To koniec Koalicji Obywatelskiej w obecnym stanie! Lubnauer uderza w Schetynę

Katarzyna Lubnauer / Łukasz Kamiński [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

  

Platforma Obywatelska nie ma zamiaru kontynuować Koalicji Obywatelskiej w dotychczasowym kształcie - stwierdziła dziś przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer odnosząc się do wczorajszego "przejęcia posłów .N". - Wrogie przejęcie posłów nie pozwala na stwierdzenie, że ma się koalicję - dodała.

Klub PO przyjął wczoraj nową nazwę Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska; dołączyło do niego osiem osób:

siedmiu posłów Nowoczesnej oraz poseł Piotr Misiło, który został wykluczony z Nowoczesnej w miniony piątek. Oznacza to, że klub Nowoczesnej przestał istnieć, gdyż nie ma wymaganej regulaminowo liczby 15 posłów.

"Koalicja Obywatelska to miała być nowa jakość w polityce. (...) To co się w tej chwili stało, to po prostu PO zmieniła nazwę"

- oceniła Lubnauer w radiowej Jedynce. Jej zdaniem "największą wadą wczorajszego ruchu jest to, że odbiera wielu Polakom nadzieję".

Lubnauer odniosła się w ten sposób do wczorajszych decyzji klubu PO.

"Platforma Obywatelska chciała być skuteczna w walce z PiS, a na razie okazała się skuteczna w rozmontowywaniu klubu koalicjanta. Ja to nazwałam wrogim przejęciem, bo chyba można by to tak nazwać" - zaznaczyła szefowa Nowoczesnej. Dodała, że jeżeli "budowa dalszych koalicji będzie opierała się na w pewnym stopniu niszczeniu partnerów, to bardzo wielu Polaków nie odnajdzie się wśród wyborców takiej formuły".

Jak oceniła "dołożenie dodatku Koalicja Obywatelska do nazwy Platforma Obywatelska nie spowoduje, żeby była to koalicja, bo do koalicji potrzebni są współkoalicjanci".

"W momencie, w którym ci posłowie wyszli z klubu Nowoczesnej automatycznie przestali być członkami Nowoczesnej, bo tak wynika ze statutu. W związku z tym są osobami niezrzeszonymi, mogą wstąpić do PO w najbliższym czasie"

- powiedziała Lubnauer.

Podkreśliła, że zawsze była zwolenniczką szerokiej koalicji. "Ale taka koalicja, jeśli ma być szeroka, musi z natury rzeczy być zbudowana na różnicach. A wrogie przejęcie posłów niestety nie buduje atmosfery do tworzenia szerokiej koalicji" - powiedziała.

Pierwotnie Koalicja Obywatelska była koalicyjnym komitetem wyborczym utworzonym przez PO i Nowoczesną - później związała się z nim m.in. Inicjatywa Polska - na tegoroczne wybory samorządowe.

"Rozumiem, że wczorajszy gest wobec Nowoczesnej oznacza, że PO nie ma zamiaru kontynuować Koalicji Obywatelskiej w kształcie Koalicji Obywatelskiej. (...) Trudno nazwać to czymś, co ma charakter gestu współpracy. Chyba nikt tego tak nie odbiera. Wrogie przejęcie nie pozwala na stwierdzenie, że ma się koalicję"

- podkreśliła liderka Nowoczesnej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Doradca Donalda Trumpa zachwycony spotkaniem z polskim ministrem. "Oczekujemy, że zrobimy więcej"

John Bolton i Krzysztof Szczerski / Twitter.com/@PolishEmbassyUS

  

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton, który wczoraj spotkał się w Waszyngtonie z ministrem Krzysztofem Szczerskim, napisał dzisiaj na Twitterze: "Świetne spotkanie wczoraj z Krzysztofem Szczerskim, szefem kancelarii polskiego prezydenta".

"Oczekujemy z satysfakcją, że w 2019 roku zrobimy razem więcej"

- dodał Bolton.

Szczerski powiedział dziennikarzom, że jego spotkania są „częścią misji zmierzającej do przekonania opinii publicznej i amerykańskich polityków do realizacji w praktyce deklaracji”, jaką prezydent Donald Trump i prezydent Andrzej Duda podpisali na zakończenie spotkania w Białym Domu 18 września. [polecam:https://niezalezna.pl/249975-minister-szczerski-z-wizyta-w-usa]

Głównymi tematami rozmowy Bolton-Szczerski miały być współpraca Polski z USA w dziedzinie bezpieczeństwa oraz kluczowe zagadnienie stałego rozmieszczenia sił amerykańskich w Polsce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl