niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 listopada 2015

O świętach

Dodano: 29.10.2013 [08:39]
O świętach - niezalezna.pl
foto: arch. GP
Kultura laicka próbuje sobie przywłaszczyć święta chrześcijańskie. Tak jak jest z Wielkanocą, którą przedstawia się jako „święto wiosny”, czy też z Bożym Narodzeniem, które określa się jako „święta zimowe”. Czyste pogaństwo. Podobnie jest z uroczystością Wszystkich Świętych, które już w czasach PRL-u nazywano Dniem Zmarłych.

Nic bardziej błędnego. 1 listopada Kościół katolicki wspomina bowiem tych wiernych, których ciała wprawdzie rozsypały się w proch, ale których nieśmiertelne dusze zostały wprowadzone do nieba, gdzie żyją w obecności Jezusa Chrystusa. Dlatego też uroczystość ta jest radosna, a kapłani liturgię odprawiają w szatach nie w kolorze fioletowym czy czarnym, ale białym, który zarezerwowany jest dla najważniejszych świąt. Nawiasem mówiąc, prowadziłem już nieraz pogrzeby (w tym własnej matki), które na życzenie wyrażone w testamencie sprawowane były w białych ornatach. Z kolei 2 listopada obchodzony jest Dzień Zaduszny, w czasie którego modlimy się za wszystkie dusze pokutujące w czyśćcu i czekające na wejście do nieba. Za nie przez cały rok ofiarujemy także msze św., bo wierzymy, że w ten sposób można pomóc naszym najbliższym. Oby i za nas ktoś w przyszłości też się modlił.

Chciałoby się powiedzieć "jak Bóg Kubie, tak Kuba Bogu", albo "jaką miarką pożyczają, taka i oddają" ale nie wiem czy zbyt wysublimowaną aluzje dostrzeże kapłan religii, która nawet dzień narodzin swojego mesjasza przeniosła na pogańskie święto "Słońca niezwyciężonego".

Chyba dla wyznawcy Swarożyca. Idź pląsać do lasu - po co tracisz tu czas?

tym trolom chodzi o to, aby ich wałkowane od początku ukazania się artykułu tezy o rzekomym przejęciu świąt pogańskich przez kościół (naprawdę trudno mi uwierzyć, by normalny średnio inteligentny człowiek z dostępem do netu to kupił), znalazły się na początku - na samej górze. Takie widać mają zadanie. Szkoda się wkręcać w gadkę z nimi.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl