Praca dla absolwentów

  

Ruszył nowy rok akademicki. Media nadały krytyczne relacje. Mamy słabe uniwersytety, słabą kadrę i kształcimy za dużo humanistów, dla których nie ma pracy.

Krytyka ta jest banalna i trafia kulą w płot. Absolwenci nie mają pracy nie dlatego, że są słabo wykształceni, tylko dlatego, że zlikwidowano przemysł i nie produkuje się nic, co nadawałoby się na eksport. Ponieważ nasza produkcja nie jest konkurencyjna i nawet węgla już nie eksportujemy, pracy nie wystarcza też dla absolwentów kierunków technicznych. Gdy gospodarka się zwija, nie ma też pieniędzy na oświatę i kulturę. W moim powiatowym miasteczku były kiedyś kino, sala teatralna, dobra księgarnia i muszla koncertowa w parku. Teraz wszystko to zlikwidowano i zabrano się do likwidacji szkół – nie ma więc pracy dla humanistów. W sytuacji tegorocznych absolwentów jak w soczewce odbija się główny problem Polski: wyczerpanie modelu rozwojowego opartego na gospodarczej kolonizacji kraju. Importujemy maszyny i urządzenia – eksportujemy młodych wykształconych ludzi. To ten model trzeba zmienić, żeby znalazła się praca dla absolwentów.

Przyczyną nadprodukcji inteligencji w urzędach zatrudnienia jest niedobór inteligencji w kierowaniu państwem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Są pieniądze na Centrum Urazowe dla Dzieci

/ gov.pl

  

Umowę na dofinansowanie budowy Centrum Urazowego dla Dzieci podpisał w Kielcach wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Wsparcie będzie pochodzić ze środków Unii Europejskiej. Zakończenie inwestycji planowane jest na jesień 2019 roku.

Koszt budowy Centrum Urazowego dla Dzieci wyniesie ponad 9 mln zł, z czego 7,5 mln zł to fundusze unijne w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Pozostała część pieniędzy pochodzić będzie ze środków samorządu województwa świętokrzyskiego. „To placówka, w której młodzi pacjenci otrzymają kompleksową pomoc w jednym miejscu. Ministerstwo Zdrowia sukcesywnie finansuje kolejne tego typu projekty, tak aby w każdym województwie było takie centrum urazowe. Dlatego, że mali pacjenci po urazach powinny być w jak najszybszym czasie dowiezieni do takiej placówki” – powiedział Cieszyński.

Centrum Urazowe dla Dzieci w Kielcach powstanie przy Świętokrzyskim Centrum Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Do istniejącej obecnie izby przyjęć dobudowany zostanie budynek o powierzchni blisko 560 metrów kwadratowych, a sama izba zostanie zmodernizowana. W ramach tego przedsięwzięcia zakupiony zostanie specjalistyczny sprzęt do wyposażenia nowego centrum: tomograf komputerowy, kardiomonitor, aparatura pracowni endoskopowej oraz sali wstępnej intensywnej terapii.

Powstanie również zadaszony podjazd dla karetek.

„Ważnym elementem tego projektu będzie połączenie całego budynku pediatrii na poziomie pierwszego piętra z częścią kardiologiczną. Przez kardiologię będzie się można dostać do całego budynku szpitala. Ma to ogromne znaczenie, bo chodzi o jak najszybsze udzielanie młodym pacjentom pomocy i dostęp do pełnej diagnostyki”

– podkreślił dyr. szpitala Andrzej Domański.

„Jesteśmy jedynym oddziałem chirurgii dziecięcej w województwie świętokrzyskim, więc i tak dzieci z urazami trafiały do nas. Ale teraz będą one leczone w dużo lepszych warunkach, przy zwiększonym personelu medycznym w placówce”

– dodał kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej, Urologii i Traumatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego Przemysław Wolak.

Jak poinformował Domański, jeszcze w tym roku ma zostać wyłoniony wykonawca inwestycji. Rozpoczęcie prac planowane jest na marzec, a zakończenie budowy centrum na jesień 2019 r.

W kieleckim szpitalu trwa obecnie również budowa Centrum Urazowego dla Dorosłych. Projekt zakłada dobudowanie do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego nowego budynku i modernizację części pomieszczeń SOR na potrzeby centrum. Obiekt o powierzchni 500 m kw. zostanie połączony z istniejącym obecnie pawilonem oddziału ratunkowego, z którego, na potrzeby centrum, dostosowane zostanie 110 m kw. Nowy budynek składać się będzie m.in. z gabinetów zabiegowych, lekarskich i pielęgniarskich oraz pomieszczeń endoskopowych.

Prace przy siedzibie Centrum Urazowego dla Dorosłych rozpoczęły się w sierpniu, a zakończenie budowy planowane jest na kwiecień 2019 roku. Koszt inwestycji wyniesie 12 mln zł, z czego 85 proc. to fundusze unijne. Pozostała część pieniędzy będzie pochodzić ze środków własnych szpitala i samorządu województwa świętokrzyskiego.

Wiceminister zdrowia podczas wizyty w kieleckim szpitalu zainaugurował w placówce ogólnopolską akcję „Z książką zdrowiej!”. Dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury książki (nie tylko dla dzieci) trafią do 500 lecznic w Polsce. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl