niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
1 grudnia 2015

Hosanna Synowi Dawidowemu

Dodano: 24.03.2013 [08:13]
Hosanna Synowi Dawidowemu - niezalezna.pl
foto: Alina Zienowicz; domena publiczna
Niedziela Męki Pańskiej zwana też Niedzielą Palmową to święto rozpoczynające w Kościele Wielki Tydzień. Zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy.
 
Niedziela Palmowa rozpoczyna okres przygotowania do przeżywania Męki Pańskiej. Pierwsze wspomnienia dotyczące obchodów tego święta pochodzą z końca IV w. Odbywająca się początkowo w Jerozolimie procesja upamiętniająca wydarzenia opisane w Ewangeliach rozprzestrzeniła się na pozostałe kraje chrześcijańskie. W Polsce zwyczaj procesji w Niedzielę Palmową kultywowany jest od średniowiecza.
 
W wielu miastach do dziś zachowały się uroczyste procesje, w których na osiołku przewożona była figura Jezusa, za którą podążali wierni. Niezwykle bogate tradycje wiążą się także z wykonywaniem palm wielkanocnych, mających symbolizować odradzające się życie. W wielu parafiach organizowane są konkursy na najdłuższą palmę. Palmy najczęściej są przygotowywane z wikliny i zdobione kwiatami, baziami, a nawet bibułą. Zwyczaj ten poza Polską przetrwał w południowych Niemczech oraz Austrii.
 
Od 1986 r., zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest także Światowy Dzień Młodzieży.
 

jak co tydzień i na dziś - "chociaż przytłoczony krzyżem – szedł jak prawdziwy Zwycięzca. Nas też wiele przytłacza. Grozi nam, że różne męty będą usiłować zabrudzić taflę jeziora naszego życia osobistego czy narodowego. Patrząc z boku może nam się wydawać, że to zbiorowisko zgnilizny i brudu. Ale wystarczy powiew oczyszczającego wiatru i ...." http://pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=3391

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl