niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
26 listopada 2015

Krzyż na Rysach był poświęcony

Dodano: 14.12.2012 [07:51]
Krzyż na Rysach był poświęcony  - niezalezna.pl
foto: Makarczuk; creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/deed.pl
Proboszcz Marcin Dąbkowicz z kaplicy na Wiktorówkach poparł usunięcie krzyża z Rysów. Stwierdził, że i tak nie był on poświęcony. Publikujemy zdjęcie wykonane podczas montażu krzyża, dowodzące, że jest zupełnie inaczej.

Dominikanin o. Marcin Dąbkowicz z parafii na Wiktorówkach koło Rusinowej Polany uważa, że niepoświęcony krzyż nie może być obiektem kultu religijnego. – Mając na względzie szacunek do symbolu krzyża, który jest przestrzenią odnoszącą się do naszego zbawienia, nie możemy zgodzić się na samowolne umieszczenie tego znaku w dowolnym miejscu, a tym samym narażać go na zbezczeszczenie – powiedział proboszcz, komentując decyzję dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego Pawła Skawińskiego o usunięciu krzyża z Rysów.

„Gazeta Polska Codziennie” dotarła do osób, które zamontowały krzyż, oraz księdza, który go poświęcił. Z powodu obaw o utratę pracy osoby te chcą pozostać anonimowe. Dlatego na zdjęciu, które publikujemy, twarz księdza święcącego krzyż jest niewidoczna. – Jako duszpasterz słucham głosu swoich wiernych, dlatego poświęcę każdy krzyż i w każdym miejscu, w którym zechcą go postawić – powiedział nam ksiądz.

Dyrekcja TPN twierdzi, że krzyż został ustawiony na Rysach nielegalnie. Jednak osoby, które go umieściły na najwyższym polskim szczycie, przypominają, że po raz pierwszy krzyż stanął na Rysach przed wojną. – Chcemy go przywrócić, aby błogosławił Polsce i wszystkim, którzy wychodzą w góry. Poświęcamy go też pamięci ratowników tatrzańskich, którzy zginęli, niosąc pomoc potrzebującym – mówią.

Autor: Źródło:
TAGI: ,

Po górach nie chodzę,ale skoro chodzą i chodzili tam inni i mają doświadczenia swojego trudu pokonywania wysokości w których to trudach nie byli sami jestem za obecności tam krzyża. Jako symbolu zwycięskiej walki i obecności Boga,pomocy w tych trudach.Kiedy przejeżdża się przez austriackie miasta i miasteczka alpejskie,najwyższym punktem jest wieża kościelna z krzyżem na szczycie.Tak było kiedyś i u nas.Gdzie te czasy?

Demontaz i usuniecie tego Krzyza , szczegolnie w chrzescijanskim kraju jakim jest Polska , jest oznaka brutalnego wtargniecia zla , z ktorym trzeba walczyc.
Jak istnieje grupa ludzi czy komitet , ktory zajmuje sie przywroceniem Krzyza na Rysach to poprosze o opublikowanie detali i kontaktow. Ja chetnie udziele poparcia dla takiej akcji i postaram sie zaangazowac innych.
Pytanie do o.Marcina Dabkowicza; czy krzyzyk , ktory nosze na codzien jest nielegalny, bo nie przyszlo mi do glowy go poswiecic? Mam go nadal nosic , czy sporzadzic prosbe do Watykanu o ewentualna mozliwosc uzytkowania mojego krzyzyka? Zycze wesolych swiat w kaplicy na Wiktorowkach.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl