niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
28 listopada 2015

Dziś Tłusty Czwartek

Dodano: 07.02.2013 [09:21]
Dziś Tłusty Czwartek - niezalezna.pl
foto: Piotrus; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en
Święto, znane także jako zapusty, wywodzi się z tradycji chrześcijańskiej i obchodzone jest w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Według tradycji, właśnie tego dnia, wyjątkowo dozwolone jest objadanie się. Tłusty Czwartek jest symbolicznym końcem karnawału i ostatnią okazją, żeby pofolgować łakomstwu przed 40-dniowym okresem wstrzemięźliwości poprzedzającym święta Wielkiej Nocy.

Zgodnie z wielowiekową tradycją, na polskich stołach w Tłusty Czwartek królują pączki. Dawniej robiono je z ciasta chlebowego i nadziewano boczkiem, słoniną albo mięsem. Później przepis zmodyfikowano i pączki nadziewane mięsem zastąpiono regionalnym chrustem, faworkami i pączki z ciasta drożdżowego, nadziewanymi w zależności od upodobania i regionu (najczęściej nadzieniem różanym, lub owocowym).

Zwyczaj jedzenia pączków w Tłusty Czwartek zadomowił się w Polsce w XVII wieku. Jak się okazuje, warunki, jakie powinien spełniać idealny pączek, nie zmieniły się co najmniej od czasów saskich. Jak pisał XVIII-wieczny znawca dobrej kuchni, historyk i ksiądz Jędrzej Kitowicz, „powinny mieć jasną obwódkę i być tak lekkie, że wiatr może je zdmuchnąć z talerza”, zaś po naciśnięciu muszą wrócić do tego samego rozmiaru.

Jesteśmy ciekawi, jakie przysmaki najczęściej goszczą w Tłusty Czwartek na stołach naszych Czytelników. Czy są to faworki, chrust, a może nadziewane pączki? Prosimy odpowiadać w komentarzach pod tekstem.
Opinie użytkowników

No ladnie, ojczyzna sie wali, wlasciwie to juz jej nie ma, tylko ziemia zostala a wy sobie paczki zajadacie, a inni na balach sie bawia, szok.

Oczywiście w pięknym dzisiejszym dniu na moim stole królują pączki, koniecznie z nadzieniem różanym, miękkie w środku, z kruchą skórką, lukrem i skórką pomarańczową na wierzchu. Dziś trzeba do syta moi mili...bo później będziemy pościli :)

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl