Nauczyciele na bruk, szkoły pozamykane

  

Kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli bez pracy. Niemal tysiąc zamkniętych placówek edukacyjnych – tak w poniedziałek będzie wyglądał pierwszy dzień nowego roku szkolnego. – To upadek oświaty. Państwo abdykowało w dziedzinie edukacji – grzmi opozycja.

Według oficjalnych szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej 7361 nauczycieli może w tym roku stracić pracę, a co najmniej dwa razy tyle będzie miało zmniejszony wymiar godzin. Problem ten ma dotyczyć głównie szkół wiejskich i w małych ośrodkach miejskich. Jednak ani związkowcy, ani opozycja nie dają wiary szacunkom resortu edukacji.

– Liczbę, którą podaje MEN, trzeba pomnożyć przynajmniej przez trzy – przekonuje szef nauczycielskiej Solidarności Ryszard Proksa. Wyjaśnia, że w ub.r. nauczycielom, którzy nie mieli pełnego wymiaru godzin, zmieniono umowy z bezterminowych na czasowe do końca roku szkolnego. – Oni już nie zostaną zwolnieni, bo po prostu nie pracują – podkreśla Proksa.

Były wiceminister edukacji, a obecnie wiceprzewodniczący sejmowej komisji oświaty Sławomir Kłosowski (PiS) ocenia, że do odejścia ze szkół zostało zmuszonych jeszcze więcej pedagogów. Przewiduje, że liczba ta sięga ok. 30 tys. – Szacunki resortu są niewiarygodne – mówi. Zwraca uwagę, że do zwolnionych należy dodać dużą grupę osób, które skorzystały z tzw. wcześniejszych emerytur, a także niemal 7 tys. nauczycieli, którzy uciekli przed utratą pracy na roczne urlopy zdrowotne (taką możliwość daje pedagogom „Karta nauczyciela").

Zwolnienia nauczycieli są wynikiem zamykania szkół. Według oficjalnych danych z marca tego roku samorządy planowały zamknąć ponad 800 placówek oświatowych różnego stopnia. – Lokalne władze szukają oszczędności. Ofiarą padają szkoły, a ostatecznie dzieci i młodzież. Szczególnie na terenach wiejskich uczniowie mają utrudniony dostęp do oświaty – odkreśla Proksa.

– Rząd Tuska sprawił, że powrócił peerelowski model zbiorczej szkoły gminnej – ocenia Kłosowski. – Dla wielu dzieci znacznie wydłużyła się droga do szkoły, klasy są przepełnione, w świetlicach funkcję wychowawcy spełnia telewizor, a zamiast ciepłych posiłków uczniowie mogą liczyć jedynie na catering – wylicza. To wszystko prowadzi do dramatycznego obniżenia poziomu nauki.

Resort edukacji zaprzecza i argumentuje, że zwolnienia nauczycieli i zamykanie placówek to jedynie konsekwencja niżu demograficznego. – Nikt temu nie zaprzecza, że mamy do czynienia z niżem. Ale zamiast zacierać ręce i oszczędzać, można by bez ponoszenia dodatkowych kosztów podnieść poziom nauczania – mówi była minister edukacji Krystyna Łybacka (SLD). Zwraca uwagę, że mniej liczne klasy gwarantują lepszą naukę. A nauczyciele, którzy nie byliby potrzebni w nauczaniu lekcyjnym, mogliby być kierowani do prowadzenia zajęć dodatkowych i wyrównawczych.

– Zamykanie szkół i zwalnianie nauczycieli doprowadzi do totalnego upadku edukacji. Kiedy do pierwszych klas pójdzie wyż demograficzny, już nie da się odbudować szkolnictwa – przestrzega Kłosowski.


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Ambasada w USA uczciła 100 lat niepodległości

/ twitter.com/PolishEmbassyUS

  

Przyjęcie wydane w Waszyngtonie przez ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych Piotra Wilczka uświetniło we wtorek (dzisiaj czasu polskiego) obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przyjęcie zgromadziło przedstawicieli władz federalnych, korpusu dyplomatycznego i oficerskiego oraz Polonii.

Ponieważ zaproszonych gości było zbyt wielu jak na możliwości zarówno polskiej ambasady, zakupionej w 1920 roku przez Kazimierza Lubomirskiego, pierwszego polskiego ambasadora (wtedy „posła” ) w Waszyngtonie, jak i rezydencji ambasadora RP, przyjęcie odbyło się w przestronnych salach modernistycznej siedziby Instytutu Pokoju Stanów Zjednoczonych (USIP). Instytut, którego siedziba oddalona jest o zaledwie kilka kroków od Departamentu Stanu, powstał w 1984 roku w celu wypracowywania i promowania pokojowych metod rozwiązywania konfliktów.

Tablice informacyjne wywieszone podczas przyjęcia w USIP przedstawiały historię zmagań Polaków o odrodzenie ich ojczyzny i rolę, jaką w tych wysiłkach odegrał plan pokojowy prezydenta USA Woodrowa Wilsona i uwielbiany przez Amerykanów wirtuoz, kompozytor i mąż stanu Ignacy Jan Paderewski.

Podczas uroczystości, poprowadzonej przez mającą polskie korzenie Luizę Chwialkowską Savage - szefową działu komentarzy portalu informacyjnego Politico, obok ambasadora RP Piotra Wilczka wystąpili m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który przebywa w Waszyngtonie z oficjalną wizytą na zaproszenie szefa Pentagonu Jamesa Mattisa, a także pełnomocniczka prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego, senator Anna Maria Anders oraz ze strony władz amerykańskich Wess Mitchell - asystent sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji, odpowiedzialny za kształtowanie polityki zagranicznej USA wobec Polski i innych państw regionu.

Przyjęcie w Instytucie Pokoju wzbogacił koncert fortepianowy w wykonaniu specjalizującego się w interpretacji kompozycji Fryderyka Chopina Briana Gentza, występy wokalistki Magdaleny Wór oraz jazzowe interpretacje starych polskich szlagierów w wykonaniu mieszkającego w Nowym Jorku Kuby Cichockiego. Specjały kuchni polskiej, na czele z pierogami, cieszącymi się niezmiennie popularnością wśród Amerykanów, przygotował kuchmistrz ambasady RP w Waszyngtonie Jan Górszczyk-Kęcik.

W środę (czwartek czasu polskiego) po Waszyngtonie rocznicowe obchody odbędą się w Nowym Jorku, gdzie w renomowanej sali koncertowej Carnegie Hall odbędzie się koncert Teatru Wielkiego – Opery Narodowej „Głosy gór”, przedstawiający wpływy muzyki i folkloru góralskiego na polskich kompozytorów takich jak Karol Szymanowski, Henryk Mikołaj Górecki, Mieczysław Karłowicz czy Wojciech Kilar.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl