Ministerstwo Finansów podsumowuje trzy lata rządów PiS

Teresa Czerwińska / screen z youtube, https://www.youtube.com/watch?v=ceW_UKkUU04

  

Dziś trzy lata rządów Prawa i Sprawiedliwości podsumowuje Ministerstwo Finansów. Minister Teresa Czerwińska i wiceminister Leszek Skiba wyjaśniają, co udało się zrobić w zakresie finansów publicznych. Wnioski są pozytywne.

Czerwińska: Dojście do 0,5 proc. PKB jest realne w tym roku

Minister finansów Teresa Czerwińska mówiła, że priorytety jej resortu to wysoki wzrost gospodarczy, niskie bezrobocie i stabilne finanse, które ten wzrost wspierają.

"Jeśli chodzi o dług sektora finansów publicznych, zmniejszony z ponad 54 proc. PKB do 49 proc. w 2018 roku"

- powiedziała, dodając, że końcowe wykonanie tego parametru jeszcze nie jest znane.

"To kolejny parametr, który świadczy o stabilności finansów publicznych, o tym, że wykorzystujemy dobrą koniunkturę gospodarczą do konsolidacji fiskalnej, do tego, aby deficyt sektora finansów publicznych był jak najniższy, czyli z 2,7 proc. PKB w 2015 roku do 0,9 proc. PKB w 2018 roku"

- powiedziała.

Zaznaczyła, że taka jest prognoza Komisji Europejskiej. "My prognozujemy, że dojście do 0,5 proc. PKB jest realne w tym roku" - powiedziała. Przypomniała, że deficyt budżetu jest zaplanowany na poziomie 41 mld zł w br. "Mówimy o realizacji deficytu na poziomie zdecydowanie poniżej 50 proc." - dodała Czerwińska.

Przekonywała, że dzięki bardzo dobrym parametrom budżetu jest możliwy inkluzywny wzrost gospodarczy, czyli taki, w którym partycypują wszyscy, również ci najmniej zarabiający.

Skiba: Rosną dochody z akcyzy

Wiceminister Leszek Skiba podkreślił, że "w kontekście sukcesu uszczelniania podatków najczęściej wymieniany jest VAT, ale trzeba podkreślić, że nie tylko to jest elementem sukcesu w uszczelnianiu systemu podatkowego, trzeba tu wymienić uszczelnianie w akcyzie tytoniowej i uszczelnieniu w PIT i CIT".

"Niedawno ukazał się raport pokazujący sukcesy w ściąganiu akcyzy i walce z szarą strefą w produkcji tytoniowej. Mamy spadek nielegalnej sprzedaży papierosów, więc dochody z akcyzy w tym zakresie rosną"

- powiedział Skiba.

Wiceminister dodał, że "uszczelnianie dotyczy też PIT i CIT. Głównie poprzez walkę z agresywną optymalizacją, ale też w bardzo dużym zakresie pomógł tej sprawie Jednolity Plik Kontrolny".

"Wcześniej administracja skarbowa nie zawsze radziła sobie ze sztucznie generowanymi kosztami, a czasami to były nawet fałszywe faktury. W sytuacji, w której ogromna liczba faktur znajduje się w JPK - w bazach danych Ministerstwa Finansów, widzimy, że ten mechanizm zawyżania sztucznych kosztów już w takiej skali nie występuje i z tego powodu, jest to też silne źródło wzrostu dochodów z CIT i PIT

- podkreślił wiceminister Skiba.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Trwa obława na zamachowca w Strasburgu. Policjanci grupami wchodzą do domów

Strasburg / tvp.info/screenshot

  

W strasburskiej dzielnicy Neudorf trwa duża operacja policyjna, w której udział bierze m.in. grupa interwencyjna RAID - podaje agencja AFP. To tam we wtorek urwał się ślad za zamachowcem, który dokonał ataku w pobliżu jarmarku bożonarodzeniowego.

Na miejscu jest wiele samochodów policyjnych. Zablokowano ruch w pobliżu dzielnicy. Widać tam również w pełni uzbrojonych policjantów, którzy grupami wchodzą do domów.

W wyniku wtorkowego zamachu zmarły trzy osoby, a kilkanaście zostało rannych, w tym polski obywatel.

Napastnik jest poszukiwany. Policja zidentyfikowała podejrzanego jako urodzonego w Strasburgu 29-letniego Cherifa Chekatta. Sprawca był notowany w tzw. kartotece "S", co oznacza, że mógł stanowić "zagrożenie terrorystyczne".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl