Litwa idzie w ślady dobrej zmiany. Zwiększa swoje 500+

Zdjęcie ilustracyjne / klimkin CC0

  

Comiesięczne świadczenia na dzieci na Litwie wzrosną od stycznia przyszłego roku z obecnych 30 do 50 euro – postanowił dziś litewski parlament. Świadczenia te na wzór polskiego programu 500+ na Litwie wypłacane są od roku.

Za zwiększeniem środków na dzieci opowiedziało się 109 posłów w 141-osobowym Sejmie, czterech wstrzymało się od głosu, a dwóch wypowiedziało się przeciwko.

Zgodnie z przyjętą zasadą na Litwie pieniądze są przyznawane na każde dziecko - niezależnie od dochodów rodziny – poniżej 18. roku życia, a jeżeli się uczy – do 21. roku życia. Dzieci z rodzin wielodzietnych (z co najmniej trojgiem dzieci), a także z rodzin o niższych dochodach otrzymają w przyszłym roku 70 euro.

Zwiększenie wysokości świadczeń na dzieci budżet państwa będzie kosztował ponad 130 mln euro. W sumie w przyszłym roku Litwa na ten cel przeznaczy ponad 350 mln euro.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Z Brukseli prosto do Sejmu. Napięty terminarz premiera Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki / fot. Adam Guz/KRPM; Domena publiczna

  

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek udaje się na dwudniowy szczyt UE do Brukseli. Unijni liderzy wysłuchają wystąpienia szefowej brytyjskiego rządu Theresy May po przesunięciu przez nią głosowania w parlamencie ws. Brexitu. Będą też rozmawiać o budżecie Unii oraz migracji. Jak zapewnia rzecznik rządu, Joanna Kopcińska, premier będzie obecny na piątkowej debacie nad wotum nieufności dla Rady Ministrów, która toczyć się będzie w polskim Sejmie.

Ostatni w tym roku szczyt UE prawdopodobnie ponownie zostanie zdominowany przez temat Brexitu po tym, jak szefowa brytyjskiego rządu Theresa May zdecydowała się przenieść zaplanowane na wtorek głosowanie w brytyjskim parlamencie nad przyjęciem umowy między UE a Wielką Brytanią. Wynegocjowana przez obie strony umowa w sprawie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE została przyjęta na poprzednim szczycie Unii.

Kolejnym tematem szczytu ma być budżet Wspólnoty na lata 2021-2027. Donald Tusk zaproponował, aby porozumienie w tej sprawie zostało osiągnięte do jesieni przyszłego roku.

W czwartek przywódcy mają też omówić wnioski dotyczące polityki zagranicznej, w tym poruszyć temat "eskalacji" działań na Morzu Azowskim i kwestię szczytu UE-Liga Państw Arabskich, który odbędzie się w lutym przyszłego roku. Piątkowe dyskusje unijnych liderów podczas szczytu mają być natomiast zdominowane przez kwestię wdrożenia postanowień w sprawie migracji z czerwcowego szczytu, kwestię jednolitego rynku, zmian klimatycznych, walce z dezinformacją, rasizmem i ksenofobią.

Po zakończeniu szczytu premier Mateusz Morawiecki wróci do kraju i będzie obecny w Sejmie podczas debaty nad wotum nieufności dla jego rządu. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl