Eksport na ostrym zakręcie

Leonardini/sxc.hu

  

Eksport ostro hamuje. To oznacza, że nie jest już siłą napędową naszej gospodarki. Zbyt mocno bowiem uzależniliśmy się od Rosji i Niemiec. Rosjanie nałożyli embargo na nasze produkty, a niemiecka gospodarka – choć oni kupują od nas najwięcej – ostro spowalnia.

Dynamika eksportu do Rosji ma spaść na początku 2015 r. z 15 proc. do poziomu 2–3 proc. – szacują ekonomiści. W związku z tym rok przyszły może być pierwszym od 2009 r. okresem, kiedy wartość eksportu produktów rolno-spożywczych w euro po wielu latach spadnie. W 2009 r. było to tylko chwilowe wahnięcie, ale tym razem z powodu embarga i umacniającego się złotego ten spadek może potrwać o wiele dłużej.

Na świecie popyt na żywność rośnie, ale potrzeba czasu, aby znaleźć nowe rynki zbytu na polskie towary. Niestety, eksporterzy nie wykazali się dużą czujnością i zbyt mocno przywiązali się handlowo do Rosji. Teraz, kiedy zostali odcięci od rosyjskich odbiorców, nerwowo poszukują nowych kontrahentów.

Napływają też niepokojące informacje o kondycji niemieckiej gospodarki, naszego głównego partnera handlowego. Polscy eksporterzy już mogą obawiać się o trwałość kontraktów z tamtejszymi odbiorcami. Zdaniem ekonomistów będą musieli znaleźć alternatywę dla przynajmniej części eksportu do Niemiec. Będzie to dosyć trudne, ponieważ – jak ogłosił Bundesbank, bank centralny Niemiec – wszystkie kraje strefy euro zaczynają odczuwać skutki spowolnienia.

W związku z sytuacją u naszych partnerów minister finansów Mateusz Szczurek wyraził niepokój o naszą sytuację gospodarczą. – Gospodarka nie przyśpiesza w ostatnich miesiącach. Jest to niepokojące – stwierdził. Niepewność popytu na nasze polskie towary i usługi nakazuje z ostrożnością planować wpływy do budżetu. Jak przyznał, efekt rosyjskich sankcji tylko w pewnej mierze odciska swoje piętno na naszej gospodarce, w większym stopniu przyczynia się do tego marazm gospodarczy, który cały czas ściska zachodnią Europę. – To znacznie większy problem – stwierdził.

Cały tekst w weekendowej "Gazecie Polskiej Codziennie"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Pożar na klatce schodowej. Ranne dwie osoby

/ flickr.com/Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji R Follow/CC BY-ND 2.0

  

Dwie osoby zostały ranne w wyniku pożaru, który wybuchł dziś w nocy w budynku wielorodzinnym w Lewinie Brzeskim. Oficer dyżurny KW PSP w Opolu poinformował, że pożar rozpoczął się od ognia w szafie ubraniowej.

Do zdarzenia doszło późnym wieczorem w Lewinie Brzeskim. Strażaków wezwano do pożaru w budynku wielorodzinnym. Na miejscu okazało się, że płonie klatka schodowa. W wyniku pożaru dwie osoby zostały poparzone. Siedem osób ewakuowano przed przybyciem ekip ratowniczych.

Nie są jeszcze znane przyczyny powstania pożaru. Według wstępnych ustaleń, ogień pojawił się w stojącej na parterze klatki schodowej szafie na ubrania. Według strażaków rozprzestrzenianie ognia powstrzymały szklane drzwi. Trwa oddymianie pomieszczeń.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl