Siwiec odchodzi z SLD

Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

Europoseł Marek Siwiec odszedł z SLD. Wśród powodów swej decyzji wymienił: brak współpracy SLD z Aleksandrem Kwaśniewskim i Ruchem Palikota.

Siwiec rozstał się z postkomunistami po 23 latach swojej działalności najpierw w SdRP później w SLD. Wcześniej jak czytamy w katalogach IPN Marek Siwiec pełnił funkcję Tajnego Współpracownika o kryptonimie „Jerzy”.

Europosłowi nie odpowiada fakt, że SLD nie potrafi współpracować „z partnerami politycznymi, w szczególności z Ruchem Palikota” - mówił europoseł. Jak zauważył, Ruch Palikota w wielu kwestiach takich jak np. polityka europejska wyraża poglądy „bardzo zbieżne albo nawet identyczne” jak SLD i on sam.

Janusz Palikot szybko zareagował na takie oświadczenie i zaprosił eurodeputowanego na spotkanie. - Jestem bardzo zainteresowany współpracą - oświadczył.

Jako kolejną przyczynę rozstania z postkomunistami Siwiec wymienił brak woli współpracy SLD z Aleksandrem Kwaśniewskim (zarejestrowanym przez Służbę Bezpieczeństwa jako tajny współpracownik o pseudonimie „Alek). To właśnie w nim Siwiec upatruje osobę, która miałaby skonsolidować lewicę - powiedział były członek SLD.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Premier rezygnuje, król się waha. Niejasna sytuacja w Belgii

Król Belgii Filip I / By Lars Koopmans - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30289745

  

Belgijski król Filip I nie podjął decyzji, czy zaakceptować prośbę o rezygnację przedstawioną przez premiera kraju Charlesa Michela. Poinformował o tym dziś wieczorem pałac królewski. Media podają, że król prawdopodobnie jutro rozpocznie konsultacje z szefami partii.

Michel ogłosił dziś w belgijskim parlamencie swoją rezygnację. "Podejmuję decyzję o rezygnacji i natychmiast udaję się do króla" - oświadczył. Ogłosił rezygnację, ponieważ - jak argumentował - jego apel o utrzymanie rządu po tym, gdy rządzącą koalicję opuścił Nowy Sojusz Flamandzki, nie spotkał się z poparciem.

Za decyzją o rezygnacji stała groźba przegłosowania wniosku o wotum nieufności dla rządu. Michel powiedział parlamentarzystom, że złoży ją na ręce króla, bo socjaliści i Zieloni przedstawili wniosek o wotum nieufności dla jego mniejszościowego rządu.

Przyczyną kryzysu politycznego w Belgii jest ONZ-owski pakt migracyjny. 8 grudnia koalicję rządzącą w Belgii opuściła największa partia - Nowy Sojusz Flamandzki (N-VA), protestując przeciw przyjęciu tego paktu. Michel krótko po tym poinformował, że jego rząd będzie teraz funkcjonował jako gabinet mniejszościowy.

Bez N-VA koalicja w 150-osobowym parlamencie ma tylko 52 deputowanych. Wybory są zaplanowane na koniec maja 2019 r.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl