Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Nuncjusz apostolski na uroczystościach Bożego Ciała w Płocku

Jeżeli nasza adoracja Jezusa ma być prawdziwa, musimy tę postawę adoracji przenieść poza kościół, w nasze życie codzienne – podkreślił podczas uroczystości Bożego Ciała w Płocku (Mazowieckie) nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore

na zdj. ks. arcybiskup Celestino Migliore/ prezydent.pl
Jeżeli nasza adoracja Jezusa ma być prawdziwa, musimy tę postawę adoracji przenieść poza kościół, w nasze życie codzienne – podkreślił podczas uroczystości Bożego Ciała w Płocku (Mazowieckie) nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore.

Abp Migliore mówił, że adoracja Chrystusa w życiu codziennym polegać powinna na przestrzeganiu wartości, które wskazał on ludziom.

Ilekroć konfrontujemy wypowiadane przez nas słowa i nasze działania z prawdą, dobrem i pięknem, które on nam objawił, wtedy adorujemy go w naszym codziennym życiu” - powiedział nuncjusz.

Abp Migliore wraz z biskupem Piotrem Liberą poprowadzili w Płocku procesję Bożego Ciała, która przeszła z katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny do kościoła św. Jana Chrzciciela przy Wyższym Seminarium Duchownym. W procesji wzięło udział ponad 1,5 tys. wiernych.

Chrystus wkracza w nasze życie osobiste, w nasze rodziny, w społeczność, w której żyjemy i to on sam burzy mury podziałów, podejrzliwości, urazów i konfliktów, które pojawiają się w naszym życiu osobistym i społecznym. To jest też lekcja pokory i realizmu. Nie wystarczy nasz osobisty wysiłek i nasze wspólnotowe zaangażowanie, aby zbudować pokój. To Jezus, bazując na naszym działaniu, jest budowniczym pokoju” - podkreślił m.in. w kazaniu abp Migliore.

Przypomniał genezę święta Bożego Ciała, ustanowionego dzięki zaangażowaniu św. Julianny z Liege, która w I poł. XIII wieku doznała szeregu objawień wskazujących na potrzebę adorowania Przenajświętszego Sakramentu. W jednym z objawień św. Julianna zobaczyła księżyc w pełni z czarną plamą, symbolizującą brak święta liturgicznego ku czci Przenajświętszego Sakramentu.

Jezus znalazł bardzo prosty, dyskretny sposób realnego przebywania z nami i wśród nas z wszystkimi naszymi lękami i brakami. To jest małe tabernakulum w kościele. Uczynił tak, bo chce być dostępny, otwarty, zawsze gotowy do rozmowy” - powiedział abp Migliore.

Dodał, iż Przenajświętszy Sakrament przypomina każdego dnia, że tym co jest prawdziwie ważne w ziemskim życiu człowiekato umiejętność realizowania w nas, w naszych rodzinach i w całym społeczeństwie obrazu i podobieństwa do Boga”.
 

Warszawa

Mszą świętą pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpoczęły się przed południem centralne uroczystości Bożego Ciała, jednego z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki.

W uroczystości uczestniczą parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych stolicy, rektorzy uczelni, wojsko oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Warszawy.

Po mszy świętej sprzed świątyni wyruszyła kilkutysięczna procesja eucharystyczna. Wierni przejdą do ołtarzy ustawionych przy Krakowskim Przedmieściu i na pl. Piłsudskiego.

Ołtarze zostały przygotowane przez siostry wizytki, wojsko, harcerzy, rzemieślników i studentów.

W procesji uczestniczą biskupi warszawscy, duchowieństwo, siostry zakonne, harcerze, wojsko, policja oraz przedstawiciele parafii warszawskich.

Częstochowa

Częstochowska procesja przeszła w czwartek głównym traktem miasta z miejscowej archikatedry na Jasną Górę. Tak jest co dwa lata; w pozostałych procesja zmierza w odwrotnym kierunku - z Jasnej Góry do katedry.


O przeciwstawienia się ateizmowi, który „w masce obrońców rozumu i wolności” dąży do odrzucenia Boga, wezwał podczas uroczystości Bożego Ciała w Częstochowie abp Wacław Depo. Podkreślił, że wiara wymaga dojrzałości i weryfikacji w czynach.

Procesja Bożego Ciała – wskazał metropolita częstochowski – jest zewnętrznym przejawem tego, że dla wierzących Chrystus nie jest tylko wspomnieniem z historii, ale jest stale obecny w Kościele. 

Nadeszła chwila dla wierzących, by podnieść głowę, by przemówić, by ujawnić przemoc i kłamstwo, by ujawnić bezprawie i niebezpieczeństwo. Nadszedł czas, by bronić wartości chrześcijańskich stosując je w praktyce życia, uświęcając je w gestach, ponieważ tylko w ten sposób można stawić czoło innym, gotowym do walki i pozbawionym wątpliwości cywilizacjom wiary ateistycznej” - wskazał metropolita, przywołując słowa włoskiej pisarki Rosy Alberoni autoki książki „Wygnać Chrystusa”

Lublin

Jezus wzywa nas, byśmy swoje życie poświęcili dla drugich – napominał wiernych podczas uroczystości Bożego Ciała w Lublinie metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

Abp Budzik podkreślił, że „ubieganie się o godną pracę jest swego rodzaju pragnieniem ofiarowywania swojego życia”.

„Odczuwamy potrzebę pracy, gdyż jest to szlachetny sposób na ofiarowanie życia w sposób twórczy i siebie samego innym. Nie można ofiarować życia bez dzielenia się chlebem i bez pracy. Jednak nie można również nazwać prawdziwym życia, które nie zakłada codziennego ofiarowywania siebie samego” – powiedział metropolita.

Abp Budzik wzywał wiernych, aby byli wzorem dla osób stojących z dala od Kościoła. „Jeżeli wychodzisz z kościoła zły, przyczyniasz się do kryzysu wiary u innych (…). Kiedy po wyjściu z kościoła żyjesz mszą świętą, żyjesz wezwaniem do miłości, jedności i pokoju, oni to widzą. To dla nich stanowi zaproszenie na ucztę Chrystusa” – powiedział.

Każdy człowiek zraniony duchowo potrzebuje umocnienia dobrem drugiego człowieka. Każde nasze dobro wynikające z wiary w obecność Chrystusa wśród nas, jest dla nich zaproszeniem. Eucharystia staje się dla innych zaproszeniem Boga, w takiej mierze, w jakiej będzie stanowiła program rzeczywiście kształtujący nasze życie” – dodał.

Rozdarty obraz naszego świata, który wszedł w nowe tysiąclecie, XXI wiek, z widmem terroryzmu, bardziej niż kiedykolwiek wzywa chrześcijan, aby przeżywali Eucharystię jako wielką szkołę pokoju, gdzie formują się mężczyźni i kobiety na różnych szczeblach zaangażowania w życie społeczne, kulturalne i polityczne, działają na rzecz wspólnego dobra, na rzecz rozwijania dialogu i komunii” – powiedział abp Budzik.

 

 



Źródło: PAP,niezalezna.pl,katedraplock.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Marek Nowicki
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo