niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
28 września 2016

Zaczynają się rosyjskie prowokacje. "Nieznani sprawcy" mają blokować Rosjan - NASZA RELACJA

Dodano: 02.03.2014 [09:17]
Zaczynają się rosyjskie prowokacje. "Nieznani sprawcy" mają blokować Rosjan - NASZA RELACJA - niezalezna.pl
foto: kremlin.ru
Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow zdymisjonował w niedzielę dowódcę ukraińskiej marynarki wojennej Denysa Berezowskiego. Wszczęto przeciwko niemu śledztwo w sprawie zdrady stanu. Berezowski złożył przysięgę na wierność "narodowi krymskiemu".

00:30
Sekretarz skarbu USA Jack Lew oświadczył, że Stany Zjednoczone z partnerami mogą udzielić Ukrainie takiej pomocy finansowej, jakiej będzie potrzebowała aby wyprowadzić gospodarkę z kryzysu. "Stany Zjednoczone są przygotowane aby współpracować na zasadzie dwustronnej i wielostronnej ze swoimi partnerami aby dostarczyć Ukrainie tyle pomocy ile będzie potrzebowała" - powiedział Lew.

23:48
Prezydent Komorowski rozmawiał z prezydentem USA. Rozwój sytuacji na Ukrainie i drogi wyjścia z obecnego kryzysu były tematem niedzielnej rozmowy prezydentów Polski i USA Bronisława Komorowskiego i Baracka Obamy - powiedział PAP w niedzielę wieczorem prezydencki minister Jaromir Sokołowski.

23:14
Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko wygłosiła przemówienie do narodu ukraińskiego. Oto fragment: Chcę wam twardo powiedzieć, że rosyjskiemu kierownictwu nigdy nic nie wyjdzie z tej wielkiej afery, jaką rozpętali. Chcę was poprosić, żebyście byli spokojni i pewni. (...) Nie jesteśmy osamotnieni w tym konflikcie z Rosją. W 1994 r. Ukraina podpisała Porozumienie Budapesztańskie ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią oraz Rosją o zapewnieniu nam gwarancji całkowitego bezpieczeństwa w zamian za rezygnację z broni atmowej. Dziś Rosja ostro swoje ostro pogwałciła swoje zobowiązania i wtargnęła na terytorium Ukrainy. Jestem jednak pewna, że Stany Zjednoczone i Wielka Brytania nigdy nie złamią warunków umowy.22:35
We wtorek do Kijowa przybędzie sekretarz stanu USA, John Kerry. Kerry ma przeprowadzić rozmowy z członkami rządu ukraińskiego. Według przedstawiciela rządu USA, Waszyngton rozważa kroki, jakie zamierza podjęć "w niedalekiej przyszłości" aby udzielić Ukrainie pomocy gospodarczej. "Stany Zjednoczone koncentrują się na wsparciu politycznym, gospodarczym i dyplomatycznym, natomiast nie przewidują interwencji wojskowej".

22:10
Putin zaakceptował propozycję Merkel w sprawie powołania międzynarodowej grupy ds. Ukrainy - podał korespondent TVP w Niemczech Marcin Antosiewicz. Grupie ds. dialogu ma przewodniczyć OBWE.

21:43
Rosja chce zmienić władzę na Ukrainie. Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że jego kraj jest gotowy rozwijać stosunki z bratnią Ukrainą, lecz nie z tymi, którzy doprowadzili do rozlewu krew na Majdanie i przechwycili władzę.

21:03
Sojusz Północnoatlantycki potępił militarne działania Rosji na Krymie i wezwał do wycofania wojsk do baz - poinformował sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen po posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej i komisji NATO-Ukraina. "Potępiamy eskalację militarną ze strony Rosji na Krymie. Jesteśmy poważnie zaniepokojeni z powodu wyrażenia przez parlament rosyjski zgody na użycie sił Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy" - powiedział szef NATO.

Działania militarne rosyjskich sił na terytorium Ukrainy są złamaniem prawa międzynarodowego - dodał. "Wzywamy Rosję (...) do wycofania sił do ich baz i powstrzymania się od ingerencji w innych regionach Ukrainy" - podkreślił.

PEŁNE OŚWIADCZENIE SZEFA NATO (TUTAJ - w języku angielskim)

20:58
Pierwszy wicepremier Ukrainy Witalij Jarema poinformował, że rząd jego kraju rozważa możliwość zamknięcia granicy z Rosją. Powodem jest masowy przyjazd z Rosji autobusami osób, które biorą udział w prorosyjskich mityngach. "Obecnie rozpatrywana jest kwestia zamknięcia granicy. Inna możliwość to wprowadzenie rygorystycznych warunków jej przekraczania” – oświadczył Jarema w telewizji 5. Kanał.

Gazeta internetowa „Ukrainska Prawda” wskazuje, że w sobotę doszło w Charkowie podczas demonstracji do bójki z udziałem aktywistów, którzy przyjechali z Rosji i natychmiast po tym wydarzeniu odjechali do tego kraju.

20:50
Wojna propagandowa w pełni. Prezydent Rosji w rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec zwrócił uwagę na "niesłabnące zagrożenie ze strony ultranacjonalistycznych sił" dla obywateli Rosji na Ukrainie - poinformowały służby prasowe Kremla. Jak podkreślił prezydent, zagrożone było życie i interesy rosyjskich obywateli oraz osób rosyjskojęzycznych.

20:43
Główne oddziały wojsk wewnętrznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy na Krymie pozostają wierne przysiędze danej narodowi ukraińskiemu - podaje "Ukraińska Prawda". Takie oświadczenie w formie wideo nagrał głównodowodzący jednostkami wojsk wewnętrznych Ukrainy na Krymie Mykoła Balaban.

20:18
Niektórzy doradcy Władimira Putina krytykują atak na Ukrainę. Możliwa operacja wojskowa na terytorium Ukrainy "jest absolutnie nieadekwatna do skali naruszeń" praw Rosjan mieszkających na Krymie - oświadczyła Rada ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie Federacji Rosyjskiej.

"Jak zaświadcza znajdujący się na Krymie członek Rady Andriej Jurow, ofiar śmiertelnych oraz rannych wśród ludności i żołnierzy, o których mówiono na posiedzeniu Rady Federacji, w ostatnich dwóch dniach nie było" - napisano w komunikacie.

20:13
Deputowany partii Swoboda Jurij Syrotiuk powiedział w TV Hromadske, że Berezowski został odsunięty od pełnienia obowiązków rano, a powodem było to, że dał rozkaz dowódcom jednostek na Krymie, by w razie blokady przez żołnierzy rosyjskich "nie stawali żadnego oporu i przekazywali broń, amunicję i wszystko inne Rosjanom".

19:43
Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow powołał nowych szefów większości obwodów. Ukraińscy oligarchowie Ihor Kołomojski i Serhij Taruta stanęli na czele obwodów dniepropietrowskiego i donieckiego. W sumie Turczynow zmienił 18 szefów władz obwodowych we wszystkich częściach kraju.

Wśród powołanych na stanowiska gubernatorów są przedstawiciele partii Batkiwszczyna (np. w obwodzie chersońskim i charkowskim, na południu i północnym wschodzie kraju) lub Swobody (na zachodzie kraju, np. w obwodzie lwowskim czy wołyńskim).

19.32
Dziennikarz brytyjskiego "Guardiana" o opiniach Ukraińców nt. misji ministra Radosława Sikorskiego:

"W nocnym pociągu na Krym, współpasażerowie przekonani że Polska i Rosja dogadały się ws. Ukrainy"

19.15
Prokuratura Generalna Ukrainy wszczęła w niedzielę śledztwo przeciwko odsuniętemu od pełnienia obowiązków dowódcy ukraińskiej marynarki wojennej kontradmirałowi Denysowi Berezowskiemu w sprawie zdrady stanu.

Dowódca ukraińskiej marynarki wojennej Berezowski złożył "przysięgę na wierność mieszkańcom Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopola". Jego ostatni rozkaz do żołnierzy był taki, żeby poddawali się Rosjanom - podają ukraińskie media. Berezowski został  zdymisjonowany przez ministra obrony.

Denysowi Berezowski czyta oświadczenie na wierność mieszkańcom Autonomicznej Republiki Krymu:18.55
Radio Svoboda podało, że ich dziennikarz został dzisiaj pobity w Charkowie dziś. "Pobity, zmuszony na kolanach całować rosyjską flagę" - napisała redakcja.

18.38
Stowarzyszenie Memoriał, rosyjska organizacja pozarządowa broniąca praw człowieka i dokumentująca stalinowskie zbrodnie, oznajmiła, że decyzja o wprowadzeniu wojsk na Ukrainę, to zbrodnia.

W przekazanym oświadczeniu Memoriał podkreślił, że jest to zbrodnia "nie tylko przeciwko Ukrainie, ale także przeciwko Rosji, przeciwko rosyjskiej kulturze i rosyjskiej historii, przeciwko ich nierozerwalnym więzom z historią i kulturą Ukrainy; przeciwko wspólnej przyszłości naszych krajów".

Stowarzyszenie zauważyło, że jako powód dla wysłania wojsk podano "zagrożenie życia rodaków". "Wiemy z doświadczeń przeszłości, że jest to zwykłe uzasadnienie agresji. Uzasadnienie to jest kłamliwe. Przeciwnie: wprowadzenie wojsk stworzy zagrożenie dla naszych rodaków - będą traktowani jak przedstawiciele agresora" - podkreślono w oświadczeniu.

"Jeszcze nie jest za późno, by się opamiętać" - uważa Memoriał.

18.30
Nadzwyczajne posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej zakończyło się po blisko pięciu godzinach obrad. Około godz. 18 zaczęło się spotkanie komisji NATO-Ukraina.

Rezultatem spotkania ambasadorów państw sojuszu jest wspólne oświadczenie na temat działań militarnych Rosji na Krymie. Treść dokumentu zostanie jednak opublikowana dopiero w najbliższych godzinach.

Według źródeł dyplomatycznych jak na razie jest mało prawdopodobne, by sojusz podjął stanowcze decyzje w związku z kryzysem na Krymie, w tym aby zdecydował się na zamrożenie dialogu w ramach Rady NATO-Rosja (NRC). W 2008 roku, gdy rosyjskie wojska weszły do Gruzji, NATO zdecydowało się na zamrożenie kontaktów z Rosja, ale krok ten nie okazał się skutecznym środkiem nacisku wobec Moskwy. Współpracę w ramach NRC wznowiono po półtora kroku.

18.15
Rosyjscy żołnierze wtargnęli do ukraińskiej bazy i chcieli zabrać samochód. Jeden z dowódców dobitnie powiedział im co myśli: To jest mój pieprzony pojazd. Należy, ku..., do bazy wojskowej.

OBEJRZYJ FILM


18.00
Ukraińskie ministerstwo obrony oświadczyło, że okręty marynarki wojennej Ukrainy, które stacjonują w Sewastopolu, wciąż się tam znajdują. Zdementowano tym samym doniesienia, jak to określono, "pewnych zagranicznych mediów".

Wcześniej informowano, że Ukraina wycofała jednostki straży przybrzeżnej z dwóch portów na Krymie i skierowała je do innych baz na Morzu Czarnym. Cytująca te doniesienia agencja Reuters wskazywała, że oznacza to, iż wojska rosyjskie finalizują przejęcie Półwyspu Krymskiego. W swym oświadczeniu ukraiński resort obrony zaznaczył, że nieprawdziwe jest też doniesienie, jakoby większość ukraińskich wojskowych na Krymie przeszła na stronę władz autonomii. Ministerstwo obrony nazwało te doniesienia "prowokacją ze strony zagranicznych służb specjalnych w celu zdestabilizowania sytuacji w Autonomicznej Republice Krymu".

"Wszystkie okręty ukraińskiej marynarki wojennej, które znajdują się w głównej bazie w Sewastopolu, nie opuszczały tutejszej zatoki. Personel znajdujących się na terenie Krymu jednostek wojskowych ukraińskich sił lądowych jest zablokowany przez uzbrojonych ludzi, ale zachowuje spokój i próbuje nie dopuścić do rozlewu krwi" - powiadomiono w ministerstwie.

17.39
Grupa osób wtargnęła do azowsko-czarnomorskiego i symferopolskiego sztabu służby granicznej Ukrainy. Dołączyli do nich żołnierzy rosyjscy, którzy przyjechali ciężarówkami marki Kamaz i Ural.

Napastnikom nie udało się przejąć broni - zapewnili ukraińscy pogranicznicy na stronie dpsu.gov.ua.17.13
Ukraińscy żołnierze uniemożliwili wywiezienie broni z terenu 191-go pułku szkoleniowego Sił Zbrojnych Ukrainy. Zablokowali oni wyjazd transporterom wojskowym. Ministerstwo obrony cytowane przez BBC podało również, że uzbrojeni napastnicy oddali dwa strzały w powietrze, ale żołnierze nie ustąpili.

16.39
Putin stosuje dzisiaj scenariusz znany sprzed lat. Ofiarami inwazji radzieckich lub rosyjskich wojsk padały w przeszłości inne kraje.16.30
Blisko 300 osób zebrało się w niedzielę przed ambasadą Rosji w Berlinie, by zaprotestować przeciwko rosyjskiej interwencji wojskowej na Krymie. Uczestnicy demonstracji uczcili minutą ciszy ofiary walki o władzę na Ukrainie.

Oprócz ukraińskich flag osoby uczestniczące w wiecu niosły transparenty z napisami "Ręce precz od Ukrainy" i "Dzisiaj Krym, jutro Kijów".

16.13
W ocenie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, na spotkaniu w Kancelarii Premiera, można było zaobserwować "wspólne przeświadczenie, że trzeba reagować, że Polska musi być aktywna w sposób dyskretny, a także w sposób bardziej widoczny w opinii w Polsce i w opinii międzynarodowej".

15.51
John Kerry potępił "niewiarygodny akt agresji" na Ukrainę.

Amerykański sekretarz stanu John Kerry zagroził też "bardzo poważnymi konsekwencjami" ze strony USA i innych państw, w tym sankcjami w celu izolacji gospodarczej Rosji. Kerry wygłosił te ostrzeżenia w programie telewizji CBS.

15.49
Ukraina wycofała jednostki straży przybrzeżnej z dwóch portów na Krymie i skierowała je do innych baz na Morzu Czarnym - pisze agencja Reuters, wskazując, że oznacza to, iż wojska rosyjskie finalizują przejęcie półwyspu.

W wydanym oświadczeniu straż przybrzeżna poinformowała, że jednostki z krymskich portów Kercz i Sewastopol zostały przemieszczone do Odessy i Mariupola. Sytuacja na granicach Ukrainy poza Krymem jest spokojna - napisano.

15.36
- To kryzys, który może zaważyć na historii Polski i Ukrainy, konflikt mający wszelkie znamiona konfliktu, który może poprzedzić wojnę - oświadczył premier Donald Tusk po spotkaniu z polskimi politykami na temat sytuacji na Ukrainie.

Jak podkreślił szef polskiego rządu, uczestnicy spotkania mówili jednym głosem o sytuacji za naszą wschodnią granicą i o tym, co będziemy musieli zrobić w Polsce, jeśli konflikt się zaostrzy. "Ten konflikt będzie miał wpływ na polską gospodarkę, musi przyśpieszyć modernizację polskiej armii i przyśpieszyć wysiłki na rzecz niezależności energetycznej Polski" - dodał.

Rolę Polski w całej sprawie Tusk widzi jako podejmowanie starań na rzecz mobilizacji wspólnoty międzynarodowej i solidarności międzynarodowej wokół sprawy ukraińskiej.

- Polska nie może narażać na szwank swojego interesu, musi działać racjonalnie, ostrożnie. Równocześnie - ponieważ chodzi tu o nasze bezpieczeństwo i interes strategiczny - musimy być tymi, którzy nie pozwolą światu odwrócić się od Ukrainy. To jest dla Polski być albo nie być. Jeśli będziemy umieli współorganizować się i być istotną częścią naszej wspólnoty - będziemy bezpieczni. Nie możemy zostać sami wobec zagrożeń, jakie kształtują się za naszą wschodnią granicą. Jeśli zostaniemy sami, wyobcowani - to zagrożenia te obejmą także Polskę - podkreślił premier.

15.28
Ukraińscy żołnierzy i rosyjscy najeźdźcy.


@AlexeyB_Kurkino

15.20
Najbogatszy ukraiński biznesmen i właściciel największego holdingu SCM Rinat Achmetow zaapelował do wszystkich obywateli Ukrainy o zjednoczenie się w celu utrzymania integralności terytorialnej i niepodzielności kraju.
„Z całą odpowiedzialnością oświadczam, że grupa SCM (System Capital Management), która zatrudnia obecnie 300 tys. ludzi i reprezentuje Ukrainę od zachodu po wschód, uczyni wszystko, co możliwe, aby utrzymać integralność terytorialną naszego kraju” – oświadczył Achmetow w opublikowanym oświadczeniu.

Biznesmen zaapelował do polityków i władz ukraińskich o zrobienie wszystkiego w celu zapewnienia suwerenności terytorialnej, a także przywrócenia demokracji oraz niezbywalnych praw i wolności obywateli. Według niego przyszłość Ukrainy jest zagrożona, a wewnętrzne napięcie polityczne może się przeobrazić w przewlekły konflikt i rozbić integralność terytorialną Ukrainy.

„Użycie siły i bezprawne działania z zewnątrz są niedopuszczalne. Jestem przekonany, że kryzys może mieć tylko jedno rozwiązanie – pokojowe. Należy zachować zimną krew, nie ulegać prowokacjom i podejmować przemyślane, zrównoważone decyzje” – zaznaczył Achmetow.

15.00
Ukraińska 36. brygada wojsk ochrony brzegowej w miejscowości Perewalne na Krymie nie wpuści obcych wojsk na terytorium swej bazy - oświadczył podpułkownik Wałerij Bojko, zastępca dowódcy jednostki, która otoczona jest przez żołnierzy rosyjskich.

Rosjanie wezwali Ukraińców do złożenia broni i poinformowali, że znajdują się przed ukraińską bazą wojskową by zapewnić jej bezpieczeństwo. "Odmówiliśmy" - powiedział Bojko.

- Ta baza jest własnością zbrojnych sił Ukrainy. Na jej terytorium znajduje się broń, amunicja i sprzęt wojskowy. Nie pozwolimy nikomu jej zająć - zapewnił. Podpułkownik wyraził nadzieję, że do walki między jego podkomendnymi a rosyjskimi żołnierzami nie dojdzie. Bojko relacjonował, że ukraiński sztab przeprowadził rozmowy z dowódcą Rosjan, którzy otaczają bazę. "Ustaliliśmy, że obie strony obniżają stopień gotowości bojowej" - powiedział. Chwilę później czołg, który stał za bramą ukraińskiej jednostki wycofał się.

14.50
Obecny "premier" Krymu, Sergiej Aksenow, to były żołnierz mafii o pseudonimie "Goblin" - podało Radio Swoboda (tekst po rosyjsku tutaj)

14.42
Około 1000 krymskich Tatarów oddziela batalion ukraińskiej piechoty morskiej w Kerczu od otaczających tę jednostkę oddziałów rosyjskich. Tatarzy podkreślają, że chcą w ten sposób wesprzeć ukraińskich żołnierzy - podała agencja Interfax-Ukraina.

Informacje potwierdziło ukraińskie ministerstwo obrony, które podkreśla, że stacjonujący na Krymie batalion piechoty morskiej jest otoczony przez rosyjskich żołnierzy.

Z relacji resortu wynika, że żywy łańcuch Tatarów próbuje nie dopuścić do konfrontacji. "Tatarzy próbują zapobiec prowokacjom i nielegalnym działaniom ze strony rosyjskich żołnierzy" - informuje ministerstwo obrony Ukrainy w wydanym oświadczeniu.

14.39
Rada Najwyższa Ukrainy zaapelowała do państw gwarantów bezpieczeństwa kraju oraz do organizacji międzynarodowych o pomoc w ochronie obiektów jądrowych, a także o wysłanie na Ukrainę międzynarodowych obserwatorów.

"W związku z działaniami wojennymi Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie Rada Najwyższa zwraca się do państw stron Memorandum Budapeszteńskiego oraz organizacji międzynarodowych z apelem o zwrócenie się do swoich rządów w celu zapewnienia niezbędnej pomocy w ochronie obiektów jądrowych na Ukrainie" - napisano w projekcie postanowienia.

14.24
Tatarzy krymscy protestują w tureckiej Ankarze przeciwko rosyjskiej inwazji na Krym.


@CrimeaEU

14.10
Francja zdecydowała, że w związku z militarną działalnością Rosji na Ukrainie zawiesza udział w spotkaniach przygotowawczych przed szczytem G8 w Soczi - czytaj więcej.

14.00
Rosyjscy żołnierze opanowali dywizjon rakietowy sił powietrznych Ukrainy w Sewastopolu - poinformowało agencję Interfax-Ukraina źródło w ukraińskich siłach zbrojnych.

Rosyjscy żołnierze przyjechali ciężarówką Kamaz bez rejestracji i oświadczyli, że otrzymali rozkaz ochraniania ukraińskiej jednostki wojskowej, ale potem ją okrążyli i grożąc użyciem broni wdarli się na jej terytorium. Obecnie sprzęt wojskowy i broń w jednostce są pod kontrolą rosyjskich żołnierzy; żołnierze ukraińscy zostali rozbrojeni.

13.52
Ambasada Ukrainy w Polsce zaapelowała o solidarność, Polacy od wielu dni wspierają Ukraińców. Także dzisiaj odbyło się wiele demonstracji przeciwko agresji Rosji. Wspominaliśmy o proteście w Warszawie, także przed konsulatem rosyjskim w Krakowie odbyła się demonstracja. Ponad sto osób, przeważnie młodych Polaków i Ukraińców skandowało: "Putin do domu", "Kijów - Warszawa wspólna sprawa", "Ręce precz od Ukrainy".

13.39
O solidarność w obliczu groźby rosyjskiej interwencji i podejmowanie wszelkich starań, by nie doszło do katastrofy humanitarnej, zaapelowała w niedzielę ambasada Ukrainy w Warszawie.
„Dziś po raz pierwszy w historii niepodległej Ukrainy stanęliśmy w obliczu realnego zagrożenia integralności terytorialnej, nienaruszalności granic i bezpieczeństwa obywateli mieszkających lub przebywających na terytorium naszego kraju” – napisano w oświadczeniu.

Według ukraińskiego przedstawicielstwa, „zgoda wyższej izby parlamentu Federacji Rosyjskiej wobec wprowadzenia Sił Zbrojnych FR na terytorium Ukrainy, jak i rosyjska propaganda informacyjna, są celowymi działaniami w celu destabilizacji sytuacji w naszym kraju”.

Ambasada przestrzega, że takie działania są podżeganiem do „nienawiści etnicznej pomiędzy obywatelami Ukrainy”, która może nie tylko zaszkodzić Ukrainie, „ale również zagrozić bezpieczeństwu i stabilności w regionie Europy i poza nim”.
Ambasada wzywa polskie organizacje rządowe i pozarządowe, polityków i działaczy społecznych, media i wspólnoty religijne do okazywania solidarności z narodem ukraińskim i wykorzystanie wszelkich środków, „by zapobiec transformacji rosyjskiej prowokacji na terenach Ukrainy wschodniej i południowej w szerokiej skali katastrofę polityczną i humanitarną”.

13.13
Działania Rosji na Ukrainie zagrażają bezpieczeństwu Europy, Rosja musi powstrzymać swoje działania militarne i groźby
- oświadczył sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej.
"Zwołałem posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej z powodu działań militarnych Rosji na Ukrainie i gróźb prezydenta Władimira Putina przeciwko temu suwerennemu narodowi" - mówił Rasmussen.
Jak ocenił, to co Rosja robi na Ukrainie, "narusza zasady Karty Narodów Zjednoczonych oraz grozi pokojowi i bezpieczeństwu Europy". "Rosja musi powstrzymać swoje działania militarne i groźby" - oświadczył.

13.02
W Moskwie odbył się protest przeciwko zamiarom Władimira Putina, który zamierza wysłać wojsko na Ukrainę. Specjalne oddziały milicji OMON brutalnie jednak manifestacje spacyfikowały.
12.50
Rosyjska telewizja twierdziła, że na granicy czeka 200 tysięcy uchodźców, którzy chcą uciec z Ukrainy. Portal @EuromaidanPR opublikował zdjęcie z przejścia granicznego demaskując kłamstwo.
12.46
Podczas niedzielnego spotkania z wiernymi w Watykanie papież Franciszek wezwał ich do modlitwy za Ukrainę - tutaj czytaj więcej.

12.32

Przed ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie trwa protest przeciwko planom inwazji na Ukrainę.


(fot. Magdalena Piejko)12.24
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów trwa spotkanie w sprawie sytuacji na Ukrainie. Premier Donald Tusk spotyka się z przedstawicielami środowisk politycznych i ekspertami. Wśród uczestników - b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, b. premier Włodzimierz Cimoszewicz, lider PSL, wicepremier Janusz Piechociński, szef SLD Leszek Miller, lider Twojego Ruchu Janusz Palikot, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, b. szef PE Jerzy Buzek, b. minister spraw zagranicznych Adam Daniel Rotfeld, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. Na spotkanie przybył też prezes PiS Jarosław Kaczyński. Obecni są szefowie resortów: spraw zagranicznych, obrony narodowej, spraw wewnętrznych.

12.08
Rada Najwyższa Ukrainy wezwała Władimira Putina, by nie dopuścił do wprowadzenia sił zbrojnych na terytorium Ukrainy.

12.00
Zdjęcie młodego mężczyzny zawieszającego rosyjską flagę w Charkowie obiegło świat, ale internauci szybko zdemaskowali prowokację. Nie jest to Ukrainiec sprzyjający Putinowi, a Rosjanin. Może mieszkaniec Charkowa albo Krymu? Też nie - pochodzi bowiem z Moskwy. Na dodatek odkryto, że sympatyzuje z ruchami nazistowskimi.11:29
Niemieckie ministerstwo współpracy gospodarczej i rozwoju chce zwiększyć niemal dwukrotnie pomoc dla Ukrainy. W zeszłym roku resort przekazał na ten cel 21,5 mln euro, w tym roku Ukraina ma otrzymać o 20 mln euro więcej - podał "Welt am Sonntag". "Pilnym zadaniem jest wsparcie sił reformatorskich na Ukrainie" - powiedział minister współpracy gospodarczej Gerd Mueller. Szef resortu wyjaśnił, że celem rządu jest pomoc w poprawie warunków życia w regionach pozbawionych silnego przemysłu. Przygotowywany jest program stypendiów. Berlin chciałby też wspierać małe i średnie firmy ukraińskie. Niemiecką pomocą ma zostać ponadto objęte szkolnictwo i służba zdrowia.

11:23
Prezydent Bronisław Komorowski odbył rozmowy telefoniczne z prezydentami Estonii, Litwy i Łotwy - Hendrikiem Ilvesem, Dalią Grybauskaite i Andrisem Berzinsem. Omówiono rozwój sytuacji na Ukrainie, potępiając agresywne działania Rosji. Jak poinformował prezydencki minister Jaromir Sokołowski, prezydenci zgodzili się również co do konieczności zwołania posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej w oparciu o art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego. Artykuł ten przewiduje sojusznicze konsultacje w razie zagrożenia.

11:15
A tu kolejne zdjęcie z Kijowa - protest przed ambasadą rosyjską. W demonstracji bierze udział wielu obywateli państw Europy Zachodniej: 10:54

Protest przed ambasadą rosyjską w Toronto (Kanada):10:52

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy poleciła szefowi sztabu generalnego i dowódcom innych formacji wojskowych niezwłocznie postawić siły zbrojne Ukrainy w stan gotowości bojowej - oświadczył szef Rady Andrij Parubij. W Kijowie trwa za zamkniętymi drzwiami nadzwyczajne posiedzenie Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy. Rada Najwyższa debatuje na temat sytuacji na Krymie.

10:43
W Kijowie trwa pikieta przed ambasadą rosyjską. Na jednym z transparentów widać napis "Agresorzy":10:28

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow podkreślił, że na Krymie nie ma ukraińskiej armii ani sił MSW zagrażających ludności rosyjskojęzycznej, a źródłem destabilizacji na półwyspie są inspiratorzy w Rosji. Na terytorium Krymu nie ma sił regularnej armii ukraińskiej czy wojsk MSW "zagrażających obywatelom Federacji Rosyjskiej" czy "ludności rosyjskojęzycznej". Nie ma też żadnych oddziałów samoobrony Majdanu rzekomo przybyłych z Kijowa. Cała destabilizacja na Krymie ma źródło w inspiratorach znajdujących się w Rosji” – napisał Awakow na Facebooku.

10:25
Aktualny stan sił na Krymie:

Rosja 
- ochotnicy: 5 tys. w Sewastopolu i 1,7 tys. w Symferopolu
- rosyjska piechota: ok. 17 tys. żołnierzy
- uzbrojeni buntownicy: ok. 300
Te oddziały wspierane są przez nielegalne władze Krymu  , byłych członków formacji Berkut, partię Rosyjska Jedność, gang motocyklowy Nocne Wilki oraz Kozaków dońskich  . 
Rosjanie mogą też liczyć na Flotę Czarnomorską , wojska powietrznodesantowe  oraz prężnie działający na Krymie Główny Zarząd Wywiadowczy (GRU) .

Ukraina 
- do działań na Krymie gotowych jest ok. 50 tys. żołnierzy
Rząd Ukrainy może liczyć też na wsparcie Tatarów krymskich  .

10:12

Ukraińskie ministerstwo sprawiedliwości przypomina, że Siergiej Aksionow został nielegalnie wybrany na premiera Autonomicznej Republiki Krymu. Decyzja ta będzie cofnięta.

10:11
Tak wygląda główny plac w Symferopolu:10:10
Rosyjskie wojska nacierają na ukraińską jednostkę wojskową w Sewastopolu.

10:09

Z Twittera Eryka Mistewicza: Francuska BFM TV przerwała transmisję z Symferopola po ostrzale w trakcie programu.

10:07
Rada Najwyższa Ukrainy rozpoczęła nadzwyczajne posiedzenie.9:38
Turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu odbył telekonferencję w sprawie Ukrainy z szefami dyplomacji dziewięciu krajów. W trakcie rozmowy podkreślił znaczenie Krymu i stabilności Ukrainy dla Turcji. Davutoglu rozmawiał między innymi z szefami dyplomacji Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec - poinformował minister na Twitterze. Podkreślił, że Krym i zamieszkujący półwysep Tatarzy są bardzo ważni dla władz w Ankarze, tak samo jak integralność terytorialna i jedność polityczna Ukrainy.

9:33

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy, które dziś się rozpoczęło, będzie się odbywać przy drzwiach zamkniętych – poinformował deputowany partii UDAR Waleryj Karpuncow. Jak dodał, taką decyzję podjęto, gdyż na posiedzeniu będą rozpatrywane sprawy stanowiące „tajemnicę państwową”.

9:32
Na Ukrainie od godz. 7 (czasu polskiego) trwa powszechna mobilizacja.

9:10

Były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma nie wzywa do zerwania umów ws. Floty Czarnomorskiej – oświadczyło  jego biuro prasowe w związku z publikacją apelu tej treści w imieniu trzech byłych prezydentów kraju. Portal Ukraińska Prawda zamieścił tekst, podpisany nazwiskami Leonida Krawczuka, Kuczmy i Wiktora Juszczenki, w którym apeluje się m.in. o wypowiedzenie tzw. umów charkowskich, podpisanych w 2010 r. przez ówczesnych prezydentów Ukrainy Wiktora Janukowycza i Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Przedłużyły one termin pobytu Floty Czarnomorskiej na Ukrainie, z główną bazą w Sewastopolu, o 25 lat, z możliwością prolongaty tego okresu do 2047 r., w zamian za co Kijów dostał od Moskwy 30-procentową zniżkę cen gazu.

8:58
Stacjonujący na Krymie batalion ukraińskiej piechoty morskiej został otoczony przez uzbrojonych mężczyzn i Kozaków, którzy domagają się od żołnierzy złożenia broni. W przeciwnym razie grożą atakiem - poinformował Interfax-Ukraina. Napastnicy wyznaczyli ukraińskim żołnierzom, stacjonującym w pobliżu miasta Teodozja, czas na poddanie się do około godz. 9 (polskiego czasu). Z informacji agencji wynika, że o zajściu zostali powiadomieni dziennikarze znajdujący się na Krymie. Piechota morska apeluje do nich, aby przyjechali do bazy i zdali relacje ze zbrojnego ataku oraz pogwałcenia prawa, jakiego mają się dopuścić napastnicy.

8:47

NATO musi zacząć działać w sprawie kryzysu na Krymie, ponieważ bezczynność działa na korzyść Rosji - uważa emerytowany admirał James Stavridis, były Naczelny Dowódca Sojuszniczych Sił Europy. "Wielu uzna jakikolwiek poziom zaangażowania NATO za prowokacyjny i potencjalnie zapalny. Niestety stawka jest wysoka; Rosjanie posuwają się. Siedzenie bezczynnie, bez przynajmniej rozpatrzenia opcji, byłoby błędem, który zostałby mile przyjęty przez Putina" - napisał na łamach "Foreign Policy" Stavridis.

8:26
Oświadczenie Departamentu Stanu USA: "Stany Zjednoczone potępiają rosyjską inwazję i okupację terytorium Ukrainy oraz pogwałcenie ukraińskiej suwerenności". 

8:17
Ukraińscy oligarchowie Ołeksandr Kołomojski i Serhij Taruta zgodzili się stanąć na czele władz dwóch obwodów: dniepropietrowskiego i donieckiego – donosi portal Ukraińska Prawda. O zgodzie Kołomojskiego na objęcie stanowiska szefa władz obwodu dniepropietrowskiego poinformował na portalu jeden z liderów ukraińskiej opozycji, były szef MSW Jurij Łucenko.

8:14
Rosyjscy żołnierze skonfiskowali broń z należącej do Ukrainy krymskiej bazy radarowej i ośrodka szkoleniowego marynarki. Nakłaniali obsługę jednostek do przejścia na stronę władz Krymskiej Republiki Autonomicznej - poinformował Interfax-Ukraina. Z informacji agencji wynika, że rosyjskie wojska skonfiskowały pistolety, karabiny oraz amunicję ze stacji radarowej znajdującej się w okolicach miasta Sudak w południowo-wschodniej części Krymu nad Morzem Czarnym. Inna grupa zajęła ośrodek szkoleniowy ukraińskiej marynarki w Sewastopolu, gdzie stacjonuje także rosyjska Flota Czarnomorska.

7:52

Gubernator graniczącego z Ukrainą rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego Jewgienij Sawczenko (wierny człowiek Putina) poinformował, że grupa uzbrojonych i niezidentyfikowanych mężczyzn próbowała zablokować drogę prowadzącą z Krymu do Moskwy. "Grupa uzbrojonych mężczyzn, która nie wiadomo skąd przyszła, próbowała dokonać prowokacji" - mówił Sawczenko w rozmowie z rosyjskimi mediami. Zapewne niedługo okaże się, że "winnymi" są ukraińscy faszyści...

3:38

Sekretarz stanu USA John Kerry zagroził Rosji, że jej wojskowa ingerencja na Krymie "poważnie" odbije się na relacjach USA-Rosja i międzynarodowej pozycji Rosji. Zapewnił, że USA i ich partnerzy na świecie będą wspólnie wspierać Ukrainę. "Jeśli Rosja nie podejmie natychmiastowych i konkretnych działań, by doprowadzić do złagodzenia napięć, poważnie odbije się to na stosunkach amerykańsko-rosyjskich i pozycji międzynarodowej Rosji" - oświadczył Kerry w opublikowanym w sobotę wieczorem komunikacie.

2:34
W związku z sytuacją na Ukrainie Kanada odwołuje swojego ambasadora z Moskwy na konsultacje; zawiesza też przygotowania do udziału w szczycie w Soczi - głosi opublikowane oświadczenie premiera Kanady Stephena Harpera. Po zwołanym w trybie natychmiastowym posiedzeniu swojego gabinetu premier postanowił też, że Kanada nie weźmie udziału w w zaplanowanym na czerwiec międzynarodowym szczycie gospodarczym G8 w Soczi.

2:11
Rada Bezpieczeństwa ONZ przeprowadziła, mimo obiekcji Rosji, otwarte posiedzenie ws. sytuacji na Ukrainie; potem kontynuowała obrady przy drzwiach zamkniętych. Nie przyjęła jednak żadnej rezolucji. Ambasador USA przy ONZ wezwała Rosję do przerwania interwencji.

1:05
Prezydent USA Barack Obama rozmawiał telefonicznie w sobotę z prezydentem Francji Francois Hollande'em i premierem Kanady Stephenem Harperem. "Przywódcy ustalili, że suwerenność Ukrainy i jej integralność terytorialna muszą być respektowane" - podał Biały Dom. Przywódcy wyrazili głębokie zaniepokojenie rosyjską interwencją na Ukrainie - poinformował Biały Dom w komunikacie.

00:44
Po konsultacjach przy drzwiach zamkniętych Rada Bezpieczeństwa ONZ rozpoczęła, mimo obiekcji Rosji, otwarte, transmitowane przez telewizję posiedzenie w sprawie sytuacji na Ukrainie. Kijów oskarżył Rosję o "wojskową inwazję i okupację". Rada zdecydowała się rozpocząć otwarte posiedzenie po tym, jak w trakcie konsultacji przy drzwiach zamkniętych nie udało się jej członkom porozumieć, w jaki sposób powinno przebiegać spotkanie. Rosja początkowo oprotestowała plan otwartego posiedzenia.

00:08
Szef Pentagonu Chuck Hagel powiedział w rozmowie z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu, że interwencja Rosji na Ukrainie zdestabilizuje sytuację w regionie i "zagrozi bezpieczeństwu Europy" - poinformował rzecznik Pentagonu admirał John Kirby. "Minister Hagel podkreślił, że jeśli sytuacja (na Ukrainie) nie zmieni się, to powstanie ryzyko dalszej destabilizacji regionu, a Rosji grozi izolacja w społeczności międzynarodowej" - poinformował Kirby w komunikacie na temat telefonicznej rozmowy ministrów USA i Rosji.
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

„Sekretarz skarbu USA Jack Lew oświadczył, że Stany Zjednoczone z partnerami mogą udzielić Ukrainie takiej pomocy finansowej, jakiej będzie potrzebowała aby wyprowadzić gospodarkę z kryzysu”.
Niewykluczone, tylko owi „partnerzy” mogą pokłócić się o to, ile kto ma się zrzucić na zbankrutowaną Ukrainę. A właściwie – na skorumpowanych urzędników i chciwych oligarchów, którzy są o krok od sprywatyzowania pokaźnych połaci państwa.
„Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko wygłosiła przemówienie do narodu ukraińskiego”.
Treść jej przemówienia to naiwne farmazony. Kto zresztą jeszcze na Ukrainie słucha tej złodziejki. Majdan przyjął jej przemówienie, wygłoszone zaraz po uwolnieniu, dość chłodno.
„We wtorek do Kijowa przybędzie sekretarz stanu USA, John Kerry. Kerry ma przeprowadzić rozmowy z członkami rządu ukraińskiego. Według przedstawiciela rządu USA, Waszyngton rozważa kroki, jakie zamierza podjąć „w niedalekiej przyszłości” aby udzielić Ukrainie pomocy gospodarczej. „Stany Zjednoczone koncentrują się na wsparciu politycznym, gospodarczym i dyplomatycznym, natomiast nie przewidują interwencji wojskowej”.
W niedalekiej przyszłości? Czy przypadkiem nie po tegorocznych wyborach do Kongresu? Po całkowitym wycofaniu („z twarzą”) wojsk USA z Afganistanu? Lub po zakończeniu obecnej (ostatniej) kadencji Obamy? Kto wie?
Nie będzie interwencji wojskowej? Nic dziwnego, nie po to kończą w Afganistanie, nie po to redukują ilość żołnierzy wojsk lądowych i zamorskich baz, żeby zaraz potem zaczynać kolejną „kinetyczną operację stabilizacyjną”. Tego budżet USA już by nie wytrzymał, a morale amerykańskich żołnierzy poleciałoby na pysk. Zaś gniew wyborców mógłby pokrzyżować demokratom ambitne plany opanowania całego Kongresu.
„Putin zaakceptował propozycję Merkel w sprawie powołania międzynarodowej grupy ds. Ukrainy”.
Majstersztyk Putina. Po pierwsze – pokazał wyraźnie, że jedynym politykiem w Europie (a nie wykluczone, że i na świecie), z którego zdaniem się liczy, jest Angela Merkel. Dowartościował ją w oczach innych polityków mimo, że najprawdopodobniej nie zrezygnuje ze swoich zamiarów. Po drugie – zyskał na czasie, jeśli chodzi o reakcje świata. Zbrojnej interwencji Zachodu i tak przecież nie będzie.
„Główne oddziały wojsk wewnętrznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy na Krymie pozostają wierne przysiędze danej narodowi ukraińskiemu”.
A te „nie główne”? A co z byłymi funkcjonariuszami byłego „Berkutu”?

"Jedność NATO rozbita" to najgłupszy komentarz do sytuacji, jaki gdziekolwiek można przeczytać. Zgłupieliście?

Politycy to banda oszustów i mało ważne barwy, każdy polityk kłamał, kłamie i kłamać będzie.
W głębokim poważaniu mam armaty, rakiety, czołgi i ten cały złom- jedyna pewna broń, to modlitwa(najlepiej różaniec).

Zaczęła się powtórka z histori tylko patrzeć kiedy przyjdzie czas i na nas święte sŁowa śp.PREZYDENTA LECHA KACZYŃSKIEGO. Kiedy NARÓD POLSKI podniesie głowy do góry polskie pachołki sowieckie będą wzywać bratnią pomoc aby to ujażmić polski zapał ku wolności.Już od jakiegoś czasu widać jak resortowe dzieci zaogniją swoją propagande w mediach opluwają wszystko co święte bohaterskie ważene dla polaków dlatego właśnie żeby ci dumni polacy nie podnieśli glowy i nie zrzucili z siebie jarzma sowieckiego.Teraz możecie ludzie zobaczyc w XXI wieku co to jest komunizm fala propagandy okrucieństwa i przemocy.

było do przewidzenia,że ta agentka Stasi z byłej DDR skuma się z pułkownikiem widać ma na nią jakieś mocne kwity z czasów jak działał w Berlinie za czasów DDR-u. Zresztą Niemcy zawsze dogadywali się z imperialną swołoczą ruską nad głowami przyszłych okupowanych krajów ta garbata niemra tak samo postąpi w przypadki Polski jakby co miało się w najbliższej czy dalszej przyszłości zdarzyć. Przypomnieć trzeba braku jej reakcji po mordzie smoleńskim jakiego dopuścił się ten międzynarodowy zbrodniarz,a macocha rudego tylko się cynicznie uśmiechała jak jej protegowany, któremu również pomogła w wyborach bo wtrącała się w politykę Polski za czasów PIS. mamy takie sojusze na jakie zasługujemy dzięki pożytecznym idiotom wybierającym przyszłych zdrajców Polski

...sojusz północno-atlantycki i Unia Europejska, a także Stany Zjednoczone, powinny mówić jednym głosem. No i co teraz? Niech teraz zapyta Merkelową o co tu chodzi! Premier Jarosław Kaczyński wielokrotnie nawoływał do stworzenia wspólnego frontu działań, przeciwko knowaniu Rosji, zaś Tusk siedział na dupie i gadał bzdety. Czyżby gadał Tusk z Angelą, o czym nie wiemy?

No proszę co wspaniała fotografia , Niemcy i Rosja znowu razem , czyżby historia zataczała krąg ?

ZADNEJ III WOJNY SWIATOWEJ JAK OBWIESZCZA POLAKOM SZEINFELD Z PO NIE BEDZIE!!! BOJA SIĘ WASALE BOLSZEWI O...STOŁKI I SPOKÓJ DLA NICH. JESZCZE TEJ NOCY CZEKISTA PUTIN Z ANGELĄ SIE DOGADAJA!!! NATO TRAGEDIA JAK W MONACHIUMW 1938, A WŁADCY POLSZI JAK ZAWSZE= DUZE DZIECIAKI.

Niemcy pomagaja Putinowi zachowac twarz. On teraz POtulnie POdwinie ogonek i przestanie szczekac i machac zardzewiala rakietka.

to jest powtórka z hitlera! wtedy też dla świętego spokoju tzw. mocarstwa europejskie i usa pseudosojusznicy Polski pozwolili na zajęcie Austriii nas zostawili, a później sprzedali w Jałcie.
Niech Ukraińcy nie liczą na jakieś PRAWDZIWE DZIAŁANIA ze strony szmatławej unii czy lewackiego obamy.Już sprzedali współcześnie Gruzję mają wprawę w zdradach.Pogadają "stanowczo zaprotestują" i będzie jedno wielkie g...
Niestety albo znowu będzie za NASZĄ WOLNOŚĆ I WASZĄ czyli Ukraińcy, Polacy, Węgrzy może jeszcze jakieś narody Europy, ale napewno nie niemcy, francuzi czy anglicy.
To my wiemy co znaczy okupacja sowiecka.

Zachód nie będzie umierał za Kijów i tyle.

sowieckiej hydrze nie ukręcono łba kiedy była słaba zresztą tak samo zrobiono i w naszym kraju i hydra znów pokazuje swoje pazury.

http://www.youtube.com/watch?v=my7Lbqk_bt4

Doskonałe jest to oświadczenie biznesmena z 15:20. Top!
Jeżeli takich macie biznesmeanów, bracia Ukraińcy, to bliska jest Wasza wygrana! Gratuluję patriotyzmu, ja tu w Polsce mogę o takiej postawie tylko pomarzyć.

III Wojna Światowa dawno już wybuchała i trwa co najmniej 13 lat. Niestety ale ludzie wojnę kojarzą z czołgami, karabinami itp. dlatego ją przegramy. Po za tym jaką wojnę Putin chce wywołać? Dziś wojen już nie ma, teraz są misje pokojowe, dlaczego jak usa szerzą demokrację na wschodzie dzięki misjom pokojowym, to Rosja już nie może zrobić takiej misji?

Panie DT, nie wierzę Panu, powód prosty - kwity Putina na zamach smoleński!

Tusko-komorowskiej kamarylii ta sytuacja spadła jak dar niebios! BEZCZELNIE lansują się jako „OBROṄCY NARODU”!!! „Pan” premier „polskość to nienormalność” i prezydent „WSI RADZIECKA” ! NIE DAJMY SIĘ ZWARIOWAĆ! TE ANTYPOLSKIE DZIWKI MUSZĄ ZOSTAĆ PRZEZ NAS USUNIĘ TE I TO JAK NAJSZYBCIEJ!!! Będziemy bezpieczni bezs tusko-komorowskich qrew, bez merdiów, bez resortowych, pod przywódzctwem PiS i w sojuszu obronnym z państwami-ofiarami agresji Rosji

Cały świat z napięciem śledzi sytuację na Krymie.
I przez swoich przedstawicieli walczy z jawną ekspansją Putina na Ukrainę.

Gdy się dowiedziałem o wstrząsającej sankcji Radosława Sikorskiego (zablokował Putina na Tweeterze), pomyślałem że to hardcore! Poszukałem i znalazłem więcej.

Za granicą protestują:
1. Angela Merkel w niedzielę ugotuje obiad na kuchence elektrycznej.
2. Władze Szwecji obłożyły 20% cłem import matrioszek.
3. Francja zamówiła w Chinach 100 000 białych flag.
4. W Wielkiej Brytanii wydano żołnierzom dodatkową paczkę herbaty.
5. Prezydent Obama nakazał anulować Putinowi karty do klubów golfowych.

A w kraju:
1. Tusk odebrał telefon od Putina dopiero po drugim sygnale.
2. Gronkiewicz-Waltz cofnęła Putinowi zniżkę na metro i darmowe przejazdy windą w Pałacu Kultury.
3. Bronisław Komorowski wysłał mu paraolimpijczyków na paraolimpiadę. Chytrus!
4. Władze Sosnowca przyznały Putinowi honorowe obywatelstwo.

Gorzkie, ale trafia w sedno.

Pracujemy nad:

- kursem drewnianego rubelka (ze 30% go spuścimy),

- kontami zagranicznymi oligarchów pupierających trolla z kremlina,

- zdjęciami pałaców prywatnych trolla kremlowskiego,

- ceną ropy i gazu.

Majdan Ruski sam się zajmie tym trollem.

Yanukovich today = Putin tomorrow

nowego Hitlera w osobie tego Putina. Dowód: bloki mieszkalne wysadzone, śmierć Litwinienki, marynarzy z "Kurska" okrętu, Teatr na "Dubrowce" itp.

Oby połamał sobie zęby na Ukrainie. Zbyt łatwo poszło mu z Polską ale zdrajców ci u nas dostatek.

z Putinem, dlaczego? bo Ukraina nie moze liczyc na wsparcie wojskowe z Zachodu, a jesli wybuchnie wojna Ukraina te wojne najprawdopodobniej przegra, wtedy wroci Janukowycz i beda czystki,

dogadujac sie z Putinem moga zachowac wiele ze zdobyczy majdanu, Krym byc moze straca, ale nie straca wszystkiego,

komorowski to czlowiek bez honoru bez edukacji,tussk to menda nad mendami ,adolf na polskiej ziemi -jednym slowem ten rzad to rzad zlodziei oszustow kretynow bandytow, -polacy nie szukajcie wrogow za granicami w obcych panstwach ,macie ich u siebie na oczych niszcza oni zniszczyli wszystko co polskie ,nigdy nie wyjdziecie ze szponow sowieta i gebelsa to jedna mafia. lada dzien zakaz mowy po polsku w polsce-a jak nie to kula w leb. polska prepadla na amen.czerwoni podniesli lby. w polsce 68% to agenci zdrajcy .reszta to mochery.

Raz na zawsze, choćby dlatego, aby mateczka Wielka Rossija uwolniła się na zawsze od czerwonej zarazy czyli dżumy jaka ją toczy od wielu pokoleń.
Nie ma już miejsca na negocjacje, niedżwiedzia syberyjskiego trzeba uśpić i oddać do ZOO jako przestrogę dla ludzkości. Musi zostać umieszczony w klatce i to szybko, mimo, że jestem przeciwny takim rozwiązaniom względem zwierząt. Dzikie zwierzęta powinny być na wolności, ale nie takie, które zagrażają ludzkości. Takie można oglądać tylko w klatce, i to z daleka, nie podchodzić blisko.

A dlaczego tylko POlacy sa tak glupi i nie wezma pod opieke np. polskiego Kijowa chroniac mieszkajacych w nim Polakow? Przeciez nawet Hitler sie z Ruskimi dogadal...

oba przemowienia, to drugie w zasadzie nieznane

http://www.pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=4802

no to teraz widac do czego prowadzi polityka lizania putnowi czterech liter! panie obama z baraku, pani anielo, panie komoruski, et consortes.
kiedys, moze starsi czytelnicy pamietaja, wymyslono nazwe potrawy. w barach serwowano, ruskie, slaskie, potem
"ruskie w kabulu"
poza tym trzeba pamietac, ze 17% spoleczenstwa ukrainskiego to ruski. zwlaszcza na wschodzie tego kraju, ktory powstal w 1991 roku, a nigdy nie mial panstwowosci i ci ludzie wcale nie sa zachwyceni rukrainskim paszportem.
ruskie im nie odpuszcza, nie ma co do tego zludzen. w sumie szkoda.
no, ale tak czy inaczej jest to poklosie polityki uleglossci.
co pan obama na przeslawny reset?
jedyny, ktory trzumal te holote za morde to byl ronal reagan. no ale jaruzeska propaganda przedstawiala Go jako idiote, aktorzyne.

Gdyby nie fiasko amerykańskich działań w Iraku i Afganistanie operacja „nowy porządek” mogłaby trwać o wiele dłużej i doprowadzić do powstania ponadnarodowych struktur decyzyjnych. Jeszcze po klęsce w Iraku było to możliwe. Wystarczy sobie przypomnieć zbiorową histerię dużych a nawet wielkich i potężnych krajów nie tylko w Europie, które drżały bo jakaś agencja ratingowa zmieniła im A+ na B- a za chwilę mogłyby dostać XYZ.
Na szczęście Świat nie dał się zwariować do końca i dziś mało kto pamięta co to takiego ta agencja ratingowa.
Ogromny niedobór „prawdziwego pieniądza” jaki powstał na rynku globalnym ,skutkował jednak potężnymi perturbacjami na rynkach lokalnych. W bardzo złej sytuacji postawiło to także Unię Europejską .
W tą lukę bardzo umiejętnie próbował wcisnąć się Putin. Zwłaszcza kiedy okazało się jak wiele z rzeczywistych kapitałów niektórych europejskich banków stanowią wpłaty „biznesmenów” rosyjskich. Niestety nie było jednolitego europejskiego frontu walki z kryzysem a wręcz okazało się ,że niektórym państwom hegemonom zamarzyło się przejmowanie fragmentów innych państw członkowskich w zamian za długi .
Trwało to dość długo a bezwzględność i perfekcja działań ekipy Putina , zaczęły odnosić zdecydowane sukcesy.
Ważne że w pewnym momencie -w jakimś gabinecie- zapadły decyzje o podjęciu kroków kontrofensywnych.
Niestety nie doszło do pełnego współdziałania Europy i Ameryki .Ameryka zawiedziona Unią Europejską - jej zbiurokratyzowanymi, nieefektywnymi strukturami decyzyjnymi- nie chce pomagać ale jednocześnie widząc realne zagrożenia wynikające z zakulisowych działań ekipy Putina, raczej przeszkadzać nie będzie.
Prowadząc intensywny nasłuch i zapewne inne działania operacyjne, amerykańscy decydenci zdali sobie sprawę jak głęboko sięga infiltracja zorganizowana przez Rosję.
Można spekulować ,że pierwsze dowody które zmusiły europejskie gremia decyzyjne do bardziej zdecydowanych działań -to właśnie Amerykanie położyli na stole.
Putin oczywiście dowiedział się o radykalnej zmianie nastrojów i próbował zaatakować na Cyprze ,ale poniósł pierwszą porażkę.
Pomińmy miniony rok w który można było zaobserwować kilka akcji zaczepnych z dwóch stron. Nie były jednak na tyle istotne ,żeby o nich wspominać.
Pierwsza poważna batalia rozpoczęła się na ukraińskim majdanie. Oceniając sytuację- po słynnych już słowach Sikorskiego -wydarzenia nabrały przyspieszenia, które nie jest na rękę wielkim rozgrywającym po dwóch stronach . Z tym większym zainteresowaniem należy przyglądać się rozwojowi sytuacji.

Jak i u nas powstanie Białostocka Republika Autonomiczna :/ Ale, ale... czy Chińczycy nie powinni stworzyć także Syberyjskiej Republiki Autonomicznej? W końcu jest tam ich większość narodowa!

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl