niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
10/10/2015
Redaktor wydania: -

Nie będzie wyrównania za zawieszone emerytury

Dodano: 09.07.2013 [13:35]
Nie będzie wyrównania za zawieszone emerytury - niezalezna.pl
foto: Piotr Lewandowski/SXC.hu
Emeryci, którym zawieszono wypłatę emerytury na podstawie niekonstytucyjnego przepisu, nie mają prawa do wyrównania za okres zawieszenia - stwierdził wiceminister pracy Marek Bucior w odpowiedzi na poselską interpelację. Sądy nie są jednomyślne w tej sprawie.
 

Odpowiedź wiceministra na interpelację poseł Józefy Hrynkiewicz (PiS) dotyczy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 listopada ub.r. (sygn. K 2/12), w którym Trybunał uznał za niezgodny z konstytucją przepis zmuszający w 2011 r. do rozwiązania umów o pracę tych pracowników, którzy już wcześniej uzyskali prawo do emerytury. Na skutek tego przepisu, jeżeli ktoś po 1 października 2011 r. nie rozwiązał umowy o pracę - choćby na jeden dzień - ZUS zawieszał mu wypłatę emerytury.
 
Po wyroku Trybunału emeryci mogli złożyć do ZUS wniosek o przywrócenie im prawa do emerytury. W takiej sytuacji ZUS przywracał im emeryturę, ale dopiero od ogłoszenia wyroku TK w Dzienniku Ustaw, czyli od 22 listopada ub.r. ZUS nie zgadzał się bowiem na wypłatę wyrównania za okres zawieszenia, czyli od 1 października 2011 r.
 
W odpowiedzi na interpelację wiceminister Bucior wyjaśnił, że o takim stanowisku zadecydowała m.in. opinia prezesa Rządowego Centrum Legislacji, który w piśmie do ministra pracy i polityki społecznej z 27 lutego 2013 r. napisał, że zasadniczo wyrok TK nie ma mocy wstecznej i działa tylko na przyszłość.

- ZUS podjął wypłatę zawieszonych emerytur wyłącznie na bieżąco, czyli od 22 listopada ub.r. - jeżeli emeryt złożył wniosek w ciągu miesiąca od ogłoszenia wyroku TK, czyli do 24 grudnia - wyjaśnił Bucior.

 
Opinie użytkowników
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Uwagi i reklamacje kierowane do nas należy kierować na adres: straznik(at)niezalezna.pl Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych. Komunikaty ukazujące się na blogu Morusa są rozwinięciem niniejszego regulaminu.

jak to komuna robiła.

s 80:”Proletariat klasy średniej: Klasa średnia może stać się klasą rewolucyjną, wcielając się w rolę przewidzianą dla proletariatu przez Marksa. Globalizacja rynków pracy i zmniejszanie poziomu krajowej opieki społecznej i zatrudnienia, może zmniejszyć przywiązanie ludzi do poszczególnych państw. Rosnące różnice między nimi, oraz niewielka liczba osób bardzo bogatych, mogą dolać benzyny do ognia. Ciężar zadłużenia i upadek systemów emerytalnych, zacznie obniżać poziom życia. Wzrost liczby biedoty może stwarzać coraz większe zagrożenie dla ładu społecznego i stabilności. W obliczu tych światowych wyzwań, klasa średnia może się zjednoczyć, wykorzystując dostęp do wiedzy, zasobów i umiejętności, aby kształtować ponadnarodowe procesy w ich własnym interesie

to nie powinno być skazanego za ten czyn, bo na bieżąco go nie bije ;)))

Sprytne. Za bezprawie wyrządzone w przeszłości nie odpowiadamy. Czego to już nie wymyślą.

Jak działa prawo w Polsce wstecz doświadczyły to kobiety odchodząc na emerytury
z rocznika 1953r. Śp.Prezydent Lech Kaczyński dołożył rocznik 1953 i kobiety mogły odejść po ukończeniu 55 lat.Ja z tego skorzystałam po 38 latach pracy.Prawa nabyłam w marcu 2008r,a na emeryturę odeszłam od 1-go pażdziernika 2009r.Naliczono mi emeryturę wg starych zasad.W grudniu 2012r.zwrócono się do kobiet ur.w 1952 o składanie do ZUS wniosków o przeliczanie emerytur powszechnych na starych zasadach /ustawy z 17 GRUDNIA 1998 r.(Dz.U.z 2009r.Nr153 poz.1227 ze zm.} Kobiety te skończyły 60 lat i mogły z takiej emerytury skorzystać.Ja w lutym 2013r.ukończyłam 60lat i też złożyłam wniosek do ZUS o emeryturę powszechną, na co otrzymałam odpowiedz i przeliczenie wg ustawy jw.i zmiany z 28.07.2011r.o zmianie ustawy {Dz.U z 08.09.2011r.Nr 187 poz.1112.Opisuję aby uświadomić jak rząd już wcześniej przygotował ustawy ,które miały zyskać na kasie ZUS.Pragnę dodać,że my kobiety urodzone 1953r.zostałyśmy oszukane ,odrzucone ukarane tylko dlatego,że Prezydent Lech Kaczyński przedłużył uprawnienia.Myślę,że tą ustawą z 2011r.powinien zająć się TK.bo to dotyczy wszystkich kobiet,które urodziły się w 1953r.i Może ktoś podpowie od czego zacząć i nawiązać kontakty z innymi pokrzywdzonymi.Czekam na odpowiedz.Tusk za nasze podatki niepracującej żonie kupuje drogie stroje.To jest również moim kosztem .

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl