Miliardy odebrane KGHM

mat. prasowe

  

Oprócz 2–3 mld zł dywidendy KGHM będzie musiał zapłacić państwu w tym roku ponad 2 mld zł podatku od kopalin.

Minister finansów Jacek Rostowski przewidział w tegorocznym budżecie 2,2 mld zł dochodów z podatku od kopalin, przeforsowanego w ub.r. przez rząd Donalda Tuska. Razem z dywidendą miedziowy kombinat będzie musiał w 2013 r. przekazać skarbowi państwa ok. 5 mld zł.

Nowy podatek może więc zagrabić jedną trzecią zysków koncernu. Fiskus nie wziął, niestety, pod uwagę kosztów wydobycia surowca. A są one w Polsce kilkakrotnie wyższe niż w innych krajach. W ustawie o podatku od kopalin nie uwzględniono również ulg związanych z poszukiwaniem i eksploatacją nowych złóż. Takie ulgi zmniejszyłyby ryzyko podejmowanych inwestycji i pomogły KGHM w skutecznej walce z konkurencją na światowych rynkach.

Mimo że kontrowersyjna ustawa o podatku od kopalin została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego, rząd nie czeka na rozstrzygnięcie sporu. Nalicza podatek już od 18 kwietnia ub.r. Tymczasem – zdaniem wielu prawników – ustawa jest niezgodna z konstytucją. Jeśli Trybunał podzieli ich opinie, to skarb państwa będzie musiał oddać spółce miliardy złotych. Rodzi się więc pytanie, skąd minister Rostowski weźmie pieniądze na zwrot tej gigantycznej kwoty.

W ostatnich pięciu latach ekipa Donalda Tuska sprzedała państwowy majątek za blisko 50 mld zł, a każdego roku odsysa ze spółek z udziałem skarbu państwa 6–8 mld zł dywidendy na łatanie dziur w budżecie.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Śmiertelny wypadek w Poznaniu

zdjęcie ilustracyjne / policja.pl

  

Jedna osoba zginęła i jedna została ranna w zderzeniu dwóch samochodów osobowych, do którego doszło rano na ul. Dąbrowskiego - drodze dojazdowej do centrum Poznania. W tej części miasta tworzą się korki.

- Około godz. 7 na ul. Dąbrowskiego zderzyły się dwa samochody - fiat seicento oraz kia picanto, a następnie wpadły w barierę. Oba auta jechały w tym samym kierunku. W wyniku zderzenia jedna osoba zginęła 

- poinformował rzecznik prasowy wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak.

Jak dodał, ofiarą śmiertelną jest 80-letnia kobieta, która była kierowcą jednego z aut. Ranna została kobieta podróżująca drugim z samochodów. Została ona zabrana helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala. Przyczyny wypadku nie są jeszcze znane, na miejscu zdarzenia pracują policjanci i prokurator.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl