Polacy. Przygotujcie się na drastyczne podwyżki!

Małgorzata Armo/Gazeta Polska

  

Od początku roku nad większość regionów Polski nadciągnęło widmo podwyżek. Wzrosną podatki, opłaty za wodę, a w wielu miastach trzeba będzie płacić za... posiadanie psa.

Gdańsk:
W Gdańsku średnia podwyżka podatków w 2013 r. wynosi 4 proc. Od nowego roku wzrosły bowiem podatki od nieruchomości. W 2012 r. opłata za metr kwadratowy nieruchomości mieszkalnej wynosiła 0,70 zł, teraz - 0,73 zł. Z kolei w przypadku nieruchomości przeznaczonych pod działalność gospodarczą podatek wzrósł z 21,94 zł do 22,82 zł za metr kwadratowy powierzchni. To nie jedyna podwyżka, która dotknie mieszkańców Gdańska. W 2013 r. wzrosła w Gdańsku cena wody. W ubiegłym roku za dostarczenie metra sześciennego wody i odebranie takiej samej ilości ścieków gdańszczanie płacili 9,56 zł. W 2013 roku - 9,81 zł. Wraz z początkiem roku podniesiona została także wysokość podatku od środków transportu, uzależnionego od wielkości i typu auta. Przykładowo właściciel pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 do 5,5 tony (dla samochodów spełniających europejskie normy ekologiczne) zapłaci w tym roku 504 zł (w ubiegłym roku było to 480 zł). Podwyższona została też opłata targowa. Wzrośnie także opłata potocznie określana mianem „klimatycznej” Od nowego roku będzie wynosić 2,10 zł


Zachodniopomorskie:
Powodów do radości nie mają mieszkańcy woj. zachodniopomorskiego, ponieważ wraz z początkiem roku wzrosła tam większość lokalnych opłat i podatków. Mieszkańcy mogą się spodziewać wyższych czynszów, podatków od nieruchomości oraz opłat za wodę i ścieki. SZCZECIN: Według informacji służb prasowych szczecińskiego magistratu, w mieście wzrośnie podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z 0,82 zł do 0,88 zł za metr kwadratowy powierzchni. O 1,25 zł wzrośnie natomiast podatek od budynków lub ich części wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Większy podatek od nieruchomości zapłacą także podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych (podwyżka z 4,38 zł do 4,63 zł). Już wiadomo, że w kwietniu zmienią się także stawki czynszów komunalnych, jednak nie ustalono jeszcze ich wysokości, ponieważ system naliczania zależny jest od wielu czynników. W połowie 2013 r. zmieni się także w Szczecinie system gospodarowania odpadami. Radni zdecydowali, że stawka wyliczana będzie w oparciu o ilość zużytej wody; ustalono że będzie to 6,43 zł rocznie za metr sześcienny zużytej wody i 4,94 zł, jeśli odpady będą zbierane i odbierane w sposób selektywny. O blisko 10 proc. wyższe będą także opłaty za dostawę wody i odbiór ścieków w mieście. KOSZALIN: Ceny wody i ścieków w porównaniu z rokiem 2012 wzrosły w mieście o 14 proc. Podatek od nieruchomości wzrósł w Koszalinie średnio o 6 proc. Podatek od środków transportu o 4 proc. KOŁOBRZEG: Również w Kołobrzegu o niemal 4 proc. wzrosły stawki podatku od nieruchomości. Mieszkańcy muszą się też liczyć z wyższą ceną biletów autobusowych. Uchwała w tej sprawie trafi na styczniową sesję rady. Jeśli zostanie przegłosowana, od 1 marca br. pełnopłatny bilet zamiast 2,40 zł będzie kosztował 2,80 zł.


Kraków:
Od 1 stycznia mieszkańcy Krakowa więcej płacą za bilety komunikacji miejskiej (m.in. o 60 gr. podrożały bilety jednorazowe), wodę i ścieki (o 5,85 proc. więcej niż poprzednio) oraz ciepło dostarczane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (o 6,3 proc. więcej niż w zeszłym roku) . Wzrosły także stawki podatku od nieruchomości (z 62 groszy za metr kwadratowy do 70 groszy) i przywrócono podatek od posiadania psa (36 zł rocznie).


Kielce:
Większość podatków i opłat lokalnych obowiązujących w tym roku na terenie Kielc pozostaje bez zmian. Od marca znacząco zdrożeją jednak bilety komunikacji miejskiej - cena biletu jednorazowego wzrośnie z 2,4 zł do 3 zł.


Podkarpackie:
W większości podkarpackich miast od nowego roku mieszkańcy zapłacą większy podatek od nieruchomości i od środków transportu. Przeważnie podwyżki nie przekraczają 5 proc.


Opolskie:
W Opolu i Nysie podatek od nieruchomości wzrósł w nowym roku o 4 proc. Opole podniosło też podatek od środków transportu (o 50 groszy podniesiona została także przez miasto każda z trzech stawek opłaty targowej) oraz opłaty za wodę i ścieki (cena metra sześc. wody dla mieszkańca wzrośnie z 2,89 zł do 2,97 zł, czyli o niecałe 3 proc). Ostatecznie nie wprowadzono planowanego podatku od deszczu i opłaty za psa. W Kędzierzynie-Koźlu opłaty lokalne wzrosły średnio o 2 proc.


Śląskie:
Miasta woj. śląskiego w większości zwiększyły w tym roku lokalne podatki i opłaty o wskaźnik prognozowanej inflacji, czyli 4 proc., lub utrzymały je na dotychczasowym poziomie. Większych podwyżek można spodziewać się w komunikacji miejskiej (o 8 proc.). Rosną też ceny wody. Tam, gdzie kończą się w tym roku umowy lokalnych firm wodociągowych z GPW, można spodziewać się podwyżek, jednak ich skala zależy od wielkości dostaw i charakteru umów. Tam, gdzie będą zawierane na trzy lata, stawki będą wyższe, ale z gwarancją niezmienności w tym czasie. W największych miastach woj. śląskiego - Katowicach, Częstochowie i Gliwicach - stawki najważniejszego lokalnego podatku - od nieruchomości - wzrosły w tym roku o ok. 4 proc. Od połowy roku niemal wszędzie wzrosną natomiast opłaty za wywóz śmieci. Zgodnie z nowymi przepisami odpowiedzialne za wywóz i zagospodarowanie odpadów będą samorządy. W woj. śląskim większość miast ustaliła miesięczne stawki za wywóz śmieci segregowane w wysokości ok. 11-14 zł od osoby, a za niesegregowane ok. 15-20 zł. Wpłaty mają być dokonywane kwartalnie. W wielu miastach województwa utrzymano opłaty za psa. W Częstochowie trzeba za niego zapłacić 68 zł rocznie, w Rudzie Śląskiej 60 zł.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Gwiazdy komedii "Miś" w Łodzi

/ Hiuppo; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

  

Gwiazdy komedii "Miś" w reżyserii Stanisława Barei – Zofia Czerwińska i Stanisław Tym – będą gośćmi specjalnego wieczoru Kocham Kino, organizowanego w Łodzi 25 listopada z okazji Światowego Dnia Misia. Podczas dwudniowych obchodów zaplanowano też wiele atrakcji dla najmłodszych.

Jak podali organizatorzy, wyjątkowy, otwarty pokaz filmu "Miś" w odrestaurowanej cyfrowo wersji odbędzie się w przyszłą niedzielę (25 listopada) w Kinie Charlie. Panel dyskusyjny przed projekcją poprowadzi Grażyna Torbicka, która wspólnie z gwiazdami komedii oraz grafikiem i autorem wielu filmowych plakatów Andrzejem Pągowskim, zastanowi się, jak współcześnie można odczytywać te klasyczną pozycję z polskiej filmoteki.

"Miś" to kultowa komedia polska, a Ryszard Ochódzki to ikona śmiechu. Powstała w 1980 r. według scenariusza Stanisława Tyma i w reżyserii Stanisława Barei. To jeden z najlepszych polskich filmów komediowych. Chyba wszyscy znamy występujące w nim postaci i cytaty

– dodał animator kultury i szef łódzkiego kina Charlie Sławomir Fijałkowski.

24 listopada odbędzie się szereg wydarzeń skierowanych do rodzin z dziećmi. W restauracji Lokal zaplanowano pokaz animowanego serialu "Przytul mnie"; animacja, której bohaterami są dwa misie, zdobyła wiele nagród m.in. Multivision w Rosji i na Biennale Animacji w Bratysławie.

"Po projekcji animator pokaże dzieciom, jak samodzielnie narysować misie, które wcześniej oglądały na ekranie. Uczestnicy wykonają zabawki optyczne, dzięki którym zobaczą, jak narysowany miś może się poruszać. Będziemy opowiadać najmłodszym o tych misiach, które były ważne dla ich rodziców - Colargolu, Uszatku"

– zaznaczyła Iwona Buchcic z agencji Momakin, będącej dystrybutorem "Przytul mnie".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl