Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Bieszczady zimą to baśniowa kraina

Ruch, zdrowe powietrze, piękno gór, urzekające zimowe krajobrazy to magnes, który przyciąga wielu turystów w Bieszczady. Zimowa wycieczka w góry stanowi większe wyzwanie niż letnia.

krzys16

Zima w Bieszczadach, oprócz romantycznych widoków ma również swoje mankamenty: niskie temperatury, zamiecie, zasypane szlaki, słaba widoczność. Czy górskie wycieczki zimą są dla każdego? Co zabrać? Na co należy zwrócić uwagę? Aby wycieczka sprawiała nam przyjemność i satysfakcję musimy się do niej odpowiednio przygotować. Oprócz odpowiedniego ubioru i dobrej kondycji potrzebne jest doświadczenie, wyobraźnia oraz umiejętność radzenia sobie w nieprzewidzianych, kryzysowych sytuacjach.

Przygotowanie wycieczki
Przed wyjściem w góry należy sprawdzić aktualną pogodę. Należy zdobyć dobrą mapę  i umieć się nią posługiwać  by nie błądzić gdy np. GPS zawiedzie w komórce.
Nawet w niższych i z pozoru niezbyt groźnych górach zdarzają się wypadki, zabłądzenia. Większość z nich wynika z braku doświadczenia czy nawet ignorancji źle przygotowanych turystów.
Wcześniej trzeba dobrze zaplanować wycieczkę. Ile kilometrów chcemy przejść? Jakie będzie nachylenie terenu? Czy szlaki nie są zasypane? Ile czasu zajmie nam przejście? Czas przejścia liczymy z dużym zapasem, uwzględniamy czas kiedy zapada zmrok. Warto obliczyć ile będziemy potrzebować żywności, ile napojów. Dobrze jest założyć kilka wariantów awaryjnych np. zdecydowane skrócenie trasy, zmianę szlaku na łatwiejszy.

W górach pogoda może zmienić się bardzo gwałtownie, mimo wcześniejszych prognoz. Dobrze być przygotowanym na zamiecie, obniżenie temperatury, mgłę z bardzo słabą widocznością. Zawsze warto wiedzieć gdzie konkretnie jesteśmy, jaką drogę przeszliśmy, ile nam pozostało do przejścia, kiedy osiągniemy cel biorąc pod uwagę dotychczasowe, a nawet wolniejsze tempo. Pamiętajmy o wzięciu  apteczki z podstawowymi lekami, bandażem, opatrunkami. 

Odpowiednia bielizna i ubranie
Istotną sprawą jest zabranie odpowiedniego ubioru. Stara metoda - ubranie się na tzw. cebulkę, doskonale się sprawdza. Pamiętajmy o właściwościach materiałów. Bielizna i ubrania bawełniane tracą właściwości termiczne gdy są mokre lub wilgotne. Zamiast bawełny trzeba używać odzież termoaktywną, polarową lub wełnianą. Specjalistyczna bielizna, odprowadza pot i zapewnia ciepło przez cały czas wyprawy.
Norwegowie zaprawieni w trudnych warunkach mawiają „Nie ma nieodpowiedniej pogody, jest tylko nieodpowiednie ubranie na daną pogodę”. Jeśli mamy już bieliznę, czas pomyśleć o polarze, spodniach i kurtce  z wiatroodpornego i wodoodpornego materiału. Odzież wierzchnia powinna chronić  przed wilgocią i zimnem. Dobrze zabrać ze sobą dwie pary rękawiczek, skarpetek i czapek.

Obuwie
Najważniejszą częścią ubioru jest obuwie. Buty powinny dobrze przylegać do stopy oraz stabilizować i chronić kostkę. Buty nie mogą ani uciskać ani przemakać. Ważna jest też odpowiednia podeszwa z agresywnym bieżnikiem by nie ślizgać się na podmarzniętym śniegu. Lepiej polegać na znanych cenionych markach niż kupować nieco tańsze lecz niesprawdzone buty. 

Wyposażenie plecaka
W plecaku powinna znaleźć się latarka, najlepiej czołówka i zapasowe baterie oraz telefon komórkowy. Przydatne podczas silnego wiatru i zamieci okażą się gogle. Warto zabrać ciepły sweter, ciepłą herbatę w termosie, wysokoenergetyczne pożywienie np. tabliczki czekolady, bakalie, owoce kandyzowane. Nie zabierajmy produktów z dużą zawartością wody, bo po prostu zamarzają i może być problem z ich pogryzieniem. 

Warto zabrać kijki. Świetnie się sprawdzą jeśli przyjdzie nam chodzić w kopnym śniegu, pomagają utrzymać równowagę a także odciążają kolana i kręgosłup, co przy kilkugodzinnej wyprawie przez śnieg może okazać się nieocenione. 
Film ukazuje piękno zimowych Bieszczad 

 

 



Źródło: niezalezna.pl

 

#Bieszczady zimowe wycieczki w góry

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo