niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
08/10/2015
Redaktor wydania: Grzegorz Broński

Wierni obrządków wschodnich obchodzą dziś Boże Narodzenie

Dodano: 07.01.2013 [08:35]
Wierni obrządków wschodnich obchodzą dziś Boże Narodzenie - niezalezna.pl
foto: Gerard van Honthorst "Pokłon pasterzy"; wikipedia.pl
Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, w tym grekokatolicy i staroobrzędowcy, rozpoczęli dziś obchody Świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego.

W obrządku wschodnim Święta Bożego Narodzenia przypadają trzynaście dni później niż u katolików i w tym terminie obchodzone są przede wszystkim we wschodniej części kraju, w tym w województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska wiernych Cerkwi.

W wielu szkołach i uczelniach w tym regionie jest dziś dzień wolny od zajęć, w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego nieczynne będą też niektóre urzędy i placówki samorządowe.

Hierarchowie polskiej Cerkwi szacują, że w Polsce jest 550-600 tys. osób wyznania prawosławnego. Przyjmuje się, że połowa z nich mieszka właśnie w województwie podlaskim, głównie w Białymstoku oraz powiatach: hajnowskim, bielskim i siemiatyckim.
Opinie użytkowników
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Uwagi i reklamacje kierowane do nas należy kierować na adres: straznik(at)niezalezna.pl Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych. Komunikaty ukazujące się na blogu Morusa są rozwinięciem niniejszego regulaminu.
Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl