Niepodległość w szopkach krakowskich

  

Już po raz 76 zorganizowano konkurs szopek krakowskich. W dziełach zaprezentowanych na Rynku Głównym w Krakowie pojawiły się motywy niepodległości oraz UNESCO. Ten ostatni nietypowy akcent spowodowany jest wpisem krakowskiego szopkarstwa na listę UNESCO. Decyzja o tym wpisie zapadła w Port Louis na Mauritiusie, podczas 13. sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Do tegorocznego konkursu mistrzowie szopkarstwa i pasjonaci, w tym grupy szkolne, zgłosili 140 szopek: 45 autorstwa seniorów; 15 – rodzinnych; 10 – młodzieżowych; 70 – dziecięcych. Po prezentacji przed pomnikiem Adama Mickiewicza, a następnie na specjalnej scenie obok ratusza, szopkarze przenieśli swoje prace do Celestatu. Tu jury rozstrzygnie, kto otrzyma nagrody w 76. konkursie. Ogłoszenie wyników nastąpi w niedzielę w Pałacu Krzysztofory, potem w Celestatcie odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej. Barwnemu korowodowi szopek z Rynku do Celestatu towarzyszyła Kapela z Bronowic, która grała m.in. melodie kolęd.

Każdy konkurs jest wyjątkowy. Ten ma szczególne znaczenie, ponieważ tydzień temu szopkarstwo krakowskie zostało wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. To pierwszy polski wpis na tę prestiżową listę. Mamy nadzieję, że naszą tradycję już wszyscy poznają, bo informacja o wpisie na listę UNESCO poszła na cały świat.

– podkreśliła Małgorzata Niechaj, kuratorka pokonkursowej wystawy i kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Z okazji wpisu, po 2020 r. w Pałacu Krzysztofory zostanie zorganizowana całoroczna wystawa szopek. Szczegóły są ustalane.

Elementy tegorocznych konkursowych szopek nawiązują m.in. do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (flagi Polski, postać Józefa Piłsudskiego, orzeł biały) oraz do wpisu szopkarstwa na listę UNESCO. W Konkursie Szopek Krakowskich biorą udział osoby w różnym wieku. Dla części z nich, np. dla rodziny Malików, jest to już trwająca od pokoleń tradycja. Są jednak twórcy, którzy po raz pierwszy uczestniczą w konkursie.

Nauczycielka plastyki Małgorzata Bzowska powiedziała: „Od wielu lat staram się przekazywać uczniom temat związany z szopką krakowską, bo to jest nasze regionalne dziedzictwo. Widzę, że udział w konkursie, prezentacja szopek na Rynku i konfrontacja prac z innymi daje uczniom wiele radości”.

Krakowska szopka różni się od betlejemskiej. Musi być budowlą wieżową i zawierać charakterystyczne dla architektury Krakowa detale. Najczęściej szopki są budowane na wzór krakowskich kościołów. Szopkarze chętnie odtwarzają fronton bazyliki mariackiej oraz wieże i kopuły katedry na Wawelu. Oprócz Świętej Rodziny tradycyjnymi bohaterami krakowskich szopek są: Lajkonik, smok wawelski, hejnalista, krakowiacy.

Konkurs Szopek Krakowskich organizowany jest od 1937 r. Do rywalizacji stanęło wówczas 86 osób. Po przerwie, spowodowanej wybuchem wojny, konkurs wznowiono w 1945 roku, kiedy na miejscu zburzonego pomnika Adama Mickiewicza znów pojawili się szopkarze.

W Europie drugim takim miastem o tradycjach szopkarskich jest Neapol. Po raz pierwszy szopka w tym mieście stanęła w XIII wieku, w kościele Santa del Presepe. Wykonane są najczęściej z malowanej terakoty, rzadziej z korala lub muszli morskich. Scenerią jest architektura Neapolu bądź krajobraz jego okolic. Warsztaty rzemieślnicze twórców szopek oraz stragany z szopkami i figurkami, znajdują się w Neapolu na Via San Gregorio Armenno. Neapolitańskie szopki mogą mieć od kilku centymetrów aż do kilku metrów wysokości. Często przykryte są szklanymi kopułami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Kwiaty od Kaczyńskiego przy grobie bł. ks. Popiełuszki

zdjęcie ilustracyjne / @pisorgpl

  

Politycy PiS, m.in. prezes partii Jarosław Kaczyński oraz marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski - w 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - złożyli w dziś kwiaty przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu.

Kaczyńskiemu przy grobie bł. ks. Popiełuszki towarzyszyli - poza marszałkami Sejmu i Senatu - również: wicepremier Beata Szydło, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister administracji i spraw wewnętrznych Joachim Brudziński, minister koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński, wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek oraz szef gabinetu premiera Marek Suski.

Politycy PiS odmówili modlitwę i złożyli biało-czerwony wieniec na grobie ks. Popiełuszki, a następnie złożyli kwiaty na grobie prałata Zygmunta Malackiego oraz prałata Teofila Boguckiego i przy tablicy ofiar katastrofy smoleńskiej umieszczonej na ścianie kościoła św. Stanisława Kostki.

Następnie prezes PiS uda się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie złoży kwiaty przy grobach: Ryszarda Kuklińskiego, Zbigniewa Romaszewskiego, Jacka Kuronia.

W czwartek przypada 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego, który został wprowadzony 13 grudnia 1981 r.

Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 roku w Okopach na Białostocczyźnie. Po maturze wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego. Jako kleryk odbywał przymusową służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach, gdzie wobec komunistycznej indoktrynacji dał się poznać jako obrońca wiary i wartości.

W ostatnich latach życia pracował w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie związał się z Solidarnością oraz celebrował comiesięczne msze święte za ojczyznę, gromadzące wokół świątyni wielotysięczne tłumy. Nawoływał w nich, aby „zło dobrem zwyciężać” oraz podkreślał, że „w pojednaniu musi być jeden wspólny cel, dobro ojczyzny i poszanowanie godności ludzkiej”.

W czasie stanu wojennego ks. Jerzy występował w obronie internowanych, wskutek czego stał się obiektem nękania i prowokacji ze strony służb komunistycznego reżimu. Swoją ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 roku do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników do Bydgoszczy. Gdy wracał do Warszawy został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jego ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku.

Pogrzeb księdza Jerzego, który odbył się 3 listopada 1984 roku, zgromadził blisko milionową rzeszę ludzi. Od 1984 roku grób męczennika odwiedziły blisko 23 miliony wiernych, w tym liczni kardynałowie, biskupi, prezydenci i przedstawiciele świata kultury. Papież Benedykt XVI beatyfikował go 6 czerwca 2010 roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl