Politechnika Łódzka podejmie współpracę z wielką firmą

/ Polimerek; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

  

Porozumienie o współpracy podpisały w Łodzi Politechnika Łódzka i największy w Polsce producent naczep, przyczep i zabudów samochodowych - firma Wielton z Wielunia.

Jak poinformowała rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka, współpraca ma dotyczyć m.in. kształcenia studentów na potrzeby partnera, studiów dualnych, staży i praktyk w firmie. Mają też być wspólne badania i starania o finansowanie projektów.

Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Sławomir Wiak zaznaczył, że współpraca z przemysłem jest ważnym elementem strategii uczelni. "Patrzymy na to całościowo i koncentrujemy się na pozyskiwaniu partnerów z różnych obszarów gospodarki. Firma Wielton to spółka o międzynarodowym wymiarze, stawiająca, tak jak nasza uczelnia, na innowacje" - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że otwarte przed dwoma laty Centrum Badawczo-Rozwojowe wieluńskiej spółki może być "doskonałą platformą do podjęcia projektów wspólnych z Politechniką Łódzką". Zdaniem rektora firma jest znakomitym partnerem, z którym uczelnia może wspólnie stworzyć "nową jakość w kształceniu studentów w zakresie mechatroniki czy też mechaniki i budowy maszyn".

Prof. Wiak zaznaczył, że dzięki współpracy studenci zyskają możliwość kontaktu z najnowszymi technologiami firmy Wielton, z którą Politechnika Łódzka planuje też prowadzenie studiów dualnych oraz projektów i prac dyplomowych.

Strony są zgodne, że wspieranie rozwoju systemu kształcenia inżynierów i specjalistów oraz budowanie zaplecza edukacyjnego są dla firmy Wielton bardzo ważne. Ich zdaniem połączenie nauki i potencjału międzynarodowej firmy produkcyjnej, stwarzają niecodzienną możliwość nabycia wiedzy technicznej i praktycznego jej wykorzystania przez studentów. Taka kooperacja daje dużą szansę rozwoju młodych ludzi i realną perspektywę zatrudnienia w swoim zawodzie.

"Prowadzimy liczne działania na rzecz kształcenia młodych osób, ponieważ zależy nam, by na wczesnym etapie edukacji wprowadzać ich w świat nowych technologii, robotów, nowoczesnego przemysłu, a także zasad funkcjonowania firmy"

- opisywał prezes spółki Mariusz Golec. Podkreślił, że podejmowane przez Wielton inicjatywy związane są z sytuacją występującą na rynku pracy i dużym zapotrzebowaniem na ludzi ze specjalistycznym wykształceniem.

"Dzięki temu umożliwiamy uczniom i studentom naukę zawodu pod okiem specjalistów i wierzymy, że te przedsięwzięcia będą obopólnie korzystne" – dodał.

Jak przypomniała Chojnacka, Wielton od wielu lat angażuje się w działania na rzecz edukacji młodych ludzi. Firma współpracuje nie tylko z uczelniami, ale także ze szkołami średnimi. Jedna z klas patronackich, nad którą opiekę sprawują wspólnie Wielton i Politechnika Łódzka, rozpoczęła naukę we wrześniu tego roku.

Założony w 1996 r. Wielton SA to największy producent naczep, przyczep i zabudów samochodowych w Polsce i jeden z dziesięciu największych producentów w branży na świecie. W ramach grupy zatrudnia około 3,2 tys. pracowników, w tym 1,8 tys. w Wieluniu.

Politechnika Łódzka jest jedyną w Łódzkiem uczelnią techniczną, kształcącą prawie 17 tys. studentów i zatrudniającą 1,4 tys. naukowców. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Oficjalne zdjęcie polskiej flagi na Marsie!

Zdjęcie Marsa / fot. mars.nasa.gov/twitter.com/@astronika_space

  

NASA opublikowała zdjęcia przesłane z Marsa przez sondę InSight. Na niektórych można dostrzec polską flagę, umieszczoną - obok flag m.in. USA, Kanady i Francji - na tabliczce na zewnętrznej powłoce lądownika Mars InSight. Jedno z takich zdjęć zamieściła na Twitterze polska firma Astronika zaangażowana w misję.

"Oficjalne zdjęcie polskiej flagi na Marsie!" - tak zdjęcie z Marsa pokazujące polską flagę podpisała na swoim twitterowym koncie firma Astronika.

Wysłana przez amerykańską agencję kosmiczną NASA sonda kosmiczna InSight została wystrzelona z Bazy Sił Powietrznych Vandenberg (USA) w maju 2018 r. Po trwającej sześć miesięcy podróży, podczas której przebyła 300 milionów mil (483 miliony kilometrów), bezzałogowa sonda wylądowała na powierzchni Marsa 27 listopada. Ma dokładnie zbadać wnętrze Czerwonej Planety.

Choć InSight to misja amerykańska z udziałem Niemiec i Francji, to udział w niej ma także Polska. Ze strony polskiej zaangażowana jest firma Astronika, która we współpracy z kilkunastoma firmami i ośrodkami badawczymi wykonała mechanizm penetratora gruntu, będącego elementem urządzenia Kret HP3.

Zdjęcia przesłane przez sondę można obejrzeć na stronie NASA pod adresem: https://mars.nasa.gov/insight/multimedia/raw-images/?order=sol+desc%2Cdate_taken+desc&per_page=50&page=0&mission=insight

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl