Ojciec Franciszka pisał o papiestwie

  

Przed wyjazdem z Włoch do Argentyny ojciec obecnego papieża, Mario Bergoglio, wygłosił w Piemoncie jako młody człowiek dwie prelekcje na temat papiestwa. Nieznane epizody z życia włoskiej rodziny Franciszka opisał watykański dziennik „L’Osservatore Romano”.

Ojciec Franciszka oraz babcia Rosa Bergoglio byli bardzo zaangażowani w działalność Akcji Katolickiej, zanim na początku 1929 r. wyjechali na zawsze do Argentyny.

Prelekcję „Papiestwo” ojciec Franciszka wygłosił w wieku zaledwie 17 lat w listopadzie 1925 r. podczas konferencji w mieście Asti, zorganizowanej z inicjatywy prezydium Diecezjalnej Federacji Młodzieży. Spośród różnych tematów wystąpień akurat jemu przypadł temat posługi papieży i Watykanu.

Relację z tego wydarzenia opublikował wówczas miejscowy dziennik "Gazzetta d’Asti", który napisał, że Mario Bergoglio, uczeń księgowości, wygłosił „płomienną” pogadankę z licznymi akcentami historycznymi, oklaskiwaną przez słuchaczy.

Trzy lata później, latem 1928 r., a więc w wieku 20 lat, Mario, również jako działacz Akcji Katolickiej, wygłosił znów referat o papiestwie pełen pochwał pod adresem ówczesnego biskupa Rzymu Piusa XI, założyciela tej organizacji.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,PAP


Wczytuję komentarze...

Tematy spotkania prezydenta, premiera i prezesa PiS

zdjęcie ilustracyjne, / Kancelaria Prezydenta / Jakub Szymczuk

  

Struktura i podział kompetencji nowej Rady Ministrów, kwestie personalne, program rządu na najbliższe miesiące oraz harmonogram tworzenia rządu - m.in. te kwestie będą tematami spotkania prezydenta z premierem i prezesem PiS - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

W środę wieczorem prezydent Andrzej Duda spotka się prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim; będzie to spotkanie konsultacyjne ws. nowego rządu - poinformował w środę przed południem rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

 

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski poinformował PAP, że po zakończeniu spotkania Kancelaria Prezydenta opublikuje oficjalny komunikat, w którym poinformuje o efektach spotkania. Jak dodał, jednym z nich będzie zapewne ustalenie harmonogramu tworzenia nowego rządu, czyli m.in. daty desygnowania premiera oraz powołania Rady Ministrów.

"Głównym tematem rozmowy będą kwestie dotyczące podziału obowiązków w ramach nowej struktury rządu. Nie chodzi bowiem tylko o kwestie personalne. Planowane są także zmiany w podziale resortów w Radzie Ministrów, powstaną nowe ministerstwa. Prezydent chce z premierem i z liderem większości parlamentarnej przedyskutować kwestie strukturalne, podziału kompetencji pomiędzy nowych ministrów, a także kwestię stanowisk nieobsadzonych, w tym ministra sportu i wiceministrów"

- powiedział szef gabinetu prezydenta RP.

Szczerski przypomniał, że prezydent wypowiadał się już publicznie na temat zaproponowanego przez Morawieckiego kształtu nowego rządu i ocenił go pozytywnie.

"Formowanie rządu, w tym kwestie personalne, jeszcze nie zostało dokończone, więc to będzie dyskusja o kształcie całości ośrodka rządowego; nie chodzi tylko o stanowiska ministrów, ale też inne stanowiska, które będą podlegały rotacji"

- powiedział Szczerski.

Zaznaczył, że tematem rozmowy będą też plany rządu na pierwsze miesiące pracy.

"Prezydent chce przedyskutować z premierem i prezesem Prawa i Sprawiedliwości plany rządowe. Z kwestią formowania się rządu związane są też cele powoływania nowych ministerstw, plany co do polityki w najważniejszych obszarach"

- powiedział prezydencki minister.

Podkreślił, że konsultacje z prezydentem w sprawie nowego rządu toczyły się już wcześniej. "Teraz te rozmowy są już na tyle zaawansowane, że to powinno być już spotkanie konkluzywne, zamykające proces formowania rządu" - powiedział prezydencki minister.

Prezydent Andrzej Duda we wtorek wieczorem przyjął dymisję gabinetu Morawieckiego; jednocześnie powierzył mu pełnienie obowiązków do czasu powołania nowego rządu.

Morawiecki przedstawił w piątek skład swojego nowego gabinetu. Rząd będzie liczył 20 resortów. Powstaną nowe ministerstwa, w tym resort nadzoru właścicielskiego, resort zarządzania funduszami i resort klimatu. Zlikwidowane zostanie natomiast Ministerstwo Energii.

Zgodnie z konstytucją, po przyjęciu dymisji prezydent ma 14 dni na powołanie nowego premiera, jego rządu i przyjęcie przysięgi przez nową Radę Ministrów. Najpóźniej 14 dni po powołaniu Rady Ministrów nowy premier przedstawia program działania rządu (wygłasza expose) i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl