obrazu Matejki, przedstawiającego bitwę pod Grunwaldem. Później jest Kraków i smok wawelski, a na końcu Giewont.

Niby spot zrobiony nieźle i w minutę pokazuje fragment Polski oraz jej historii (przygotowano też dłuższą, dwuminutową wersję). Jest jednak pewien szczegół, który szybko wychwycono. Na nagraniu nie ma ani jednego krzyża, choć w scenach i miejscach pokazanych w spocie, krzyże być powinny.

Samuel Pereira, dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie” i portalu niezalezna.pl tak komentował ten fakt na Facebooku: „MSZ zrobił spot promujący Polskę. Jak wiadomo, fajnie przy takiej okazji przywołać wydarzenia historyczne. Pod jednym warunkiem: wycięcia krzyża, gdziekolwiek jest. Nawet jeśli odwzorowujemy obraz Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”, to pamiętamy, by Krzyżakom wyciąć krzyż, tak samo jak krzyż z kołpaka księcia Witolda”.


fot. facebook.com

Brak kolejnego krzyża dostrzegł też Maciej Wąsik, szef klubu radnych PiS w warszawskiej radzie miasta. „Jacyś idioci z MSZ usunęli krzyż z Giewontu. To jest jak 1984 Orwella, albo jak bolszewicka Rosja, kiedy Trocki znikał z fotografii ze Stalinem” – napisał na portalu społecznościowym.

Tu można obejrzeć cały spot:
Autor: Źródło:
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl