niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
1 grudnia 2015

Pawlicki dla niezalezna.pl: Premiera filmu "Smoleńsk" w październiku 2014 roku

Dodano: 28.11.2013 [17:13]
Pawlicki dla niezalezna.pl: Premiera filmu "Smoleńsk" w październiku 2014 roku - niezalezna.pl
foto: Filip Błażejowski
- Są tacy, którzy bardzo nie chcą, by ten film powstał, ale do trudności Antoni Krauze jest przyzwyczajony. Zazwyczaj wybierał tematy, które nie podobały się twardogłowym o zapędach cenzorskich - mówi portalowi niezalezna.pl Maciej Pawlicki, producent i jeden ze scenarzystów filmu „Smoleńsk”.
 
Na jakim etapie jest dziś produkcja filmu „Smoleńsk”?
Złożyliśmy dziś wniosek do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej o dofinansowanie produkcji i sądzimy, że zostanie rozpatrzony zgodnie z kryteriami merytorycznymi, o których dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz zapewniała. Nasz pierwotny plan - premiera 10 kwietnia, w czwartą rocznicę katastrofy smoleńskiej - nie powiódł się, bo nie udało nam się zebrać wymaganego budżetu i zrealizować zdjęć, które miały się zakończyć właśnie teraz. Planujemy zdjęcia w kwietniu. Dotąd zrealizowaliśmy cztery dni „zdjęć uciekających”, powstał z tego bardzo obiecujący materiał. Mamy w większości skompletowaną obsadę aktorską i w całości ekipę realizacyjną.  Mamy również wiele tysięcy osób wspierających film i kilku poważnych inwestorów. Ale to spora produkcja, więc wiele zależy od dotacji z PISF.
 
Potrzeba na jego produkcję w sumie 10 mln zł.
Tak, i mieliśmy głosy, że film powinien powstać tylko ze składek darczyńców. Cały czas Fundacja Smoleńsk 2010 prowadzi zbiórkę publiczną i bardzo dziękujemy za wszystkie wpłaty – wszyscy darczyńcy są jego współproducentami i zostaną wymienieni w napisach końcowych filmu. Nie ma jednak powodu, aby film tak wybitnego twórcy, jakim jest Antoni Krauze, na ważny temat, który jest prawdopodobnie najważniejszym wydarzeniem ostatnich 20 lat i w dalszym ciągu bardzo mocno oddziałuje na nasze życie - nie miał powstać w części za pieniądze publiczne – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej wspierającego również produkcje komercyjne, a czasem i zagraniczne. Ubiegamy się o połowę budżetu, czyli o 5 mln zł. Dla przykładu film „Bitwa warszawska” Jerzego Hoffmana otrzymał od PISF 9 milionów, film „Pokłosie” Władysława Pasikowskiego 3,5 miliona, a kolejny film tego samego reżysera niemal 4 mln. Ffim „Wałęsa” Andrzeja Wajdy dostał 6 milionów, a film „Papusza” Krzysztofa Krauze - 5 milionów. W samym 2013 r. PISF przyznał na produkcje 63 mln zł.
 
Do tej pory nieznana jest obsada roli głównego bohatera – śp. Lecha Kaczyńskiego. Kiedy poznamy aktora, który zagra pana prezydenta?
Ze względów formalnych musimy jeszcze przez pewien czas trzymać to w tajemnicy, ale ogłosimy wkrótce. Jest to znakomity aktor. Moim zdaniem najlepsza z dotychczasowych kandydatur.
 
Działacie pod presją. To trudny film i ogromne wyzwanie…
Są tacy, którzy bardzo nie chcą, by ten film  powstał, ale do trudności Antoni Krauze jest przyzwyczajony. Zazwyczaj wybierał tematy, które nie podobały się twardogłowym o zapędach cenzorskich. Ważniejsze są dla nas oczekiwania ze strony tych, którzy chcą tego filmu. To ogromne wyzwanie dla Antoniego Krauze, ale i scenarzystów, do których również należę. Wielość i skomplikowanie informacji dotyczących katastrofy utrudnia narracje, trzeba dokonywać wyborów. To są ogromne wyzwania, jednak klasa, dorobek i talent reżysera są naszym najmocniejszym atutem.
 
Czy można podać dziś termin premiery „Smoleńska”?
Październik 2014 r.

To oni moim zdaniem mogliby ubiegać się o tę rolę. Co tam Szekspir! Ta rola mogłaby być Mont Everestem niedostępnym dla całych pokoleń aktorów. Oby tylko dostał ją ktoś utalentowany.

Panie Antoni Krauze w panu cała nadzieja Polacy czekają na film i pan jako człowiek odważny zaspokoi nasze oczekiwania, dziękujemy za to ,że spełni pan marzenia miliony ludzi na świeci..

Czwartek, 28 listopada 2013 (14:29)

Skarga obywatelska do ministra administracji i cyfryzacji w sprawie Telewizji Trwam

Na podstawie art. 63 Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1997 roku (Dz.U. nr 78, poz. 483 ze zm.), art. 2, art. 221 § 1 i § 3, art. 227, art. 229 pkt 7 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 2002 roku w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków (Dz.U. nr 5, poz. 46), jako wolny(i) obywatel(e) Rzeczypospolitej Polskiej – państwa z ponad 1000-letnią historią i dziedzictwem kultury prawnej, przejawiającej się poszanowaniem obowiązującego prawa – nie zgadzam(y) się, aby ustawa z dnia 30 czerwca 2011 roku o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej (Dz.U. nr 153, poz. 903), uchwalona przez naszych przedstawicieli wybranych w demokratycznych wyborach, była nadal tak rażąco lekceważona przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Domagam(y) się, aby opłacany z naszych podatków wysoki urzędnik państwowy, jakim jest Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, zobowiązany na podstawie art. 7 Konstytucji RP do działania na podstawie i w granicach prawa, zastosował się do przepisu art. 7 ust. 2 ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej i niezwłocznie dokonał zmiany decyzji nr DZC-WTY-5157-14/11(3) z dnia 31 października 2011 roku, na mocy której Telewizja Polska S.A. bezprawnie uzyskała rezerwację częstotliwości na multipleksie pierwszym do dnia 27 kwietnia 2014 roku.
.........

Każdy, komu nie jest obojętna dyskryminacja katolików w Polsce, może podpisać się pod skargą tutaj.

Ty ciszkowska lepiej namów o. Tadeusza Rydzyka żeby przeprosił nas i Pana Sakiewicza a nie fanatykuj i nie oddalaj katolików od wiary a co do protestów o TV Trwam to już nie ma to podziękujcie o T.Rydzykowi.

na film pp. Pawlickiego i Krauze, jeszcze wpłacimy!podajcie znowu nr konta! czy to Jerzy Zelnik?

http://www.youtube.com/watch?v=EXDXYbUeTfI i co

Taki film powinien być przede wszystkiem opłacony przez społeczeństwo!
A jakieś organizacje typu pisf to powinny się same prosić żeby dać grant i móc po części spić śmietankę chwały.
Dajcie reklamy do tv, w prasie, na ulicach że jest zbiórka na film. Bo do tej pory nikt nic nie wie i cisza.
2mln ludzi podpisało protest w sprawie tv Trwam, zbierzcie po 5 zł od każdego i macie 10 mln. Sam chętnie wyśle smsa o treści pomagam ;)

Tyle w temacie. Pozdrawiam.

"Jest to znakomity aktor. Moim zdaniem najlepsza z dotychczasowych kandydatur." Bo cóż innego pozostało mu gadać, jako współproducentowi??? Skoro najpierw zaproponowali M.Opanii, który odmówił, to wnioskuję, że najbardziej on pasował producentom i reżyserowi; nie dość, że wybitny aktor, to w dodatku fizjonomią pasuje...
A tak pozostało im szukać, i myślę, że do tej pory nie znaleźli /świadczyć o tym może fakt, że zrealizowali raptem 4 dni zdjęciowe/.
Osobiście doradzałbym łaniewską: zakochana w pisie, miłuje najgorszego prezydenta w III RP oraz wierzy w zamach...

Łaniewska nie może grać prezydenta, jest kobietą. Ale rozumiem że standardowy wyborca patologii obywatelskiej, wielbiciel analfabety robiącego za prezydenta może "myśleć" że to bez różnicy .

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl