niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
30 listopada 2015

Zapłacisz za przejazd przez Niemcy

Dodano: 11.08.2013 [10:10]
Zapłacisz za przejazd przez Niemcy - niezalezna.pl
foto: Rene Visser/SXC
Szef bawarskiej CSU stawia ultimatum dotyczące ewentualnej koalicji rządowej po jesiennych wyborach do Bundestagu. CSU wejdzie do koalicji, jeśli pozostałe partie poprą pomysł wprowadzenia opłat za korzystanie z niemieckich autostrad przez wszystkie samochody osobowe z zagranicy.

- Nie podpiszę, jako szef CSU po wyborach do Bundestagu, umowy koalicyjnej, jeżeli nie będzie w niej mowy o wprowadzeniu myta dla kierowców samochodów osobowych z zagranicy. Nowoczesny kraj musi mieć nowoczesną infrastrukturę (...) Dla realizacji naszych celów w dziedzinie rozbudowy sieci dróg potrzebujemy myta dla samochodów osobowych – oświadczył przewodniczący bawarskiej CSU Horst Seehofer.

Polityk przekonywał, że Niemcy są krajem tranzytowym i w związku z tym niezrozumiała jest dla niego sytuacja, w której niemal w każdym kraju sąsiednim Niemcy muszą płacić za korzystanie z autostrad, a obywatele tamtych krajów jeżdżą po niemieckich drogach za darmo.

Podobnego zdania jest niemiecki minister komunikacji Peter Ramsauer, partyjny kolega Seehofera. Postulował on już nawet wprowadzenie myta zarówno dla niemieckich, jak i dla zagranicznych kierowców.

Pomysł spotkał się jednak z falą krytyki, a jego przeciwnicy przekonują, że wprowadzenie opłat dla kierowców może mieć negatywne skutki dla niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego.

To w końcu zapłacę (jak w tytule) czy być może jeśli ktoś tam dojdzie do władzy to rozważy (jak w treści)?
Coraz bardziej tytuły artykułów zbliżają się do poziomu SE czy Faktu.

Dlaczego mielibyśmy płacić za autostrady w Niemczech? Przeciez to nasi dziadkowie budowali je, ich szczątki spoczywają pod tymi autostradami. Czy my kiedyś dostaliśmy odszkodowanie za to?

dlaczego opłaty mają dotyczyć jedynie obcokrajowców? Fakt, Niemiec przyjeżdżając do Polski musi płacić za nasze wyroby autostradopodobne, ale Polacy tez za to płaca i to pomimo znacznie niższych dochodów. Jeśli uznają, że nie stać ich na bezpłatne autostrady, to ich prawo obłożyć je mytem. Ale dla wszystkich, a nie tylko gości. Dodatkowo jak do takiego pomysłu ma się prawo unijne?

W Niemczech właściciele samochodów osobowych płacą dodatkowo podatek drogowy tak jak ubezpieczenie.W Polsce kiedyś też był taki podatek dla osobowych.

A jakieś korytarze przez sąsiednie kraje czasem znów się nie marzą niemiaszkom?

...to chyba był pomysł tych z drugiej strony( myśl zanim coś napiszesz)

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl