Wystrzelają nam łosie. Ministerstwo zniesie moratorium na zabijanie?

C.Schultz; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Jacek Liziniewicz

Dziennikarz „Gazety Polskiej” oraz „Gazety Polskiej Codziennie”. W \"GP\" kieruje działem dotyczącym tematyki środowiska.

Kontakt z autorem

W Polsce liczbę łosi szacuje się obecnie na 14 tys. sztuk, czyli najwięcej od czasów zakończenia II wojny światowej. Te zwierzęta są jednak ogromnym problemem leśników z uwagi na powodowane przez nie szkody. – Ministerstwo powinno zastanowić się nad zdjęciem moratorium na odstrzał tego zwierzęcia – uważa prof. Michał Wasilewski z SGGW.

Łoś jest obecnie największym gatunkiem ssaka kopytnego żyjącym na terytorium polskich lasów. Zwierzę to w 2001 r. zostało objęte moratorium, które zakazuje polowania na nie. Zakaz miał obowiązywać 10 lat, ale nie został zmieniony. O to starają się leśnicy, którzy nie mogą sobie poradzić z ekspansją i ciągle rosnącą liczbą tych zwierząt. – Łosie powodują ogromne szkody w drzewostanie, gdyż jedzą wyrastające pędy szczytowe i boczne młodych drzew. Przy okazji, stając na tylnych nogach i opierając się klatką piersiową o młode drzewa, łamią je – twierdzi prof. Michał Wasilewski. Ekspert mówi też, że na terenie północno-wschodniej Polski zauważalne jest osłabienie kondycji łosi. Badacze obserwują również wyższą śmiertelność wśród młodych. – To efekt przegęszczenia tego gatunku na jednym terenie – twierdzi prof. Wasilewski, kierownik Zakładu Zoologii Leśnej i Łowiectwa na Wydziale Leśnym SGGW. 

Opinię eksperta potwierdzają leśnicy. – Łosie to bardzo sympatyczne i piękne zwierzęta, ale jednak powodują duże szkody – twierdzi Waldemar Walczak, nadleśniczy z Drewnicy. Leśnik szacuje, że na terenie kierowanej przez niego jednostki żyje ponad 200 łosi. Rocznie dochodzi do ok. 20 wypadków drogowych z udziałem tych zwierząt, które często kończą się tragicznie. Zdaniem nadleśniczego szkody w lasach można ograniczyć poprzez grodzenie upraw leśnych. – Próbowaliśmy wszystkiego, ale było to nieskuteczne. Tylko drogie grodzenie jest skuteczne, choć też nie zawsze – twierdzi Walczak. 

Więcej w "Gazecie Polskiej Codziennie"
 
Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Udostępnij

Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Ważne spotkanie premier Szydło w Brukseli

Ważne spotkanie premier Szydło w Brukseli

Zamach w Egipcie: zginęły dziesiątki osób

Zamach w Egipcie: zginęły dziesiątki osób

Poważna zmiana w składkach ZUS

Poważna zmiana w składkach ZUS

Wiceminister do PO: Stoicie po stronie…

Wiceminister do PO: Stoicie po stronie…

Konferencja „Rozbite Imperium” już w…

Konferencja „Rozbite Imperium” już w…

Co znalazł Misiło pod sejmowym fotelem? Takiego ubawu z posła Nowoczesnej nie było chyba nigdy

/ twitter.com/bogdan607

Jutro o stanowisko lidera Nowoczesnej zawalczą obecny szef ugrupowania Ryszard Petru, wiceszefowa partii i szefowa klubu Katarzyna Lubnauer oraz przewodniczący struktur partii w Szczecinie poseł Piotr Misiło. Ostatni z wymienionych na dzień przed wyborami postanowił o sobie przypomnieć. I chyba udało mu się przebić w autokompromitacji dotychczas bezkonkurencyjnego w tej kategorii samego Ryszarda Petru. 

Jak się okazało, Misiło zwęszył w sali plenarnej sejmu spisek. 

Panie Marku Kuchciński, a podobno nic nie montowaliście w sejmie? No chyba, że to wina Platformy Obywatelskiej.  Na czymś takim siedzą posłowie. Ciekawe czy Marek Suski ma pstryczek-elektrycznek, którym może mobilizować posłów Prawa i Sprawiedliwości podczas głosowań 

– napisał poseł Nowoczesnej i dołączył zdjęcie, na którym widać przewody umieszczone pod oparciem jednego z poselskich foteli.

Widoczne okablowanie to oczywiście żadna tajemnica, bo choćby system do głosowania jakoś działać musi. 

Internauci byli dla Piotra Misiły bezlitośni.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl