​Rosja buduje port w obwodzie kaliningradzkim. Będzie konkurencją dla portu w Gdyni

Sludge G/https/creativecommons.org/ licenses/by-sa/2.0/

Olga Alehno

Szefowa działu „świat” w „Gazecie Polskiej Codziennie”. W tygodniku „Gazeta Polska” kieruje działem „Światowa prasa o Polsce”.

Kontakt z autorem

  

Rosyjskie władze poinformowały o zamiarze wybudowania do 2020 r. międzynarodowego portu morskiego w obwodzie kaliningradzkim, który będzie obsługiwał pasażerskie statki wycieczkowe. Ma on być konkurencyjny dla sąsiednich portów w litewskiej Kłajpedzie i polskiej Gdyni.

Port ma być wybudowany w mieście Pionierskij (dawne Kurowo), położonym około 40 km od Kaliningradu. Koszt budowy wyniesie prawie 9 mld rubli, czyli około 900 mln zł – poinformowano na portalu rządu Federacji Rosyjskiej.

Jak pisze rosyjska państwowa agencja informacyjna, obecnie port morski Kaliningradu nie jest w stanie przyjąć dużych statków pasażerskich, „z powodu czego region traci możliwość zarabiana na obsłudze pasażerskich statków wycieczkowych”. Przyjmują je natomiast litewska Kłajpeda oraz polska Gdynia. Rosyjski pasażerski terminal międzynarodowy ma się składać z czterech kei i przystani jachtowej.

„Pierwszy etap, który będzie kosztował 8,5 ml rubli (około 850 mln zł), przewiduje budowę międzynarodowego morskiego terminalu pasażerskiego z przystanią jachtową w mieście Pionierskij obwodu kaliningradzkiego” – czytamy w rządowym dokumencie. Projektowanie ma się zacząć już w przyszłym roku, a budowa ma być ukończona do 2020 r.

Drugi etap, który będzie kosztował 400 mln rubli (około 40 mln zł), przewiduje budowę głębinowego portu w rejonie miejscowości Jantarnyj.

W budowie portu ma wziąć udział włoska firma przewozowa Grandi Navi Veloci. Umowa w tej sprawie została podpisana w drugiej połowie września tego roku.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

"To jednak tylko drobny cwaniaczek". Tak internauci reagują na dziecinne tłumaczenia Tuska

Donald Tusk / flickr.com/ EU2017EE Estonian Presidency/ creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

  

Nie milkną echa słów Donalda Tuska, który mówił w sobotę o „pokonaniu współczesnych bolszewików”. A że ta wypowiedź wywołała niemały skandal, dzisiaj szef Rady Europejskiej zamieścił tweeta, w którym tłumaczy, o co mu chodziło. Nie udało mu się jednak przekonać internautów. Zobaczcie, jak reagują!

Jeśli Józef Piłsudski i Lech Wałęsa mogli pokonać bolszewików, a obaj mieli o wiele trudniejszą sytuację niż jest dzisiaj, to dlaczego wy nie mielibyście dać rady pokonać współczesnych bolszewików

- mówił w sobotę w Łodzi były premier, szef Rady Europejskiej Donald Tusk do uczestników Igrzysk Wolności.

Na te słowa była ostra reakcja. Poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski stwierdził, że "to haniebne słowa. Moim zdaniem Donald Tusk zaczął już kampanię".

[polecam:https://niezalezna.pl/245208-to-byly-haniebne-slowa-nie-ma-watpliwosci-posel-kukiz3915-takze-tego-ze-tusk-szykuje-sie-na-wybory]

- Nie mogę uwierzyć, że Donald Tusk przyjeżdża do ojczyzny i w przeddzień Święta Niepodległości jedynym jego przesłaniem są słowa o „współczesnych bolszewikach” - napisał na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.

[polecam:https://niezalezna.pl/245078-o-wspolczesnych-bolszewikach-w-takie-swieto-szef-kprm-w-szoku-po-slowach-tuska]

Natomiast dzisiaj Donald Tusk zamieścił na swoim profilu pewne wyjaśnienie:

[polecam:https://niezalezna.pl/245215-tusk-tlumaczy-sie-ze-slow-o-wspolczesnych-bolszewikach-dziecinna-wymowka]

Internauci nie kryją, co myślą na temat tych skandalicznych słów i tak dziecinnego tłumaczenia. 

Zareagował nawet minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński:

Zobaczcie sami:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl