niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
06/03/2015
-
1 % SWS)

O świętach

Dodano: 29.10.2013 [08:39]
O świętach - niezalezna.pl
foto: arch. GP
Kultura laicka próbuje sobie przywłaszczyć święta chrześcijańskie. Tak jak jest z Wielkanocą, którą przedstawia się jako „święto wiosny”, czy też z Bożym Narodzeniem, które określa się jako „święta zimowe”. Czyste pogaństwo. Podobnie jest z uroczystością Wszystkich Świętych, które już w czasach PRL-u nazywano Dniem Zmarłych.

Nic bardziej błędnego. 1 listopada Kościół katolicki wspomina bowiem tych wiernych, których ciała wprawdzie rozsypały się w proch, ale których nieśmiertelne dusze zostały wprowadzone do nieba, gdzie żyją w obecności Jezusa Chrystusa. Dlatego też uroczystość ta jest radosna, a kapłani liturgię odprawiają w szatach nie w kolorze fioletowym czy czarnym, ale białym, który zarezerwowany jest dla najważniejszych świąt. Nawiasem mówiąc, prowadziłem już nieraz pogrzeby (w tym własnej matki), które na życzenie wyrażone w testamencie sprawowane były w białych ornatach. Z kolei 2 listopada obchodzony jest Dzień Zaduszny, w czasie którego modlimy się za wszystkie dusze pokutujące w czyśćcu i czekające na wejście do nieba. Za nie przez cały rok ofiarujemy także msze św., bo wierzymy, że w ten sposób można pomóc naszym najbliższym. Oby i za nas ktoś w przyszłości też się modlił.
Opinie użytkowników
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Uwagi i reklamacje kierowane do nas należy kierować na adres: straznik(at)niezalezna.pl Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych. Komunikaty ukazujące się na blogu Morusa są rozwinięciem niniejszego regulaminu.

Chciałoby się powiedzieć "jak Bóg Kubie, tak Kuba Bogu", albo "jaką miarką pożyczają, taka i oddają" ale nie wiem czy zbyt wysublimowaną aluzje dostrzeże kapłan religii, która nawet dzień narodzin swojego mesjasza przeniosła na pogańskie święto "Słońca niezwyciężonego".

W jakiej to scenerii historycznej, nastąpiło?

Chyba dla wyznawcy Swarożyca. Idź pląsać do lasu - po co tracisz tu czas?

tym trolom chodzi o to, aby ich wałkowane od początku ukazania się artykułu tezy o rzekomym przejęciu świąt pogańskich przez kościół (naprawdę trudno mi uwierzyć, by normalny średnio inteligentny człowiek z dostępem do netu to kupił), znalazły się na początku - na samej górze. Takie widać mają zadanie. Szkoda się wkręcać w gadkę z nimi.

może nie zna historii, ale osoba która interesuje się historią wie, że to kościół przejął święta pogańskie. Trochę pokory księciuniu... Zanim nastąpiło chrześcijaństwo, ludzie mieli innych bożków, a co zrobił kościół? Zamienił jednego bożka na innego. Ot, cała religia chrześcijańska jest ma źródła w wierze pogańskiej.
No, ale żeby to zrozumieć trzeba trochę wyjść ze schematu myślowego wdrażanego przez lata.

Oczywiście ma Ksiądz rację o "kulturze laickiej".

Niemniej nie należy zapominać że takie praktyki hierarchia kościelna zastosowała jako pierwsza, żeby tylko przypomnieć "święto wschodzącego słońca" obchodzone przez przedchrześcijańskich pogan ... 24 grudnia :-) a znacznie później przysposobione przez Kościół na Boże Narodzenie.

Tak to historia kołem się toczy.
Także biskupi powinni z tego wyciągnąć wniosek.

dla polskiej tradycji, ponieważ przed chrześcijaństwem państwa polskiego jako takiego nie było. Każdy, kto twierdzi inaczej po prostu zakłamuje historię i naciąga ją - szczególnie zwolennicy tezy o słowiańskiej Polsce. Nie było czegoś takiego.
Nie odwracajcie kota ogonem. Gdyby nie było tych kultów pogańskich, o których Pan pisze, i tak święta chrześcijańskie wyglądałyby tak samo, tym bardziej, że proszę zauważyć, iż nie dotyczą one jedynie Polski, ale całego katolicyzmu;) Narzucanie takiego toku myślenia, że kościół zawłaszczył pogańskie święta, świadczy co najmniej o niedouczeniu...
o ile nie o trolowaniu.

Nawet tzw. Chrzest Polski jak sama nazwa wskazuje dotyczy kraju który już istniał. Całkowicie pomijam, że pogaśntwo nie zniknęło z owych Chrztem Polski jakby kto raptem światło zgasił, ani nie bez oporów. Pogaństwo było wyraźnie obecne przez kolejne wieki na co uskarżali się sami katoliccy kapłani je zwalczające i próbujące właśnie nakładaniem swoich świat na etniczne, wyrugować rodzime słowiańskie tradycje.

sedecznie dziękuje ks. Isakowiczowi-Zaleskiemu za uporządkowanie znaczenia tych ważnych dni świątecznych

faktycznie

trzeba uporzadkowywac...A

ksiadz niech raczej naucza...Slowa Bozego, bo

juz dawno powiedziano - beda Was przeladowac i mordowac w imie Moje...a

przeciez 'przesladowania' maja liczne oblicza - jednym z nich jest profanacja swiat - wiec po co...zasycac...organ m michnika ?

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl