niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
24 lipca 2017

Wystrzelają nam łosie. Ministerstwo zniesie moratorium na zabijanie?

Dodano: 14.01.2014 [22:55]
Wystrzelają nam łosie. Ministerstwo zniesie moratorium na zabijanie? - niezalezna.pl
foto: C.Schultz; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en
W Polsce liczbę łosi szacuje się obecnie na 14 tys. sztuk, czyli najwięcej od czasów zakończenia II wojny światowej. Te zwierzęta są jednak ogromnym problemem leśników z uwagi na powodowane przez nie szkody. – Ministerstwo powinno zastanowić się nad zdjęciem moratorium na odstrzał tego zwierzęcia – uważa prof. Michał Wasilewski z SGGW.

Łoś jest obecnie największym gatunkiem ssaka kopytnego żyjącym na terytorium polskich lasów. Zwierzę to w 2001 r. zostało objęte moratorium, które zakazuje polowania na nie. Zakaz miał obowiązywać 10 lat, ale nie został zmieniony. O to starają się leśnicy, którzy nie mogą sobie poradzić z ekspansją i ciągle rosnącą liczbą tych zwierząt. – Łosie powodują ogromne szkody w drzewostanie, gdyż jedzą wyrastające pędy szczytowe i boczne młodych drzew. Przy okazji, stając na tylnych nogach i opierając się klatką piersiową o młode drzewa, łamią je – twierdzi prof. Michał Wasilewski. Ekspert mówi też, że na terenie północno-wschodniej Polski zauważalne jest osłabienie kondycji łosi. Badacze obserwują również wyższą śmiertelność wśród młodych. – To efekt przegęszczenia tego gatunku na jednym terenie – twierdzi prof. Wasilewski, kierownik Zakładu Zoologii Leśnej i Łowiectwa na Wydziale Leśnym SGGW. 

Opinię eksperta potwierdzają leśnicy. – Łosie to bardzo sympatyczne i piękne zwierzęta, ale jednak powodują duże szkody – twierdzi Waldemar Walczak, nadleśniczy z Drewnicy. Leśnik szacuje, że na terenie kierowanej przez niego jednostki żyje ponad 200 łosi. Rocznie dochodzi do ok. 20 wypadków drogowych z udziałem tych zwierząt, które często kończą się tragicznie. Zdaniem nadleśniczego szkody w lasach można ograniczyć poprzez grodzenie upraw leśnych. – Próbowaliśmy wszystkiego, ale było to nieskuteczne. Tylko drogie grodzenie jest skuteczne, choć też nie zawsze – twierdzi Walczak. 

Więcej w "Gazecie Polskiej Codziennie"
 
Opinie użytkowników
Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl