niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 listopada 2015

Przyleciały pierwsze bociany

Dodano: 29.03.2013 [18:27]
Przyleciały pierwsze bociany - niezalezna.pl
foto: Ratomir Wilkowski, www.R-K-P.prv.pl / wikimedia
Do wsi Miłogórze na Warmii przyleciały pierwsze w tym roku bociany. Zdaniem ornitologów przylot "bocianich zwiadowców" zapowiada zwykle krótkotrwałe pogorszenie pogody i ostatnie opady śniegu. Wiosna więc co raz bliżej!

Z relacji mieszkańców Miłogórza wynika, że pierwszy bociek pojawił się w czwartek i od razu zaczął naprawiać gniazdo. W piątek przyleciał drugi bocian, który upatrzył sobie ten sam słup. Oba ptaki zaczęły rywalizować o miejsce.

Zdaniem właściciela gospodarstwa Ireneusza Gadomskiego boćki, które przylatują pierwsze zawsze wybierają to samo miejsce, chociaż we wsi jest kilka innych gniazd.

Przylot ptaków zbiegł się z nagłym pogorszeniem pogody. W piątek na Warmii zaczął padać śnieg i zrobiło się zimniej. Dlatego mieszkańcy Miłogórza robią wszystko, by pierwsze boćki przetrwały niepogodę.

Do słupa z gniazdem przystawili wysoką drabinę, z której karmią bociany. - Sąsiad zrobił świniobicie na święta, więc mięsa dla naszych bocianów na pewno nie zabraknie – zapewnił Gadomski.

Według ornitologów przylot pierwszego bociana nie oznacza co prawada, że na dobre rozpoczęła się wiosna, ale niewątpliwie świadczy o ostatnich mroźnych podrygach kapryśnej aury. Z wieloletnich obserwacji wynika, że po pojawieniu się samotnych "zwiadowców" następuje zwykle załamanie pogody i ostatnie w sezonie opady śniegu.

Kolejnych bocianów można spodziewać się po ok. tygodniu od przylotu pierwszego osobnika. Bociek, który zajmie i naprawi gniazdo po zimie, ma większe szanse zdobyć partnerkę przed sezonem lęgowym.
 
Autor: Źródło:

locie wymieniły grzecznościowe ukłony z donkiem i borsukiem którzy lecieli na wybrzeże.

Dzień dobry,
ładna wieść, miło się na sercu robi : )) boćki są niezwykle sympatyczne : )
Mniej więcej ze 2 lata temu, jadąc rowerem, widziałem na NNE-krańcach Warszawy dość liczne gniazda bocianów (nawet przy samej ulicy na tych betonowych rozkrocznych latarniach!). Około 2/3 miało małych mieszkańców i dumnie ich strzegących rodziców : ) To było w rejonach dzielnic: Mańki-Wojdy, Kobiałka, Olesin. Czasem miło jest wybrać się i napotkać te swojskie ptaki, którym tak bardzo podoba się nasza polska ziemia albo ----- żaby..;) Natomiast jadąc dalej na północ (np. rowerem) od wymienionych rewirów, dostrzegłem (ok. 40-60 m od ruchliwej szosy!) czajki (ależ wyczyniały akrobacje w powietrzu), towarzyszyły im w pewnym oddaleniu (~50-100 m) dostojnie brodzące po lekko podmokłym terenie pojedyncze wielkie bociany. Pyszny widok.
Kapitalny jest odgłos klekotu bocianów! : ) Klekleklekleklkleklklkle... ;-)
A dzisiaj śnieg sypnął w W-wie, jakby się aniołkom 1000 pierzyn popruł, ale to chyba na tle frontu niżowego, więc plucha nam się szykuje. Ciekawe, czy bociany wywróżą nam wiosnę? Byłby czas..., a może pogoda ma w zanadrzu dla nas jakiegoś mega-psikusa już na prima-aprilis ;-) Ha, zobaczymy!
Hyllos

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl