Manipulacja zdjęciami Tuska z Putinem. Opublikowano tylko 1/10 wszystkich fotografii

Grzegorz Rogiński/CIR

Dorota Kania

Szefowa działu krajowego „Gazety Polskiej Codziennie”, redaktor naczelna Telewizji Republika, wicenaczelna portalu Niezależna.pl oraz dziennikarka śledcza „Gazety Polskiej”.

Kontakt z autorem

  

Opublikowane przez „Gazetę Wyborczą” zdjęcia nie są wszystkimi, jakie zrobiono 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku. „GW” - broniąc Donalda Tuska - na swojej stronie internetowej pokazała ich zaledwie 30, a w sumie jest ich kilkaset. Wszystkie zostały zrobione przez fotoreporterów z Kancelarii Premiera.

Pokazane zdjęcia to w kolejności zdjęcia od najwcześniejszego pokazującego Tuska i Putina pod namiotem niebieskiej barwy po najpóźniejsze pokazujące ich na tle specjalnego samochodu piaskowo-szarej barwy. Nawet więc gdyby tylko tyle posiadała Kancelaria, to łatwo zauważyć, że powinno być ich ponad trzysta, a nie zaledwie 31. Co więcej: bliższa analiza pokazuje, że pomiędzy nimi nie ma ciągłości. Niektóre następują jedno po drugim, tak jak rzeczywiście były robione z odstępem niecałej sekundy. Inne oddziela nawet kilkadziesiąt zdjęć nieopublikowanych. Łatwo to zauważyć, gdy przyjrzy się zdjęciom pokazującym oficjeli maszerujących w rzędzie w odróżnieniu od następnych. Te pierwsze, pokazujące idących w jednym szeregu przedstawicieli rządów FR i RP, m.in. Waldemara Pawlaka i Bogdana Klicha, ówczesnego ministra obrony narodowej, są robione jedne po drugim. Kolejne zdjęcia są zrobione w zupełnie innym miejscu.

Publikacja „GW” wywołała dyskusję w sieci – internauci bardzo szybko zauważyli brak ciągłości w opublikowanych zdjęciach i brak jakiegokolwiek dowodu na to, że zdjęcie śmiejącego się Tuska z Putinem opublikowane przez tygodnik „W sieci” jest fotomontażem.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

PiS w górę, KO - bez zmian, PSL - pikuje. Nowy sondaż, ale lider ten sam

zdjęcie ilustracyjne / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Zjednoczona Prawica (PiS, Porozumienie, Solidarna Polska) otrzymałaby poparcie 34 proc. osób deklarujących chęć wzięcia udziału w głosowaniu. 24 proc. poparłoby Koalicję Obywatelską (PO i Nowoczesną), a PSL balansuje na skraju progu wyborczego. To wnioski z listopadowego sondażu Kantar Public.

Na trzecim miejscu znalazł się ruch Kukiz'15 z 9 proc. poparciem; w następnej kolejności SLD - 7 proc. głosów.

Zjednoczona Prawica, w porównaniu do wyników z poprzedniego miesiąca, otrzymała poparcie wyższe o 3 punkty procentowe - podkreśla Kantar Public.

Koalicja Obywatelska uzyskała poparcie takie samo, jak przed miesiącem. Wzrost o 1 punkt procentowy odnotował Kukiz’15; Polskie Stronnictwo Ludowe – spadek o 3 punkty procentowe. SLD utrzymało wynik na poziomie sprzed miesiąca.

[polecam:http://niezalezna.pl/245966-zjednoczona-prawica-rzadzi-a-platformie-nowoczesna-juz-niewiele-pomoze]

W listopadzie poniżej progu wyborczego ponownie znalazły się: partia Wolność (2 proc.), Partia Razem (2 proc.).

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 17 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos. Od października odsetek ten nie uległ zmianie.

68 proc. Polaków zapowiedziało gotowość wzięcia udziału w wyborach, przy czym 40 proc. raczej zagłosowałoby, a 28 proc. zdecydowanie przystąpiłoby do głosowania.

Przeciwne stanowisko zadeklarowało 23 proc. ankietowanych: 11 proc. twierdzi, że raczej by nie zagłosowało, a 12 proc. zdecydowanie nie zagłosowałoby. 9 proc. Polaków jeszcze nie zdecydowało, czy oddadzą swój głos w wyborach.

W listopadzie odnotowano nieznaczny wzrost odsetka osób, które wybierają się na wybory (o 2 punkty procentowe względem października), znacząco jednak zmieniła się relacja osób zdecydowanych na udział w głosowaniu i tych, którzy raczej oddadzą swój głos - odsetek zdecydowanych respondentów zmalał o 5 punktów procentowych, natomiast odsetek osób deklarujących, że raczej zagłosują, wzrósł o 7 punktów procentowych. Odsetek osób niezdecydowanych zmalał o dwa punkty procentowe

Badanie Kantar Public przeprowadzono w dniach 9–15 listopada na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1024 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=697 – osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach). Badanie przeprowadzono techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl