Oburzenie aresztem wiceprezes Huawei

/ Brücke-Osteuropa [Public domain], from Wikimedia Commons

  

Reżimowe chińskie media potępiły aresztowanie wiceprezes i dyrektor finansowej firmy Huawei Meng Wanzhou. Dziennik Komunistycznej Partii Chin "Global Times" ocenił, że przy braku twardych dowodów została ona "zasadniczo uprowadzona" przez rządy USA i Kanady.

Kanadyjskie ministerstwo sprawiedliwości poinformowało w tym tygodniu, że Meng została aresztowana w Vancouver na wniosek władz amerykańskich, które wystąpiły o jej ekstradycję. Nie podano oficjalnego powodu jej zatrzymania, ale według komentatorów ma ono związek z podejrzeniami wobec firmy Huawei o łamanie sankcji USA na Iran.

Meng aresztowano 1 grudnia – tego samego dnia, kiedy przywódcy Chin i USA zjedli razem obiad w Buenos Aires, dyskutując na temat toczonego przez oba kraje sporu handlowego. Na spotkaniu uzgodnili 90-dniowe "zawieszenie broni" w wojnie celnej, w czasie którego mają być prowadzone dalsze negocjacje.

Chińskie MSZ zażądało natychmiastowego uwolnienia Meng oraz wyjaśnienia, dlaczego została aresztowana. Według źródeł agencji Reutera w administracji w Waszyngtonie prezydent Donald Trump nie wiedział o jej zatrzymaniu. Premier Kanady Justin Trudeau oświadczył, że decyzja zapadła "bez żadnego udziału ani wpływu politycznego".

Państwowa chińska prasa wiąże jednak aresztowanie Meng z konfliktem handlowym USA-Chiny i ocenia je jako element szerszej kampanii Waszyngtonu przeciwko firmie Huawei. -Bez jakichkolwiek twardych dowodów rządy Kanady i USA podeptały międzynarodowe prawo i zasadniczo "uprowadziły" obywatelkę Chin - stwierdził na łamach "Global Times" chiński ekspert Mei Xinyu.

W artykule redakcyjnym gazeta oceniła, że "choć nie ma pełnych informacji na temat tego incydentu, działanie USA jest w oczywisty sposób sprzeczne z konsensusem osiągniętym przez szefów państw Chin i USA w Argentynie (...). To jasne, że Waszyngton złośliwie szuka winy Huaweia".

Podobną opinię wyraził również reżimowy dziennik "China Daily". Według niego "niewątpliwie prawdziwe i udowodnione" jest, że "USA usiłują robić wszystko, co mogą, by powstrzymać ekspansję Huaweia na świecie, po prostu dlatego, że firma ta przeciera szlaki dla konkurencyjnych chińskich firm technologicznych".

USA i niektórzy ich sojusznicy podejrzewają firmę Huawei o niejawne związki z chińskim rządem i obawiają się, że może ona wykorzystywać swoją obecność na zagranicznych rynkach do prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz Pekinu. Nie przedstawiono jednak publicznie żadnych dowodów na tego rodzaju działania chińskiej firmy, a ona sama konsekwentnie tym zarzutom zaprzecza.

W związku z obawami o bezpieczeństwo informatyczne Huawei został już pozbawiony możliwości dostarczania sprzętu agencjom rządowym w USA oraz wykluczony z budowy sieci 5G w Australii i Nowej Zelandii. Według japońskiej i zachodniej prasy zakaz rządowych zakupów sprzętu tej firmy planuje również Japonia.

Po aresztowaniu Meng obowiązki dyrektora finansowego Huawei pełni jego prezes Liang Hua – podała agencja Reutera, powołując się na pracowników przedsiębiorstwa. Meng Wanzhou jest córką założyciela tej firmy, byłego oficera Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej Ren Zhengfeia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Internauci o Wałęsie: „Jest Pan nieprawdopodobnym niegodziwcem”. Chodzi o atak na prezesa PiS

/ Fotomag/Gazeta Polska

  

Nawet w taki dzień nie odpuści! Lech Wałęsa kolejny raz postanowił zaatakować Jarosława Kaczyńskiego wpisem na swoim profilu na Twitterze. I kolejny raz nawiązał do tego, że prezes PiS w wywiadzie z 1991 r. przyznał, że 13 grudnia 1981 r. „spał do południa, a potem poszedł do kościoła”. Wałęsę do pionu ustawiają internauci. „Dla swojej godności powinien Pan opuścić media społecznościowe” - apelują. 

Jarosław Kaczyński w wywiadzie z 1991 r. przyznał, że w dniu wprowadzenia stanu wojennego „spał do południa, a potem poszedł do kościoła”.

Wałęsa, podobnie jak rok temu, próbował wykorzystać tę wypowiedź i zaatakować prezesa PiS:

- napisał na Twitterze.

[polecam:https://niezalezna.pl/211407-walesa-chcial-wbic-szpileczke-prezesowi-kaczynskiemu-odpowiedzi-internautow-poszly-mu-w-piety]

Do pionu ustawiają go internauci:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl