Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

​Budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej

Jesienią 2014 r. w podwarszawskim Ossowie ma rozpocząć się budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej. Ma ono składać się z trzech pawilonów, ułożonych w nieregularny, symbolizujący przebieg bitwy ciąg, zakończony przeszkloną ścianą otwartą na miejsce bitwy z

wikipedia.org/wiki/Bitwa_warszawska_1920
Jesienią 2014 r. w podwarszawskim Ossowie ma rozpocząć się budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej. Ma ono składać się z trzech pawilonów, ułożonych w nieregularny, symbolizujący przebieg bitwy ciąg, zakończony przeszkloną ścianą otwartą na miejsce bitwy z 1920 r.

- Budynek muzeum ma przede wszystkim upamiętniać zwycięski bój pod Ossowem i przybliżać historię przełomowego momentu bitwy warszawskiej. Chcemy pokazać, że w Ossowie nastąpił przełom nie tylko w bitwie 1920 r., ale też przypomnieć, iż tam po raz pierwszy postawiliśmy tamę komunizmowi. To zwycięstwo dało siłę przyszłym pokoleniom Polaków, do której mogli się odwoływać na swojej drodze do wolności zakończonej w latach 80. dzięki Solidarności - opowiadał Maksym Gołoś, dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury "Park Kulturowy – Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku", powołanej w ub.r. przez władze gminy Wołomin, która jest inwestorem budowy placówki.
 
Planując muzeum konieczne było wzięcie pod uwagę zwłaszcza uwarunkowań terenowych. Budynek ma zostać usytuowany na terenie Parku Kulturowego w Ossowie, gdzie znajdują się miejsca upamiętniające bitwę warszawską np. kaplica i cmentarz wojenny, gdzie jest m.in. pomnik i krzyż upamiętniający uczestnika walk ks. Ignacego Skorupkę.
 
Samo muzeum ma rozpocząć działalność albo już po powstaniu budynku albo jeszcze w trakcie jego budowy.

- Obecnie o sprawach funkcjonowania placówki decydują władze samorządowe poprzez naszą instytucję. Przy powstającym muzeum działa też konsultująca i wspierająca instytucję rada programowa zrzeszająca przedstawicieli władz samorządowych z różnych opcji politycznych. Działa także komitet honorowy, w którym zasiadają m.in. profesorowie Jan Żaryn i Janusz Odziemkowski. Wspierają nas także przylegające do nas gminy, ponieważ chcemy się zjednoczyć wokół idei upamiętnienia tamtych wydarzeń, by współczesny odbiorca w sposób ciekawy zapoznawał się z historią bitwy warszawskiej i zwycięskiej walki Polaków z komunizmem - podsumował Gołoś.

 



Źródło: niezalezna.pl,PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mg
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo