niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
05/10/2015
Redaktor wydania: -

Krzyż na Rysach był poświęcony

Dodano: 14.12.2012 [08:51]
Krzyż na Rysach był poświęcony  - niezalezna.pl
foto: Makarczuk; creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/deed.pl
Proboszcz Marcin Dąbkowicz z kaplicy na Wiktorówkach poparł usunięcie krzyża z Rysów. Stwierdził, że i tak nie był on poświęcony. Publikujemy zdjęcie wykonane podczas montażu krzyża, dowodzące, że jest zupełnie inaczej.

Dominikanin o. Marcin Dąbkowicz z parafii na Wiktorówkach koło Rusinowej Polany uważa, że niepoświęcony krzyż nie może być obiektem kultu religijnego. – Mając na względzie szacunek do symbolu krzyża, który jest przestrzenią odnoszącą się do naszego zbawienia, nie możemy zgodzić się na samowolne umieszczenie tego znaku w dowolnym miejscu, a tym samym narażać go na zbezczeszczenie – powiedział proboszcz, komentując decyzję dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego Pawła Skawińskiego o usunięciu krzyża z Rysów.

„Gazeta Polska Codziennie” dotarła do osób, które zamontowały krzyż, oraz księdza, który go poświęcił. Z powodu obaw o utratę pracy osoby te chcą pozostać anonimowe. Dlatego na zdjęciu, które publikujemy, twarz księdza święcącego krzyż jest niewidoczna. – Jako duszpasterz słucham głosu swoich wiernych, dlatego poświęcę każdy krzyż i w każdym miejscu, w którym zechcą go postawić – powiedział nam ksiądz.

Dyrekcja TPN twierdzi, że krzyż został ustawiony na Rysach nielegalnie. Jednak osoby, które go umieściły na najwyższym polskim szczycie, przypominają, że po raz pierwszy krzyż stanął na Rysach przed wojną. – Chcemy go przywrócić, aby błogosławił Polsce i wszystkim, którzy wychodzą w góry. Poświęcamy go też pamięci ratowników tatrzańskich, którzy zginęli, niosąc pomoc potrzebującym – mówią.

Opinie użytkowników
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Uwagi i reklamacje kierowane do nas należy kierować na adres: straznik(at)niezalezna.pl Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych. Komunikaty ukazujące się na blogu Morusa są rozwinięciem niniejszego regulaminu.

Ksiądz ma zakrytą twarz, bo boi się utraty pracy?
Poza tym co to za ludzie, co wstydzą się swojej wiary?
Prawda jest taka, że doskonale wiedzą, że zrobili źle i nie ma to żadnego związku z Bogiem. Idę o zakład, że nikt nawet nie próbował się dogadać z TPN w sprawie montażu krzyża.
PS. A tak poza tym, to taką rurkę pierwsza burza rozniesie w pył.

tak poza tym to od 40lat mam z takich rurek ogrodzenie i ani pierwsza ani ostatnia burza też go w pył nie rozniosła

Po górach nie chodzę,ale skoro chodzą i chodzili tam inni i mają doświadczenia swojego trudu pokonywania wysokości w których to trudach nie byli sami jestem za obecności tam krzyża. Jako symbolu zwycięskiej walki i obecności Boga,pomocy w tych trudach.Kiedy przejeżdża się przez austriackie miasta i miasteczka alpejskie,najwyższym punktem jest wieża kościelna z krzyżem na szczycie.Tak było kiedyś i u nas.Gdzie te czasy?

dlaczego zasłaniają twarz i chowają głowę w piasek?

Krzyż został ustawiony nielegalnie. To chyba jest grzech. Co to za ksiądz, który świadomie grzeszy?

...ale to jest NASZA Ojczyzna i MY decydujemy gdzie maja stac krzyze!

Demontaz i usuniecie tego Krzyza , szczegolnie w chrzescijanskim kraju jakim jest Polska , jest oznaka brutalnego wtargniecia zla , z ktorym trzeba walczyc.
Jak istnieje grupa ludzi czy komitet , ktory zajmuje sie przywroceniem Krzyza na Rysach to poprosze o opublikowanie detali i kontaktow. Ja chetnie udziele poparcia dla takiej akcji i postaram sie zaangazowac innych.
Pytanie do o.Marcina Dabkowicza; czy krzyzyk , ktory nosze na codzien jest nielegalny, bo nie przyszlo mi do glowy go poswiecic? Mam go nadal nosic , czy sporzadzic prosbe do Watykanu o ewentualna mozliwosc uzytkowania mojego krzyzyka? Zycze wesolych swiat w kaplicy na Wiktorowkach.

czasem coś więcej niż artykuły na tym portalu (np. Konstytucję RP) to będziesz wiedział, że Polska NIE jest krajem chrześcijańskim. TYLKO ŚWIECKIM!

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl