Eksport na ostrym zakręcie

Leonardini/sxc.hu

  

Eksport ostro hamuje. To oznacza, że nie jest już siłą napędową naszej gospodarki. Zbyt mocno bowiem uzależniliśmy się od Rosji i Niemiec. Rosjanie nałożyli embargo na nasze produkty, a niemiecka gospodarka – choć oni kupują od nas najwięcej – ostro spowalnia.

Dynamika eksportu do Rosji ma spaść na początku 2015 r. z 15 proc. do poziomu 2–3 proc. – szacują ekonomiści. W związku z tym rok przyszły może być pierwszym od 2009 r. okresem, kiedy wartość eksportu produktów rolno-spożywczych w euro po wielu latach spadnie. W 2009 r. było to tylko chwilowe wahnięcie, ale tym razem z powodu embarga i umacniającego się złotego ten spadek może potrwać o wiele dłużej.

Na świecie popyt na żywność rośnie, ale potrzeba czasu, aby znaleźć nowe rynki zbytu na polskie towary. Niestety, eksporterzy nie wykazali się dużą czujnością i zbyt mocno przywiązali się handlowo do Rosji. Teraz, kiedy zostali odcięci od rosyjskich odbiorców, nerwowo poszukują nowych kontrahentów.

Napływają też niepokojące informacje o kondycji niemieckiej gospodarki, naszego głównego partnera handlowego. Polscy eksporterzy już mogą obawiać się o trwałość kontraktów z tamtejszymi odbiorcami. Zdaniem ekonomistów będą musieli znaleźć alternatywę dla przynajmniej części eksportu do Niemiec. Będzie to dosyć trudne, ponieważ – jak ogłosił Bundesbank, bank centralny Niemiec – wszystkie kraje strefy euro zaczynają odczuwać skutki spowolnienia.

W związku z sytuacją u naszych partnerów minister finansów Mateusz Szczurek wyraził niepokój o naszą sytuację gospodarczą. – Gospodarka nie przyśpiesza w ostatnich miesiącach. Jest to niepokojące – stwierdził. Niepewność popytu na nasze polskie towary i usługi nakazuje z ostrożnością planować wpływy do budżetu. Jak przyznał, efekt rosyjskich sankcji tylko w pewnej mierze odciska swoje piętno na naszej gospodarce, w większym stopniu przyczynia się do tego marazm gospodarczy, który cały czas ściska zachodnią Europę. – To znacznie większy problem – stwierdził.

Cały tekst w weekendowej "Gazecie Polskiej Codziennie"

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Polscy piłkarze po klęsce z Kolumbią - "Na tyle było nas stać"

Robert Lewandowski / fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Tylko dwóch reprezentantów Polski zdecydowało się na rozmowę przed kamerą "na gorąco" po klęsce 0:3 z Kolumbią, bo której straciliśmy szansę na wyjście z grupy na mundialu. Robert Lewandowski przyznał, że "chyba na tyle było nas stać".

Myślę, że chyba na tyle było nas stać. Nie było tak, że przegraliśmy minimalnie. Walczyliśmy, chcieliśmy jak najlepiej, ale na ten moment nic więcej nie możemy zrobić. Myślę, że wiele rzeczy na tym mundialu nie funkcjonowało jak powinno. Samą walkę meczu się wygrywa na mundialu, a u nas tej jakości było za mało.

- powiedział po meczu Robert Lewandowski. 

Drugim rozmówcą Rafała Patyry z TVP był Maciej Rybus. On również nie tryskał dobrym humorem. Trudno bowiem mieć dobry nastrój po tak kompromitującej porażce. Jakie były jej powody?

Robili przewagę, nie raz było dwa na jeden, trzy na dwa. Pierwsze 20 minut w miarę ich wysoko łapaliśmy, później oddaliśmy pole gry i Kolumbia grała w piłkę na jeden, dwa kontakty, my nie nadążaliśmy. Wydaje mi się, że Kolumbia jest lepszym zespołem od Senegalu, gra szybciej piłką. Nie nadążaliśmy nawet, by wejść w kontakt z przeciwnikiem.

Cóż, pozostaje nam tylko mecz o honor. Historia zatoczyła koło - znów mamy powtórkę dramatu z 2002 i 2006 roku. Tylko czy tym razem stać nas na to, by pokonać przeciwnika w trzecim spotkaniu grupowym?

Źródło: TVP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl