Siedem lat dla nożownika. Napadł ofiarę bez przyczyny

Zdjęcie ilustracyjne / WilliamCho CC0

  

Na karę siedmiu lat pozbawienia wolności skazał Sąd Okręgowy w Opolu 23-letniego Piotra D., który bez powodu pchnął nożem przechodnia na ulicy w Zdzieszowicach.

Do czynu objętego aktem oskarżenia doszło w marcu tego roku na ulicy Góry Świętej Anny w Zdzieszowicach. Do idącego chodnikiem Pawła S. podszedł mężczyzna i uderzył go nożem w brzuch, a następnie uciekł. Ofiara przeżyła dzięki natychmiastowej akcji ratunkowej i przeprowadzonej w pobliskim szpitalu operacji.

Policja szybko ujęła podejrzanego. Okazał się nim Piotr D., który początkowo do niczego się nie przyznawał. Dopiero w trakcie śledztwa potwierdził wersję prokuratora. Nie potrafił jednak wyjaśnić powodu swojej agresji. Chociaż policja ustaliła, że mężczyźni się znali, to nie udało się trafić na ślad jakiegokolwiek konfliktu między nimi.

Oskarżony został skierowany na obserwację psychiatryczną, jednak zdaniem biegłych w chwili przestępstwa Piotr D. nie miał zniesionej ani ograniczonej w stopniu znacznym zdolności do rozpoznania znaczenia zarzucanego mu czynu i pokierowania swoim postępowaniem. Także badania krwi dokonane po zatrzymaniu nie wskazywały, by podsądny był pijany lub pod wpływem środków odurzających.

Prokurator oskarżył Piotra D. o usiłowanie zabójstwa, za co grozi od 8 lat więzienia do dożywocia. Sąd przyjął jednak, że sprawca, działając z zamiarem bezpośrednim, spowodował u swojej ofiary ciężki uszczerbek na zdrowiu, skazał go więc za przestępstwo określone w art. 156 par. 1 kodeksu karnego i wymierzył karę siedmiu lat więzienia. Wyrok nie jest prawomocny.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Oficjalne zdjęcie polskiej flagi na Marsie!

Zdjęcie Marsa / fot. mars.nasa.gov/twitter.com/@astronika_space

  

NASA opublikowała zdjęcia przesłane z Marsa przez sondę InSight. Na niektórych można dostrzec polską flagę, umieszczoną - obok flag m.in. USA, Kanady i Francji - na tabliczce na zewnętrznej powłoce lądownika Mars InSight. Jedno z takich zdjęć zamieściła na Twitterze polska firma Astronika zaangażowana w misję.

"Oficjalne zdjęcie polskiej flagi na Marsie!" - tak zdjęcie z Marsa pokazujące polską flagę podpisała na swoim twitterowym koncie firma Astronika.

Wysłana przez amerykańską agencję kosmiczną NASA sonda kosmiczna InSight została wystrzelona z Bazy Sił Powietrznych Vandenberg (USA) w maju 2018 r. Po trwającej sześć miesięcy podróży, podczas której przebyła 300 milionów mil (483 miliony kilometrów), bezzałogowa sonda wylądowała na powierzchni Marsa 27 listopada. Ma dokładnie zbadać wnętrze Czerwonej Planety.

Choć InSight to misja amerykańska z udziałem Niemiec i Francji, to udział w niej ma także Polska. Ze strony polskiej zaangażowana jest firma Astronika, która we współpracy z kilkunastoma firmami i ośrodkami badawczymi wykonała mechanizm penetratora gruntu, będącego elementem urządzenia Kret HP3.

Zdjęcia przesłane przez sondę można obejrzeć na stronie NASA pod adresem: https://mars.nasa.gov/insight/multimedia/raw-images/?order=sol+desc%2Cdate_taken+desc&per_page=50&page=0&mission=insight

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl