Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Majewski laureatem Nagrody im. L. Kaczyńskiego

Reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta i malarz Lech Majewski, twórca takich filmów: „Młyn i krzyż”, „Angelus” czy „Wojaczek”, został laureatem nagrody im.

Reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta i malarz Lech Majewski, twórca takich filmów: „Młyn i krzyż”, „Angelus” czy „Wojaczek”, został laureatem nagrody im. Lecha Kaczyńskiego. "Dziękuję Lechowi Kaczyńskiemu za to, co zrobił dla tego kraju i kim był" - mówił Majewski. Nagrodę wręczył mu prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego - jak podają organizatorzy Kongresu - ma honorować twórców zasłużonych dla kultury polskiej, niezależnej, rozwijającej się często wbrew ogólnym trendom i decydującej o budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.

Nagroda, w postaci rzeźby Teresy Murak, została wręczona 12 maja w Arkadach Kubickiego podczas Kongresu „Polska Wielki Projekt”.

"Osoba Lecha Kaczyńskiego jest dla mnie bliska i ważna. Nigdy go nie poznałem osobiście, ale zawsze go ceniłem i śledziłem to, co robi. Byłem z niego dumny. Cieszę się, że niejako z innego wymiaru, poprzez żyjących wręczył mi nagrodę" - powiedział Majewski.

Jak mówił, katastrofa smoleńska, która wydarzyła się dwa lata temu, była dla niego "niezwykle traumatyczna". "Sądzę, że nie tylko dla mnie, ale i dla większości Polaków jest to stygmat, który nie goi się" - dodał. "Dziękuję Lechowi Kaczyńskiemu za to, co zrobił dla tego kraju i kim był. I to nie jest prawda, że jego nie ma. On jest. Na pewno jest we mnie i zależy to od nas czy przedłużymy mu to życie" - powiedział reżyser.

Majewski nawiązywał także do swojego ostatniego filmu "Młyn i krzyż", dla którego inspiracją był obraz Petera Bruegla "Droga na Kalwarię". Jak podkreślił, od dłuższego czasu prowadził dialog z Brueglem, który nie żyje już przeszło 450 lat.

Jarosław Kaczyński podkreślił z kolei, że "artyści mają pewien głębszy ogląd rzeczywistości, niedostępny dla innych". "To, co pan mówił o szczególnej relacji, którą można uzyskać poprzez sztukę z ludźmi, którzy odeszli było ważne, a w zupełnie osobistym wymiarze także optymistyczne" - powiedział Jarosław Kaczyński. Dziękował też Majewskiemu za przyjęcie nagrody.

Lech Majewski ma 58 lat. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Debiutem fabularnym Majewskiego był film „Rycerz” z 1980 r. Do najbardziej znanych filmów reżysera należą „Wojaczek” (1999), „Angelus” (2001), „Ogród rozkoszy ziemskich” (2003) i „Młyn i krzyż” (2010). Od początku kariery dużo podróżuje - kręci filmy i reżyseruje przedstawienia m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Poza reżyserią filmową i teatralną zajmuje się też literaturą, poezją, a także malarstwem. Wydał kilka tomików wierszy, m.in. „Baśnie z tysiąca nocy i jednego miasta”, „Poszukiwanie raju” oraz kilka powieści m.in. „Szczury Manhattanu”, „Pielgrzymka do Grobu Brigitte Bardot cudownej”. Jego powieść „Kasztanaja” stała się podstawą scenariusza filmu pt. „Lot świerkowej gęsi”.

Reżyseruje także spektakle operowe (w 1993 r. wyreżyserował polską prapremierę „Króla Ubu” Krzysztofa Pendereckiego w Teatrze Wielkim w Łodzi). Jest też producentem i scenarzystą filmu „Basquit - taniec ze śmiercią”.

Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego przyznana została po raz pierwszy w 2011 r. Otrzymał ją kompozytor Wojciech Kilar.

Honorowy patronat nad nagrodą objęła Jadwiga Kaczyńska, a w skład kapituły wchodzą: Andrzej Gwiazda, Wojciech Kilar, Janusz Krasiński, Zdzisław Krasnodębski, Zuzanna Kurtyka, Bogusław Nizieński, Jan Olszewski i Joanna Wnuk-Nazarowa, sekretarzem kapituły jest Maryna Miklaszewska.



 



Źródło:

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Marek Nowicki,Olga Alehno
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo