Wykryto nielegalną fabrykę papierosów

/ nadodrzanski.strazgraniczna.pl

  

Straż Graniczna wraz z funkcjonariuszami CBŚP zlikwidowała nielegalną fabrykę papierosów w okolicy Kościana (woj. wielkopolskie). Podczas działań służb zatrzymano 14 cudzoziemców, w tym dziewięciu obywateli Ukrainy i pięciu obywateli Mołdawii, którzy pracowali przy nielegalnej produkcji.

Jak tłumaczyła mjr Straży Granicznej Joanna Konieczniak z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, profesjonalna, nielegalnie działająca fabryka papierosów znajdowała się w jednej z miejscowości na terenie powiatu kościańskiego w Wielkopolsce.

"Funkcjonariusze SG w hali produkcyjnej ujawnili dobrze ukrytą, specjalnie wygłuszoną i zaciemnioną nielegalną fabrykę. Na miejscu zlokalizowano linię produkcyjną składającą się z zespołu profesjonalnych maszyn służących do produkcji papierosów, pakowania i foliowania"

– podkreśliła Konieczniak.

Na terenie fabryki zabezpieczono łącznie ponad 13,4 mln sztuk papierosów różnych marek oraz ponad 15,7 tony tytoniu bez polskich znaków skarbowych akcyzy o szacunkowej wartości 20 mln zł.

"Straty Skarbu Państwa, w przypadku gdyby towar trafił na rynek, wyniosłyby ponad 30 mln zł. Według szacunków śledczych, wyposażenie fabryki oraz półproduktów służących do produkcji papierosów wynosi co najmniej 2 mln zł. Dodatkowo zabezpieczono mienie ruchome o łącznej wartości 77 tys. zł"

– wskazała Konieczniak.

W wyniku działań Straży Granicznej i funkcjonariuszy CBŚP zatrzymanych zostało 14 cudzoziemców, w tym dziewięciu obywateli Ukrainy i pięciu obywateli Mołdawii, którzy pracowali przy nielegalnej produkcji. Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Kościanie.

"Podejrzanym przedstawiono zarzuty dotyczące wytwarzania znacznych ilości wyrobów tytoniowych bez zezwoleń. Wobec wszystkich zatrzymanych Sąd Rejonowy w Kościanie zastosował środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego na okres trzech miesięcy"

– podkreśliła Konieczniak.

"Z dokonanych obliczeń wynika, iż ujawniona linia produkcyjna mogła mieć wydajność produkcyjną na poziomie do około 60 milionów sztuk papierosów miesięcznie. Szacunek ten wynika z wydajności maszyn, które średnio mogły produkować 2,5 tys. sztuk na minutę. Gdyby fabryka ta pracowała przez 12 miesięcy, straty dla budżetu państwa wyniosłyby prawie 277 mln zł"

– dodała.

Według specjalistów, przy tej skali produkcji grupa przestępcza zajmująca się produkcją mogła zarabiać od 3 do 5 mln zł miesięcznie "na czysto". Drugie tyle mogli zarobić dystrybutorzy nielegalnego towaru.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Kwaśniak oskarża Święczkowskiego

Bogdan Święczkowski / Ja Fryta from Strzegom [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

  

Informacje na temat śledztwa ws. KNF, które zostały podane przez prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego, mają charakter wybiórczy i tendencyjny - poinformował Wojciech Kwaśniak. Według niego, dają one całkowicie nieprawdziwy obraz sytuacji.

6 grudnia CBA zatrzymało m.in. byłego przewodniczącego KNF Andrzeja Jakubiaka i Kwaśniaka, który jest byłym wiceprzewodniczącym KNF. Zarzuca się im przestępstwo, które – jak podała Prokuratura Krajowa – "polegało na tym, że urzędnicy nie zakończyli prowadzonego postępowania administracyjnego sporządzeniem projektu decyzji administracyjnej o ustanowienie zarządcy komisarycznego w SKOK w Wołominie do dnia 22 października 2013 r. Tym samym nie przedłożyli takiego projektu wraz z wnioskiem o ustanowienie zarządcy na posiedzeniu Komisji Nadzoru Finansowego".

"Informacje na temat śledztwa, w którym siedmiu pracownikom Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, w tym mnie postawiono zarzut popełnienia przestępstwa, które zostały rozpowszechnione przez Pana Bogdana Święczkowskiego Prokuratora Krajowego, mają charakter wybiórczy i tendencyjny, a w konsekwencji kreślą całkowicie nieprawdziwy obraz sytuacji, wprowadzając opinię publiczną w błąd"

- napisał w oświadczeniu Kwaśniak.

Jak poinformował, szczegółowy harmonogram działań podejmowanych przez KNF w sprawie SKOK Wołomin jest publicznie dostępny na stronie KNF. "Każdy zainteresowany może skonfrontować przekaz rozpowszechniony przez Prokuratora Krajowego z prawdziwym obrazem zdarzeń" - dodał.

Kwaśniak napisał także, że KNF nie jest organem ścigania i nie dysponuje instrumentami prawnymi oraz technicznymi posiadanymi przez takie organy. "Ponadto, prowadzone przez KNF postępowanie administracyjne w sprawie SKOK Wołomin w żaden sposób nie wpływało hamująco na działania prokuratury i innych powołanych do ścigania przestępstw służb, które były na bieżąco informowane o naszych ustaleniach, jednak - za wyjątkiem Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim - nie podjęły żadnych efektywnych działań, które zapobiegłyby stratom, których wystąpienie aktualnie nam się zarzuca" - dodał.

Oprócz Jakubiaka i Kwaśniaka prokuratura postawiła zarzuty pięciu innym urzędnikom KNF: Dariuszowi Twardowskiemu (b. dyrektor Departamentu Bankowości Spółdzielczej i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych UKNF), Zbigniewowi L. (b. zastępca dyrektora), Halinie M. (b. zastępca dyrektora), Adamowi O. (b. naczelnik) i Dorocie Ch. (b. naczelnik).

Prokurator zdecydował w zeszły piątek o zastosowaniu wobec wszystkich podejrzanych środków o charakterze wolnościowym w postaci zakazu kontaktowania się z innymi podejrzanymi, poręczeń majątkowych i dozorów policyjnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl