Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Sąd Najwyższy bada sprawę Nowoczesnej i prosi o pomoc... Trybunał Konstytucyjny!

Sąd Najwyższy skierował dziś pytanie prawne do Trybunału Konstytucyjnego dotyczące przepisów, na podstawie których Państwowa Komisja Wyborcza odrzuca sprawozdania finansowe partii politycznych. Decyzję podjęto na kanwie skargi Nowoczesnej na odrzucenie takiego sprawozdania za 2017 roku.

Sąd Najwyższy
By User:Darwinek - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11139577

Jak poinformował Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego, dziś Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych tego sądu w składzie siedmioosobowym rozpoznawała skargę partii politycznej Nowoczesna na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej z 15 października 2018 r. w sprawie sprawozdania partii politycznej Nowoczesna o źródłach pozyskiwania środków finansowych w 2017 r. W tej uchwale PKW odrzuciła sprawozdanie Nowoczesnej, a partia odwołała się do Sądu Najwyższego.

"W związku z wątpliwościami natury prawnej, jakie w tej sprawie ujawniły się na tle wykładni przepisów ustawy, które przewidują bezwzględny nakaz odrzucenia przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania finansowego partii politycznej niezależnie od okoliczności, przyczyn i skali naruszeń przepisów prawa o przyjmowaniu lub pozyskiwaniu, gromadzeniu lub wydatkowaniu środków finansowych, Sąd Najwyższy, w trosce o jednolitość wykładni i stosowania prawa, postanowił przedstawić Trybunałowi Konstytucyjnego pytanie prawne"

- powiedział Michałowski.

Już w grudniu 2016 r. Sąd Najwyższy zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z innym pytaniem prawnym o zgodność z konstytucją przepisów, na podstawie których Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe Partii Razem za 2015 r. Sprawa ta oczekuje na rozpoznanie w Trybunale.

"Jakkolwiek zagadnienie konstytucyjne w obu postępowaniach przed Sądem Najwyższym jest podobne, to jednak przedmiot postępowań oraz pytań prawnych do Trybunału Konstytucyjnego w obu sprawach jest formalnie odmienny. Pytanie prawne okazało się zatem konieczne dla zagwarantowania jednolitości wykładni i stosowania Konstytucji RP"

- zaznaczył Michałowski mówiąc o dzisiejszej decyzji sądu.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Sąd Najwyższy #Trybunał Konstytucyjny #Nowoczesna

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo