Rosjanie: do katastrofy doszło 20 kwietnia

  

„Gazeta Polska Codziennie” dotarła do dokumentu Głównego Urzędu Śledczego przy Prokuraturze Federacji Rosyjskiej. Wynika z niego, że do katastrofy doszło… 20 kwietnia, a model tupolewa to Tu-1554M. Na ten materiał powoływał się Andrzej Seremet podczas swojego wystąpienia w Sejmie, obwiniając rodziny o pomylenie ciał.

Na kilkudziesięciostronicowym dokumencie, do którego dotarła „Codzienna”, widnieje pieczątka: „Zgodnie z oryginałem. Komitet śledczy przy Prokuraturze Federacji Rosyjskiej. Główny Urząd Śledczy”. 

To ekspertyza z 29 kwietnia 2010 r. zawierająca wyniki badań genetycznych szczątków ofiar katastrofy smoleńskiej. To właśnie na ten dokument powoływał się
28 września 2012 r. prokurator generalny Andrzej Seremet, kwestionując wiarygodność rodzin, które rzekomo źle zidentyfikowały ciała, w wyniku czego doszło do ich zamiany.

Z dokumentu wynika, że katastrofa „na odcinku przylegającym do lotniska Siewiernyj” miała miejsce 20 kwietnia 2010 r., czyli dziesięć dni później. Rosjanie pomylili także godzinę. Według ich prokuratury do tragedii doszło o 11:00. Wymyślono także model tupolewa, nazywając go Tu-1554M, zamiast 154M.

W sobotę przeciwko „barbarzyństwu Rosjan” i „fatalnemu sposobowi prowadzenia w Polsce śledztwa” wystąpiło w Sejmie podczas posiedzenia zespołu smoleńskiego ponad 20 rodzin ofiar katastrofy. Po raz pierwszy wydały one wspólne oświadczenie. Żądają kolejnych ekshumacji i ukarania winnych zaniedbań, rzetelnego śledztwa i międzynarodowych ekspertów. Nie wykluczają, że złamią prawo, ujawniając akta sprawy, by obnażyć „poziom barbarzyństwa”.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

"Najwyższy czas na zmianę w województwie"

Anna Krupka / facebook.com/d

  

W województwie świętokrzyskim jest najwyższy czas na zmianę – mówił dziś w Kielcach szef regionalnych struktur PiS Krzysztof Lipiec. Czas na dostosowanie strategii rozwoju województwa do planu tego wielkiego programu rozwoju premiera Mateusza Morawieckiego – dodała posłanka ugrupowania Anna Krupka.

Podczas  konferencji prasowej, która odbyła się przed Urzędem Marszałkowskim w Kielcach Lipiec powiedział, że „w województwie świętokrzyskim jest najwyższy czas na zmianę”. Poseł PIS odniósł się do ostatniego raportu "Regiony i miasta w pigułce 2018" zaprezentowanego tydzień temu w Brukseli przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

To raport miażdżący dla województwa świętokrzyskiego. W tyle za najbardziej produktywnymi regionami w Polsce znalazło się woj. świętokrzyskie, odnotowując najniższy wzrost wydajności, na poziomie 1,2 proc. rocznie

– podkreślił Lipiec cytując raport OECD.

- Wydajność jest bardzo blisko związana z produktywnością i innowacyjnością, a w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego nakłady płynące na badania i rozwój są w województwie świętokrzyskim procentowo jedne z najniższych w całej Polsce. To są cztero-, a nawet pięciokrotnie niższe wydatki od średniej krajowej. To pokazuje jakich zaniedbań dopuściły się rządy PSL w województwie świętokrzyskim i rządy Adama Jarubasa – skomentowała wyniki raportu pełnomocnik PiS ds. wyborów samorządowych w województwie świętokrzyskim poseł Anna Krupka, która przypomniała, że region może stracić ponad 88 mln euro unijnych środków.

Jesteśmy najbardziej wyludniającym się regionem, jednym z najmniej atrakcyjnych dla inwestorów, mamy jeden z najniższych wzrostów PKB. To pokazuje jak konieczna jest dobra zmiana w samorządzie województwa i w polityce wydatkowania środków unijnych

– dodała posłanka.

Radny obecnej kadencji sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś (PiS) przypomniał o „strategicznym dokumencie, który musi posiadać każdy region w Unii Europejskiej – Strategia Rozwoju Województwa”. Dodał, że ten dokument został jednogłośnie przyjęty przez sejmik województwa świętokrzyskiego jeszcze w poprzedniej kadencji.

Zaznaczył, że „po prawie pięciu latach realizacji tej strategii, ani razu nie była podjęta próba jej nowelizacji”. Dodał, że nie doszło też do przewidzianej ustawą aktualizacji strategii rozwoju przy ogłoszeniu planu modernizacji Polski premiera Mateusza Morawieckiego.

- Mało tego, nawet ta nieaktualizowana strategia po prostu nie jest realizowana. Strategia już w tych końcowych zapisach przewiduje raport, który marszałek i zarząd województwa muszą rokrocznie radnym sejmiku przedstawiać z jego realizacji. Strategia tworzy specjalny system tzw. SMS, czyli System Monitorowania Strategii właśnie po to, aby wiarogodne i na bieżąco przedstawiane dane ten regionalny parlament mógł posiadać. W tej kadencji takie działania nie miały miejsca ani razu – zaznaczył Pruś, według którego „to główna przyczyna tego, że województwo świętokrzyskie w poszczególnych rankingach najczęściej plasuje się na ostatnim, bądź przedostatnim miejscu”.

Krupka podkreśliła, że w woj. świętokrzyskim przyszedł czas na zmiany.

Czas na dostosowanie strategii rozwoju województwa do planu tego wielkiego programu rozwoju premiera Mateusza Morawieckiego. Dotrzymaliśmy słowa na tym poziomie rządowym, także jeśli chodzi o politykę rozwojową, i dotrzymamy słowa w samorządzie

– zapewniła posłanka PiS.

- Duża część tych wypowiedzi to propagandowy bełkot – powiedział marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, odnosząc się do zarzutów polityków PiS.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl