Gmin nie stać na przedszkola

Viviane Stonoga/SXC

Dwie trzecie gmin w Polsce nie ma środków, aby od 2017 r. zagwarantować wszystkim trzylatkom miejsce w przedszkolach. Zbyt małe dotacje z budżetu centralnego na rozbudowanie bazy lokalowej sprawią, że obietnica PO pozostanie jedynie na papierze.

Najwyższa Izba Kontroli zbadała finansowanie przez gminy przedszkoli publicznych i niepublicznych oraz wykonywanie przez te placówki zadań w zakresie kształcenia, wychowania i opieki. Kontrolerzy szczególny nacisk położyli na realizację obietnicy rządu dotyczącej programu „Przedszkole za złotówkę”. Raport zwraca uwagę na spadek opłat w przedszkolach publicznych. Jednocześnie zauważa, że znacznie ograniczono zajęcia dodatkowe dla dzieci. W 27 proc. zbadanych gmin zrezygnowano z co najmniej jednych z zajęć dodatkowych. W odstawkę poszły rytmika, muzyka, taniec, ale również język angielski i nawet gimnastyka korekcyjna.

Z raportu wynika, że wójtowie nie widzą możliwości realizacji zadań stawianych przed nimi w dziedzinie edukacji przedszkolnej. W ich ocenie w budżetach samorządów zabraknie pieniędzy na rozbudowę bazy lokalowej tak, aby od 2017 r. każdy trzylatek mógł pójść do przedszkola. Ponadto koszty utrzymania dziecka w przedszkolu znacznie przewyższają przyznaną kwotę roczną dotacji na dziecko.

„Wójtowie gmin stwierdzili, że nie dysponują wystarczającą bazą lokalową, aby zapewnić odpowiednią liczbę miejsc w przedszkolach (konieczność rozbudowy istniejących lub budowy nowych przedszkoli) oraz odpowiednim wyposażeniem (zakup pomocy dydaktycznych i wyposażenia, w tym mebli, dostosowanych do potrzeb dzieci trzy- i czteroletnich) ” – czytamy w raporcie NIK‑u.
Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Sensacyjne wydanie „Politycznej kawy” Tomasza Sakiewicza – niedziela, godz. 12.00, Telewizja Republika

/ fot. Telewizja Republika

Przed nami szczególne wydanie programu „Polityczna kawa”. Gośćmi Tomasza Sakiewicza będą tym razem minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, poseł Tomasz Rzymkowski oraz Ryszard Czarnecki. Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego powie, czy na żądanie kierownictwa europarlamentu przeprosi Różę Thun. Ma paść zaskakująca odpowiedź.

Sensacyjne wydanie „Politycznej kawy”. Minister Jerzy Kwieciński ujawnia ekonomiczne plany rządu, poseł Tomasz Rzymkowski o politycznym zwrocie w Kukiz’15 i wreszcie przełom w sprawie Ryszarda Czarneckiego. Jego odpowiedź dla Róży Thun. Niedziela, godz. 12.00, TV Republika 

– zapowiedział swój program Tomasz Sakiewicz.

„Polityczna Kawa”, godzina 12.00, TV Republika – NIE PRZEGAP!

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl