Rosyjskie zagrożenie

Nie dziwią mnie wyniki badania „Polska-Rosja. Bilans 2012”, zorganizowanego przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, z których wynika, że zdaniem Polaków Rosja jest najbardziej nieprzyjaznym Polsce państwem. Raczej cieszy, że tak wielu Polaków tak roztropnie ocenia aktualną sytuację geopolityczną. Zagrożenie ze strony Rosji jest oczywiste dla tych, którzy interesują się polityką międzynarodową i znają choć trochę aktualny układ sił. Rosja w żaden sposób nie zrezygnowała ze swoich imperialnych planów, a wręcz oficjalnie je podtrzymuje. Gorzej, że obóz rządzący swoimi posunięciami sprawia wrażenie, jakby tego nie rozumiał. Relacje utrzymywane przez obecny polski rząd z Rosją od kilku lat (niech przykładem będzie ostatni wyjazd szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego do Moskwy), budzą uzasadniony niepokój, że polskie elity władzy oderwały się zupełnie od rzeczywistości.

Udostępnij

Wczytuję komentarze...

Problem z orderem św. Grzegorza

Przyznanie przez Stolicę Apostolską w imieniu papieża Orderu św. Grzegorza Wielkiego holenderskiej aborcjonistce (co miało być zachowaniem standardowym wobec delegacji rządowej) pokazuje niestety jedną z dwu rzeczy.

Albo jest tak, że nikt w Watykanie nad niczym nie panuje, a pewne procedury stosuje się na ślepo, co w istocie całkowicie deprecjonuje znaczenie nawet Orderu św. Grzegorza, albo stare zasady powinny jak najszybciej przestać obowiązywać, bo w naszych czasach są one zwyczajnie niebezpieczne dla nauczania Kościoła i jego spójności. Może sto lat temu odznaczanie przedstawicieli obcych rządów miało sens, ale obecnie stało się narzędziem uwiarygodniania polityków jawnie wrogich nauczaniu Kościoła (a takich, trzeba pamiętać, jest większość). Jest oczywiście i trzecia możliwość, że ktoś zrobił to absolutnie celowo (a tego też bym nie wykluczał), ale to już jest kwestia do zbadania przez Stolicę Apostolską, więc pozostawiam ją na boku. Oba pierwsze wypadki powinny nas zaś prowadzić do prostego wniosku: należy albo skasować Order św. Grzegorza, albo zacząć go rzeczywiście przyznawać tylko osobom zasłużonym dla Kościoła, a nie z przyczyn protokolarnych.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl