Miliardy odebrane KGHM

mat. prasowe

  

Oprócz 2–3 mld zł dywidendy KGHM będzie musiał zapłacić państwu w tym roku ponad 2 mld zł podatku od kopalin.

Minister finansów Jacek Rostowski przewidział w tegorocznym budżecie 2,2 mld zł dochodów z podatku od kopalin, przeforsowanego w ub.r. przez rząd Donalda Tuska. Razem z dywidendą miedziowy kombinat będzie musiał w 2013 r. przekazać skarbowi państwa ok. 5 mld zł.

Nowy podatek może więc zagrabić jedną trzecią zysków koncernu. Fiskus nie wziął, niestety, pod uwagę kosztów wydobycia surowca. A są one w Polsce kilkakrotnie wyższe niż w innych krajach. W ustawie o podatku od kopalin nie uwzględniono również ulg związanych z poszukiwaniem i eksploatacją nowych złóż. Takie ulgi zmniejszyłyby ryzyko podejmowanych inwestycji i pomogły KGHM w skutecznej walce z konkurencją na światowych rynkach.

Mimo że kontrowersyjna ustawa o podatku od kopalin została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego, rząd nie czeka na rozstrzygnięcie sporu. Nalicza podatek już od 18 kwietnia ub.r. Tymczasem – zdaniem wielu prawników – ustawa jest niezgodna z konstytucją. Jeśli Trybunał podzieli ich opinie, to skarb państwa będzie musiał oddać spółce miliardy złotych. Rodzi się więc pytanie, skąd minister Rostowski weźmie pieniądze na zwrot tej gigantycznej kwoty.

W ostatnich pięciu latach ekipa Donalda Tuska sprzedała państwowy majątek za blisko 50 mld zł, a każdego roku odsysa ze spółek z udziałem skarbu państwa 6–8 mld zł dywidendy na łatanie dziur w budżecie.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Trump o Rosji: "będziemy ze sobą konkurować". Putin skupił się na miłych słówkach

/ Zrzut ekranu z youtube.com

  

– Nazwałem Putina konkurentem. Dobrym konkurentem. Będziemy konkurować ze sobą – powiedział Donald Trump o planach sprzedaży gazu do Europy. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział zaś, że jego rozmowy z przywódcą USA przebiegły w "otwartej i merytorycznej atmosferze".

Zdaniem Putina rozmowy "były udane i pożyteczne".

Wyjaśnił, że omówił z Trumpem obecny stan i perspektywy stosunków dwustronnych, a także najważniejsze kwestie międzynarodowe.

Stosunki rosyjsko-amerykańskie przeżywają trudny okres, ale ta napięta atmosfera nie ma obiektywnych przyczyn – mówił Putin. 

Prezydent Rosji podkreślił, że "jesteśmy zadowoleni z naszego spotkania".

Myślę, że rozumiemy się już znacznie lepiej. Przed nami dużo problemów, ale nie wszystko da się omówić podczas jednego spotkania – dodał.

Omówiliśmy nieporozumienia między naszymi krajami. Musimy współpracować dla dobra świata. Nasze stosunki nigdy nie były gorsze niż teraz. Ale to się zmieniło. Jakieś cztery godziny temu – mówił prezydent USA.

Donald Trump odniósł się m.in. do zarzutów wobec Rosji dotyczących ingerowania w wybory. Powiedział, że chciał mu osobiście przekazać te informację.

Zapytany o kwestę Nord Stream 2 odpowiedział:

Nazwałem Putina konkurentem. Dobrym konkurentem. Będziemy konkurować ze sobą.

Putin przekazał ponadto, że w czasie rozmów z przywódcą USA Donaldem Trumpem w Helsinkach strona rosyjska przekazała notatkę z konkretnymi propozycjami dotyczącymi nierozprzestrzeniania broni jądrowej.

Putin podkreślił, że jako największe państwa posiadające broń jądrową Rosja i USA niosą szczególną odpowiedzialność za bezpieczeństwo międzynarodowe. Wyjaśnił, że rozmawiał z Trumpem o uregulowanie dialogu w sprawie stabilności strategicznej i nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia.

Przekazaliśmy kolegom amerykańskim notatkę z konkretnymi propozycjami na ten temat – dodał.

Tematem rozmów były też porozumienia mińskie. Zdaniem Putina USA mogłyby wpływać na władze Ukrainy w sprawie realizacji porozumień mińskich. Ocenił, że powinny to czynić "bardziej stanowczo".

 

Źródło: PAP, onet.pl, niezalezna.pl

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl