Ukraina: Azarow ponownie premierem?

Premier.gov.ru/creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en

  

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oficjalnie wniósł do parlamentu kandydaturę Mykoły Azarowa na urząd premiera. 65-letni Azarow podał się niedawno do dymisji w związku z uzyskaniem w październikowych wyborach parlamentarnych mandatu poselskiego.

Wysunięcie kandydatury Azarowa nie oznacza jeszcze, iż parlament go zaakceptuje. "Nie ma gwarancji, że parlament go zatwierdzi, bo nie wiadomo, czy zdoła on zebrać niezbędną liczbę głosów" – mówił Wołodymyr Fesenko z centrum analitycznego Penta.

Janukowycz przyjął dymisję rządu premiera Azarowa w miniony poniedziałek, przy czym gabinet pełni obowiązki do czasu powołania nowego rządu.

Ukraińska konstytucja nie wymaga zmiany rządu po wyborach parlamentarnych, jednak w ich wyniku do Rady Najwyższej (parlamentu) dostał się nie tylko Azarow, ale też część członków jego gabinetu. Janukowycz zapowiadał, że nie będzie zatrzymywał w rządzie ministrów, którzy zechcą zamienić swe teki na mandaty deputowanych.

W wyborach do parlamentu 28 października Ukraińcy wybierali połowę 450-osobowej izby z list partyjnych, a drugą w okręgach jednomandatowych. W wyniku głosowania rządząca Partia Regionów zdobyła 185 mandatów, co oznacza, że nie ma ona większości w Radzie Najwyższej. Obecnie stara się ją zbudować, prowadząc rozmowy z kandydatami niezależnymi.

Pierwsze posiedzenie nowego parlamentu odbędzie się w przyszłym tygodniu.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

50-lecie koronacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej

/ twitter.com/ArchKrakowska

  

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio przewodniczył wczoraj mszy św. w Bazylice Mariackiej w Krakowie, odprawionej na zakończenie jubileuszu 50-lecia koronacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. "Musimy trwać przy Bogu. Musimy nasze trwanie przy Bogu umacniać poprzez nasze synowskie przywiązanie do naszej Matki, Królowej, Pani Jasnogórskiej" – powiedział abp Jędraszewski.

W koncelebrze uczestniczył kard. Stanisław Dziwisz, a kazanie wygłosił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski przypomniał peregrynację obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po Polsce, która zaczęła się w 1957 r. i została przerwana w 1966 r. przez ówczesne władze państwowe, wskutek czego w części diecezji zamiast obrazu kościoły nawiedzały puste ramy bez wizerunku Czarnej Madonny.

Jak wskazał abp Jędraszewski, przywołując m.in. słowa Jana Pawła II, władze państwowe chciały odciąć Polaków "od matki", "od miejsca, w którym bije serce narodu", "od miejsca, w którym dzięki Maryi zawsze mogliśmy się uczyć, co znaczy autentyczna wolność" i od nadziei.

"Dzisiaj, 50 laty później, znajdujemy się w innej sytuacji, ale zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo także dzisiaj konieczny jest nasz osobisty wysiłek, by nie dać się odciąć od matki. Matki, która nieustannie wskazuje na swoje boskie Dzieciątko, a to Dziecko mówi: kochaj Boga, kochaj go całym sercem"

- mówił abp Jędraszewski.

Podkreślił, że dzięki takiej miłości tworzy się "cywilizacja miłości", a tam, gdzie ludzie żyją tak, jakby Boga nie było, zaczyna się zmierzch i upadek cywilizacji, zaczyna się próżnia.

"Musimy trwać przy Bogu. Musimy nasze trwanie przy Bogu umacniać poprzez nasze synowskie przywiązanie do naszej Matki, Królowej, Pani Jasnogórskiej" – powiedział metropolita krakowski. Dodał, że prosimy, aby "jej głos rozlegał się w głębi naszych sumień i mówił, co robić, by ratować, to co najważniejsze w życiu Polek i Polaków, całej naszej Ojczyzny".

Podczas sobotniej mszy św. poświęcone zostały odrestaurowane organy w prezbiterium świątyni.
Abp Salvatore Pennacchio przekazał parafii różaniec od papieża Franciszka i podziękował za to, że mógł przewodniczyć sobotniej uroczystości.

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej znajduje się w Bazylice Mariackiej w kaplicy pod niższą z wież świątyni. Koronacja obrazu odbyła się 15 grudnia 1968 r., a dokonał jej ówczesny prymas kard. Stefan Wyszyński.

Od początku tego roku w każdą sobotę po piętnastym każdego miesiąca w bazylice odprawiana była msza św. z procesją do kaplicy i nabożeństwem do patronki parafii. 26 sierpnia w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej kard. Stanisław Dziwisz przekazał jako wotum dla mariackiego wizerunku Matki Bożej złoty krzyż pektoralny św. Jana Pawła II, autorstwa Enrico Manfriniego. Krzyż zawisł na sukni krakowskiej Czarnej Madonny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl