niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
1 grudnia 2015

Warszawa przed zniszczeniem

Dodano: 15.03.2013 [17:36]
Warszawa przed zniszczeniem - niezalezna.pl
foto: warszawa1935.pl
Film animowany „Warszawa 1935”, pokazujący w 3D, jak wyglądała przed II wojną - nim dokonano wojennych zniszczeń - stolica Polski, od dziś można oglądać w kinach. „Zobaczcie, jak piękne było to miasto, nazywane Paryżem północy” - zachęcają widzów twórcy.

Film jest krótkometrażowy, trwa ok. 20 minut. Przenosi widza na ulice Warszawy z okresu dwudziestolecia międzywojennego, przedstawiając dokładnie odwzorowaną architekturę miasta.

Dowiedzieć się można, jak przed II wojną światową wyglądały np.: ulica Marszałkowska, skrzyżowanie Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich, Ogród Saski, pl. Dąbrowskiego, pl. Bankowy czy teren, na którym obecnie stoi Pałac Kultury i Nauki. Można zobaczyć piękne kamienice, stołeczne parki i skwery, to, jakie samochody i tramwaje jeździły w połowie lat 30. ulicami Warszawy, jak wyglądały stołeczne sklepy, jak ubierali się mieszkańcy.

Prace nad filmem „Warszawa 1935” trwały cztery lata. Zrealizowano go w stołecznym studiu efektów specjalnych Newborn, specjalizującym się m.in. w tworzeniu animacji 3D i 2D i grafice komputerowej. Rekonstrukcja cyfrowa przedwojennej Warszawy powstała na podstawie materiałów archiwalnych, m.in. starych zdjęć. Podczas kompletowania materiałów źródłowych pomocy udzieliło m.in. Archiwum Państwowe, umożliwiając twórcom dostęp do unikalnych fotografii budynków i ulic.

Producentami filmu są Ernest Rogalski i Tomasz Gomoła ze studia Newborn. W związku z pracami nad animacją utworzono specjalną stronę internetową, www.warszawa1935.pl, na której dostępny jest m.in. zwiastun filmu.

„Warszawa to miasto bardzo boleśnie doświadczone przez historię. Za bycie centrum ważnych i dramatycznych wydarzeń podczas drugiej wojny światowej zapłaciła najwyższą cenę - nieomal przestała istnieć. Zniknęło poważane centrum kulturalne, zniknęły imponujące klasycystyczne pałace, secesyjne kamienice, parki, place. Zniknęła cała infrastruktura uznawana przed wojną za jedną z najnowocześniejszych w Europie. Na zgliszczach powstała zupełnie nowa Warszawa - pamięć o tej starej została zamknięta w albumach i wspomnieniach mieszkańców. Dziś już nikt nie jest nawet w stanie wyobrazić sobie, jak imponującym i inspirującym była miastem” - napisali na stronie internetowej filmu jego autorzy.

Autor: Źródło:

posiadając tamtą architekturę Wawy, dziś Polacy byli by zupełnie innym narodem. Zniszczyli nam to co najcenniejsze żebyśy brużdzili w tym co teraz

doswiadczone przez historie ...A

przez niemcow, niemcow ktorzy notabene - nie zaplacili odszkodowan za zniszczenie Warszawy, w przeciwiestwie do Zydow, ktorzy dostaja odszkodowania od Polski, a o ktorych -nie tylko- pap milczy ...Dlaczego ?

z ang Warsow ...WIDZIALA WOJNY

Warsaw sie pisze a nie Warsow.Nazwa Warszawa pochodzi wedlug legendy od Warsa i Sawy,a nie od wojny.War-wojna,saw-widziec w czasie przeszlym,ale nadmieniam ze jest to jeden wyraz i tak nie mozna przetlumaczac.Wojny by bylo z koncowka "s" wars,pozostaje wiec "aw" i to nie ma sensu

Niechaj jeszcze trochi podzierży władzy, to bedzie taka sama, a nawet cudniejsza, powiadają lemingi. Ona ....ta no....jak jej tam...Głonkiewicz, nałobi i płosze! Tu kwiatki posadzi, tam posadzi także i będzie tolełancyjnie, kolołowo! Łoj ładnie będzie!

Nie zapominaj że to brak tolerancji wywołało 2 wojnę to przez zło i brak szacunku do drugiego człowieka zniszczyli Europę a Warszawę najbardziej ucz się dziecko na błędach....

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl