Zachód nie istnieje

W mediach pojawiły się nieoficjalne wypowiedzi przedstawicieli służb USA, którzy twierdzili, że Rosjanom nie udałoby się tak sprawnie opanować Krymu, gdyby nie pomoc niemieckich dostawców sprzętu wojskowego. Taka aktywność Niemiec, będących członkiem Paktu Północnoatlantyckiego, może niektórych dziwić, trzeba jednak pamiętać, że NATO prowadzi politykę, która wynika z wypracowanych jednogłośnie decyzji członków Sojuszu. Dziś współpraca w NATO wygląda zupełnie inaczej niż w czasach zimnej wojny. Gdy 400 km od Paryża stały rosyjskie czołgi, a Niemcy były podzielone, zachodnie firmy ulegały reaganowskim groźbom embarga na technologie amerykańskie w razie jakiejkolwiek współpracy z Sowietami. Teraz, przy słabym przywództwie USA, które zaczęło się załamywać w 2008 r., kiedy odrzucono przystąpienie Gruzji i Ukrainy do natowskiego The Membership Action Plan, i braku poczucia realnego zagrożenia państw Europy Zachodniej ze strony Rosji, wojskowa współpraca między Putinem a Niemcami, Francją oraz Włochami kwitnie. Można zatem powiedzieć, że Zachód w rozumieniu zimnowojennym przestał istnieć.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Udostępnij

Wczytuję komentarze...

Patronce Polski w podzięce

Dzisiaj w Domu Polskiej Misji Katolickiej w La Ferté sous Jouarre pod Paryżem rozpoczyna się IV Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” Europy Zachodniej. To ważne spotkanie Polonii z Europy, ale również Polaków rozsianych po całym świecie, bo już zapowiedzieli swój udział klubowicze ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, Litwy, Ukrainy, Białorusi i oczywiście z Polski.

Ten zjazd będzie wyjątkowy, w roku jubileuszowym 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wybór Paryża nie jest bez znaczenia ze względów historycznych związanych właśnie z tą datą. To tutaj, na emigracji, przechowano idee niepodległości, to w podparyskim Wersalu odbyła się konferencja, która ustaliła granice wolnej Polski. Główne uroczystości odbędą się w polskim kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w Paryżu, siedzibie Polskiej Misji Katolickiej, założonej w czasach wielkiej emigracji. Uroczysta msza św. będzie połączona z przekazaniem wotum dziękczynnego w postaci złotej korony dla obrazu Matki Bożej, patronki Polski. To dar od członków klubów „Gazety Polskiej”. O historii, teraźniejszości i przyszłości Polski uczestnicy zjazdu będą rozmawiali z wybitnymi historykami, politykami, dziennikarzami.
 

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl