niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 listopada 2015

Reżyser filmu o Pileckim: Chciano zatrzeć jego pamięć. Niektórzy boją się go do dziś

Dodano: 23.09.2013 [20:10]
Reżyser filmu o Pileckim: Chciano zatrzeć jego pamięć. Niektórzy boją się go do dziś - niezalezna.pl
foto: pilecki.org.pl
Za rok gotowy będzie pełnometrażowy fabularyzowany film dokumentalny o Witoldzie Pileckim - podał dzisiaj Bogdan Wasztyl ze stowarzyszenia Auschwitz Memento, które realizuje film. Reżyserem jest Dariusz Walusiak.

- Najlepszym terminem na jego premierę będzie jesień 2014 roku. Wówczas odbyć się ma uroczysty pogrzeb ofiar komunistycznej bezpieki ekshumowanych na tzw. Łączce, kwaterze na cmentarzu powązkowskim w Warszawie – powiedział Wasztyl. Prezes Auschwitz Memento Paulina Wądrzyk podkreśliła, że film dostępny będzie bezpłatnie w internecie.
 
- Witold Pilecki jest mi bliski, też z tego powodu, że pisałem na Uniwersytecie Jagiellońskim pracę magisterską o ruchu oporu w obozie w Oświęcimiu - mówi niezalezna.pl Dariusz Walusiak, reżyser filmu o Witoldzie Pileckim. - On stworzył ten ruch w oparciu o pierwszą konspirację. Ta postać mi towarzyszy. Poznałem też Józefa Garlińskiego, który wydobył z niebytu Pileckiego pisząc książkę „Oświęcim walczący" - twierdzi reżyser. Pytany o fenomen rotmistrza mówi: - On polega na tym, że ten kto go spotyka się z jego życiorysem, dowiadując się o tej historii zafascynuje się nim. Jak angielski historyk Michale Foot, który napisał o Pileckim pisząc opisując 6 największych bohaterów II wojny światowej. Kto zna Pileckiego widzi, że był to człowiek nieskazitelny. Syn rotmistrza, Andrzej Pilecki będąc w USA spotykał się z więźniami obozu w Oświęcimiu, opowiadali, że którzy nazywali Pileckiego tatą, nie mając nic mu do zarzucenia - mówi Walusiak.
 
- On staje się dla wielu osób bohaterem w tych trudnych czasach. Uosabia pewien ideał, tych którzy walczyli od 1 września 1939 r. z Niemcami i po wojnie komunistami. Chcę pokazać pokazać w filmie obóz Auschwitz czyli coś co nie mieści się w głowie i to jak Niemcy niszczyli Polaków, zaczynając od inteligencji. Postawa takich ludzi jak Pilecki, łączy się z wiarą w Boga, która była dla niego bardzo istotna. On hołdował zasadom: Bóg Honor Ojczyzna. Poznałem dzieci Witolda Pileckiego i to jak musiały żyć w zakłamanym państwie. Chciano za wszelką cenę zatrzeć jego pamięć. Zniszczono majątek Pileckich w Skurczach, wycięto tam drzewa, a nawet zawalono źródło które tam było. Niektórzy boją się Pileckiego do dziś, bo boją się niezłomnych - podkreśla reżyser.
 
Film będzie sfinansowany ze zbiórki publicznej w ramach akcji „Projekt: Pilecki”. Ponad 1,1 tys. darczyńców wpłaciło około 151 tys. zł. Wprawdzie pełny koszt wyprodukowania obrazu stowarzyszenie szacuje na 215 tys. zł, to jednak zgromadzona kwota daje pewność, że on powstanie. Choć zbiórka formalnie została zakończona, to wciąż można jeszcze wpłacać pieniądze za pośrednictwem strony projektpilecki.pl.

Witold Pilecki urodził się w 1901 roku. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku, oficerem Armii Krajowej, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Uciekł z Auschwitz. Walczył w powstaniu warszawskim. Był żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 roku. Zrehabilitowany w 1991 roku. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę, a Bohaterom - Cześć i Chwała!

Rotmistrz z piekla uciekinier!!!

Rotmistrzu,
"na kon"wsiadac graja,
a Ty nie wstajesz?
"do broni"rozkaz wydaja,
a TY,w martwym bezruchu pozostajesz?

Czy to mozliwe ze Ten,
ktory wkradl sie do "piekla"
zeby swiatu przedstawic document,
o barbarzynstwie jakie mialo w nim miejsce
wlasnej smierci,pokonac nie umie?

Panie Rotmistrzu Pilecki,
odrodz sie w tysiacu mlodych Polakow,
I stan na czele ich SZWADRONU
zeby walczyc o POlske...ktora dzis dogorywa!

Daj im nadzieje na jutro,
badz przykladem,
wyhamuj zapedy BYDLAKOW
ktorzy chca Ja pocwiartowac i sprzedac
doprowadzic do zgonu,
pogrzebac..........poki jeszcze zywa!

Czy pamietasz swoje dziecinstwo
w odleglej Oloneckiej ziemi,
gdzie Dziadka z cala rodzina
zeslano na Sybir,za zryw powstanczy,
w ktorym za bron chwytal?

Czy pamietasz lata dwudzieste
i oreza naszego zwyciestwo,
nad chordami wschodnich dziskusow
z ktorych,jeden przez drugiego
w panice przez granice spowrotem
z ogonym podwinietym,do kraju Rad czmychal?

Panie Rotmistrzu Pilecki,
badz mlodym Polakom wzorem,
nie pozwol im zejsc z drogi,
jaka sam kiedys obrales dla siebie!

Badz im zawsze mentorem,druchem
i pod zadnym pozorem,
nie dopusc do wynarodowienia,
badz przykladem patriotyzmu,
mlodemu pokoleniu w potrzebie!

Rotmistrzu,z "piekla "uciekinierze
wiedz,
ze nigdy twej odwagi nie zapomnimy,
choc uczynili prawie wszystko,
bysmy historii twego bohaterstwa nigdy nie poznali.

A gdy teraz,
po siedemdziesieciu laty,
rozpamietujemy twe wyczyny,
wybacz,
lecz martwemu bezruchowi twemu nie uwierze,
wiedz,
ze wszyscy czujemy sie twymi dluznikami,
a przez to,
niesamowicie przecietni i ..........
nieprzecietnie...................Mali!!!
V.M.

Bartoszewski. Śp.Pilecki odkrył prawdziwa role Bartoszewskiego w obozie........... Bartoszewski nawet po smierci rotmistrza boi się Go. "Wiszczał" strasznie, gdy Prezydent Lech Kaczyński chciał rotmistrza posmiertnie odznaczyć i to jest dowód na wielką nienawiść bartoszewskiego do nieżyjącego wspaniałego Polaka Pileckiego.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl